Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Members

nu este asa cum spun alti ca e bine sau mai stiu eu ce da la inceout e bine pana faci o luna ca dupa aceea devi un sclav in fata lor nu da nici 2 lei pe tine colegilor nu  vorbesc din amintiri, vorbesc ce am patit eu si alti colegi marsavie totala 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vorbesti numai prosti.Ca ai patit tu ceva este numai din vina ta,daca nu faci ceva nu are nimeni treaba cu tine.Si nu este nici o sclavie cum spui tu este totul la program nimic mai mult.Tu nu esti obisnuit cu programul de lucru de luni pana vineri-sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Vorbesti numai prosti.Ca ai patit tu ceva este numai din vina ta,daca nu faci ceva nu are nimeni treaba cu tine.Si nu este nici o sclavie cum spui tu este totul la program nimic mai mult.Tu nu esti obisnuit cu programul de lucru de luni pana vineri-sambata.

Unde la program cind lucrezi 15 ore zilnic,cind faci pauzele cu cardul scos,si incarci pe pauza ta,cind rareori faci 45 de ore saptaminal,si atunci pe nationalele si zi din Franta,sau petru voi asta e program ?

Edit :

Costica limbajul ca nu esti pe izlaz !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

NOTHEGGER s-au Adomid Speed,Sibiu.Am lucrat la ei patru (4) zile.Dar sa va spun cum stau lucrurile pe la ei.Ti se promite salariu de 1600 e pentru inceput.Pe contract 35 e si salariu minim pe economie(770 ron) I-ti spun ca schimburile se fac in Austria la St Ulrich (sediul firmei Nothegger)dar de fapt acolo se schimba foarte  putini din cele 3 microbuze care vin de la Sibiu.Aici ti se da foaia de concediu,100 euro,alte documente,si esti distribuit la unul din punctele de lucru (Bari,Italia,Paris Franta ,Novara Italia)Deci,alt trambalaj al bagajelor dintr-un microbuz in altul in functie de locul de munca repartizat,si ,,hai la drum iara,,peste 1000 de km.La intoarcere veti face acelasi drum,in sens invers.Asta inseamna aproximativ 4 zile pierdute.Perioada de lucru sase saptamini cu doua liber platite .Daca nu are om sa te schimbe,m-ai stai o saptamina,dar asta m-ai rar,am inteles.Te pune sa faci pauzele ,mici s-au mari,cu cardul scos,ca sa poti incarca+descarca in pauza ta ,s-au sa faci 45 de ore pe ,,nationalele s-au z,i din Franta,pentru ca la un control sa spui ca ai facut pauza la niste rude,si toate astea pe riscul vostru,pentru ca la o amenda m-ai mare,orice firma se da la o parte. Masinile sint bune,dar parte din ele nu au frigider. Eu am ,,nimerit ,,una fara frigider,si fara aer conditionat(nu functiona)I-am spus dispecerelui,iar acesta m-a ,,linistit,,spunindu-mi ca nor sa m-ai tina mult caldurile(de parca el era Busu,de la Pro Tv)si ca au m-ai lucrat si altii fara astea si nu s-au plins,de unde am ,,tras,,concluzia ca acolo problemele soferilor nu se rezolva,ci se agraveaza ,pe principiul ,,sa mearga roata,,La prelate se fac schimb de paleti.La ,,frig,,si schimb de paleti,si mers cu cardul scos pe ,,nationalele,,din Austria,unde spun soferii ,sunt ff bine cunoscuti,si nu sint opriti de Politie,si raspund(verbal) de eventualele amenzi .Dar daca in acest timp esti implicat intr-un accident rutier,eventual cu victime(DOAMNE fereste) ATUNCI pot sa m-ai raspunda in locul tau? Salariu m-ai mare de 1600 e primesti pe ansamblu s-au frigo,dar peste un an-doi,daca m-ai pleaca din colegii de pe ele.Daca lucrezi pe ansamblu sau frigo si faci vreo prostioara(ex,nu vrei sa incarci-descarci pe pauza ta)esti ,,retrogradat,,la prelata-container.Mai au si niste foi de pontaj zilnic,in care treci orele de conducere zilnice,defalcate pe tari(ex.3,5 ore in D,4 ore in A,1,5 ore in Elvetia,total 9 ore.C-am atit.drumuri bune.

