Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

martor bord gaze esapament


Viorel.

Postări Recomandate

  • Members

Va salut colegilor,

Lucrez pe un DAF LF 45-160, euro 4 ( AD BLUE ), si de vreo doua zile mi-a aparut pe display WARNING ENGINE, si pe ceasul de kilometraj s-a aprins martorul de gaze esapament cu semnul exclamarii. Am facut plinul la AD BLUE, dar nu s-a schimbat nimic. Am facut o diagnoza nu prea profesionala la un service de turisme, si tipul mi-a zis ca persista o eroare numita AMBRA. Rugamintea mea este sa-mi comunicati cam despre ce este vorba, eventual cum sa rezolv problema. Va multumesc, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu,ai probleme cu ad blue,motorul nu mai trage normal,trebuie sa mergi la service pt camioane,posibil defectiune pe instalatia electrica,filtru la rezorvor adblue inbacsit,s-au injectorul pulverizator infundat,una peste alta tot la service gasesti rezolvarea,drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceea ce spui tu,mie nu imi suna cunoscut...in fucntie de unde esti te pot ajuta cu o diagnosticare a sistemului si o eventuala raparatie daca este nevoie...oricum din cate stiu,la unele modele de DAF este o problema de fabricatie...doi senzori care nu citesc in valorile optime...daca motorul merge cum trebuie si se consuma ad blue este posibil sa fie necesar decat o resetare a sistemului AD Blue...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.