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

NOTHEGGER s-au Adomid Speed,Sibiu.Am lucrat la ei patru (4) zile.Dar sa va spun cum stau lucrurile pe la ei.Ti se promite salariu de 1600 etc.. 

Interesat nenea la cat ai lucrat la Adomid stii foarte multe si induci lumea in eroare.Mai bine asa pentru cei interesati de Nothegger sa nu mai vina pentru ca s-a umplut firma de tot felul de exemplare ciudate, manipulanti de volan fara minte, aruncate de la alte firme care altceva nu stiu decat sa : fie pupincuristi,sa bea pana isi pierd mintiile si dupa aceea se bat intre ei ca nebuni,fura din marfa care o transporta pana nu se mai satura,distrug totul,etc.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Interesat nenea la cat ai lucrat la Adomid stii foarte multe si induci lumea in eroare etc..

 marius_b,eliminat,tu de cind lucrezi la sc Adomid Speed,Sibiu,si ce concluzii ai ,,tras,,pina acum.Eu,in comentariul meu,am postat,spusele celor de la Sibiu(D-nul Marcel)spusele colegilor de pe microbus,si experienta mea de patru zile la aceasta firma,plus vreo cinci ani la altele.Si inca ceva:Ca sa i-ti dai seama ca ai de-a face cu o firma NEserioasa ,nu i-ti trebe un an de zile. Pentru amanunte ma poti suna la...0721385660.

 

 

text reeditat...

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cineva ii accepta totusi , nu ??

D-le administrator,parca spuneai ca esti impartial in discutiile de pe forum,ceea ce nu prea reiese din remarca ta la comentariul lui marius_b la postarea mea despre SC Adomid Speed Sibiu(cineva ii accepta,totusi,nu?)De ce nu ne-ar accepta,totusi????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Unde la program cind lucrezi 15 ore zilnic,cind faci pauzele cu cardul scos,si incarci pe pauza ta,cind rareori faci 45 de ore saptaminal,si atunci pe nationalele si zi din Franta,sau petru voi asta e program ?

Edit :

Costica limbajul ca nu esti pe izlaz !!

D-le administrator,cind l-am interpelat pe acest individ(marius-b)cu apelativul ,boule,m-ai suspendat imediat 7 zile+7 nopti,acum cind el m-a catalogat<<pupincurist si betiv,desi nu ma cunoaste deloc,nu iei nici-o masura!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Domn Costica , reciteste te rog , sensul la ce am scris este ca , oricat ar desconsidera si cataloga domnul de mai sus soferii in firma , cineva ii selectioneaza, asa ca daca si subliniez , daca personalul e slab ,, calitativ ,, cineva e raspunzator de acest lucru , si e o simpla interogare nu impartialitate sau ce visezi .

Ps : fara ba ma fa si alte taranisme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cineva ii accepta totusi , nu ??

 

Eu lucrez la aceasta firma de 6 ani+, iar la experienta ta de 4 zile cu vorbele auzite din parcare vad ca stii prea multe...

daca lucrezi de 6 ani +,ia spune tu cum stau lucrurile,contrazicema. Pe ce camion lucrezi,si pe care proiect? ca poate ne intilnim,sa discutam fatan-fata!vad ca ai ff multe de comentat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare sa ma bag si eu in seama din auzite de la colegi care trageau containere de la Mannheim se poate si mai bine in rest acum vreo 3 zile am vazut un camion tot container arzand pe autostrada in germania sper sa nu gresesc si colegul respectiv sa fie bine ,iar din cele intamplate am trimis si eu un cv. prin fax d-lui Marcel dar nici un raspuns (sa fie vreo 3 luni oricum am abandonat cursa de a merge la ei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

colegi nr este0748910394,se numeste marcel e directoru un baiat de milioane.opusul la ce o sa gasiti in austria.bani se dau la timp intre data  de 1-5 ale luni ti baga la raifaisen.dar...cloegi aveti grije ca la firma asta nimica nu e sigur,nici bani ,nici colegi ,nici lucru pe care il faci.e greu de explicat.casa de nebuni colegi.lipsa de organizare ,lipsa de respect fata de soferi,si o mare ,mare nebunie.esti incontinu acuzat de lucruri care nu le faci,ti se vorbeste urit si nu ai dreptul la replica.ti se inchide tel in nas.dispeceri sau mai bine zis traducatori,ca de meserie habar nu au,gresesc incontinu si esti tu acuzat.daca nu esti atent ti se trag bani pe vrajeala.sefa este dispecera,mama mahala,ce scoate pe gura te inebuneste.sefu nu iti da niciodata dreptate si esti tot timpu la cheremu lui.multe altele colegi.....aveti grija

Sincer la modul cum scrii nu ma mir ca ai fost tratat asa cum descrii. Asta daca chiar ai lucrat la ei si nu cumva sunt fabulatiile tale. Daca ii permiti unui dispecer sa iti vorbeasca urat inseamna ca asta e si caracterul tau. Voi daca vreti sa fiti respectati atunci aratatile dispecerilor ca ei nu sunt mai mult decat colegii vostrii. Daca voi va lingusiti pe langa ei nu va mirati ca va trateaza ca pe niste carpe. Concluzia?......Nu sti prea multe despre firma asta ci doar ai inflorit niste discutii despre fapte mai mult sau mai putin adevarate aflate de la altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare sa ma bag si eu in seama din auzite de la colegi care trageau containere de la Mannheim se poate si mai bine in rest acum vreo 3 zile am vazut un camion tot container arzand pe autostrada in germania sper sa nu gresesc si colegul respectiv sa fie bine ,iar din cele intamplate am trimis si eu un cv. prin fax d-lui Marcel dar nici un raspuns (sa fie vreo 3 luni oricum am abandonat cursa de a merge la ei)

Nu va obositi sa asteptati sa va bage cineva in seama doar pentru ca ai trimis un cv. Din experienta mea am constatat ca oricat te obosesti cu cv-urile ei le tin prin sertare doar ca sa poata ameninta ceilalti soferi ca au liste de asteptare. Daca chiar vrei sa te angajezi undeva iti iei inima in dinti si le spui si tu asteptarile pe care le ai de la firma respectiva. Da telefon sau dute la firma si le spui clar ca tu vrei sa muncesti nu sa fi pe o lista de asteptare. Asta arata seriozitatea ta. Faptul ca astepti 3 luni sa te cheme ei iti dovedeste neseriozitatea si lipsa chefului de a munci

Concluzia. .......vreti sa va angajati fiti perseverenti nu asteptati sa va cada para malaiata in mana. Angajatorii nu fac opere de caritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

NOTHEGGER s-au Adomid Speed,Sibiu.Am lucrat la ei patru (4) zile.Dar sa va spun cum stau lucrurile pe la ei.Ti se promite salariu de 1600 e pentru inceput.Pe contract 35 e si salariu minim pe economie(770 ron) I-ti spun ca schimburile se fac in Austria la St Ulrich (sediul firmei Nothegger)dar de fapt acolo se schimba foarte  putini din cele 3 microbuze care vin de la Sibiu.Aici ti se da foaia de concediu,100 euro,alte documente,si esti distribuit la unul din punctele de lucru (Bari,Italia,Paris Franta ,Novara Italia)Deci,alt trambalaj al bagajelor dintr-un microbuz in altul in functie de locul de munca repartizat,si ,,hai la drum iara,,peste 1000 de km.La intoarcere veti face acelasi drum,in sens invers.Asta inseamna aproximativ 4 zile pierdute.Perioada de lucru sase saptamini cu doua liber platite .Daca nu are om sa te schimbe,m-ai stai o saptamina,dar asta m-ai rar,am inteles.Te pune sa faci pauzele ,mici s-au mari,cu cardul scos,ca sa poti incarca+descarca in pauza ta ,s-au sa faci 45 de ore pe ,,nationalele s-au z,i din Franta,pentru ca la un control sa spui ca ai facut pauza la niste rude,si toate astea pe riscul vostru,pentru ca la o amenda m-ai mare,orice firma se da la o parte. Masinile sint bune,dar parte din ele nu au frigider. Eu am ,,nimerit ,,una fara frigider,si fara aer conditionat(nu functiona)I-am spus dispecerelui,iar acesta m-a ,,linistit,,spunindu-mi ca nor sa m-ai tina mult caldurile(de parca el era Busu,de la Pro Tv)si ca au m-ai lucrat si altii fara astea si nu s-au plins,de unde am ,,tras,,concluzia ca acolo problemele soferilor nu se rezolva,ci se agraveaza ,pe principiul ,,sa mearga roata,,La prelate se fac schimb de paleti.La ,,frig,,si schimb de paleti,si mers cu cardul scos pe ,,nationalele,,din Austria,unde spun soferii ,sunt ff bine cunoscuti,si nu sint opriti de Politie,si raspund(verbal) de eventualele amenzi .Dar daca in acest timp esti implicat intr-un accident rutier,eventual cu victime(DOAMNE fereste) ATUNCI pot sa m-ai raspunda in locul tau? Salariu m-ai mare de 1600 e primesti pe ansamblu s-au frigo,dar peste un an-doi,daca m-ai pleaca din colegii de pe ele.Daca lucrezi pe ansamblu sau frigo si faci vreo prostioara(ex,nu vrei sa incarci-descarci pe pauza ta)esti ,,retrogradat,,la prelata-container.Mai au si niste foi de pontaj zilnic,in care treci orele de conducere zilnice,defalcate pe tari(ex.3,5 ore in D,4 ore in A,1,5 ore in Elvetia,total 9 ore.C-am atit.drumuri bune.

din ce citesc constat ca singurul vinovat ai fi tu de tot ce se intampla. Tu esti soferul si tu decizi programul pe care il faci. Daca tu accepti sa scoti cardul de ce e vinovata firma?!!!!! Daca cineva iti spune sa sari in prapastie o faci?!!!! Hai ma fi serios caci vad ca doar povesti ne spui. Am vazut din acestia ca tine prin parcari cu sutele. Voi cunoasteti toate firmele voi sunteti mama omida soferiei. Voi trebuie doar sa respectati legea. Daca nu sunteti in stare sa le aratati firmelor cum e cu respectarea legii atunci voi sunteti de vina. Inseamna ca le aratati ca nu o cunoasteti nici voi. Si atunci normal ca astia profita de voi. Hai fiti cinstiti si spuneti faptul ca si voi profitati de necunostintele altora. Invatati legislatia si atunci nu o sa permiteti nimanui sa va ceara sa incaqlcati legea. Apropo amenzile primite pe baza regulamentului 561/2006 nu pot fi retinute din banii soferului. Orice retinere a acestor amenzi constituie furt din drepturile legale ale soferilor si se pedepseste cu inchisoarea. Orice pretentie la banii soferului poate avea loc doar daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva in acest sens. Atata timp cat nu exista si iti sunt retinuti bani ai dreptul sa ii reclami pentru savarsirea infractiunii de furt. Daca nu o faci si doar vorbesti pe net atunci esti doar un palavragiu. Oricum tu la 4 zile nu aveai cum sa fi deja abuzat deci vorbesti din povestile altora.......QED

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.