Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

coane romanulstrain,

citez din regulamentul acestui forum...

Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului SOFERII.RO:

  a. sa respecte toate interdictiile de mai sus, in caz contrar ADMIN putand apela la sanctiuni, de la un simplu avertisment pana la stergerea contului si restrictionarea accesului, iar daca este cazul, la autoritatile competente potrivit legislatiei romane in vigoare.

  b. sa completeze cat mai multe campuri din profilul userului precum Locatie, Ocupatie,Varsta ...etc. Aceste date pot ajuta pe ceilalti useri si pot reduce la minimum discutiile de genul "Tu de unde esti?"...

personal nu stiu de un site unde se pot face intrebarile online,

daca gasesti, te rog pune linkul...

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu ceva nelamuriri. Daca am reusit sala la CPI marfa si traseul, mai trebuie sa fac ceva? Mai trebuiesc acte pt eliberarea lui? Am fost la ARR sa depun actele pt cardul tahograf, am platit 239 lei, si mi-au zis ca peste o luna sa sun la ei daca a ajuns cardul. Mai trebuiesc apoi ceva hartii? Pt atestat mai trebuiesc documente? Sunt tare confuz dupa ce am citit pe paginile anterioare.

Inca o intrebare pt cei care ati dat traseul: care sunt acele intrebari care ti le pune in cabina? Timpii de condus? Fixarea marfii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut!eu am gasit u site cu intrebari online ptr atestate dar e in spaniola,si pe langa asta intrebarile sunt foarte usoare.pun linkul : http://www.blogdeltransportista.com/category/preguntas-de-examen/preguntas-cap-mercancias/.Nu sunt intrebari ca edrpciv ca iti da raspunsul acolo dar pe mine ma lasat masca ce intrebari au!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

In mare parte am terimnat si eu cu atestatele. Sa va spun  cateva detalii despre cum a decurs toata treaba la mine

M-am inscris pe 19 iulie. o domnisoara foarte amabila, mi-a prezantat toate detaliile, si mi-a dat si ceva materiale de invatat. Am platit 1050Ron, pentru atestat marfa, agabaritic, si adr (cisterne+colete); Conducerea si examenul practic erau incluse in pret, iar plata se poate face in rate pana la finalizarea cursului.

Cursul a inceput pe 23 iulie. Durata este de 5 zile(recomand tuturor sa mearga la cursuri, pt ca e mult mai usor decat sa inveti doar acasa).

Pe 28 Am avut proba teoretica. Am dat patru examene pe calculator, un examen cu raspuns direct si studiile de caz (6 in total). Abia dupa ce rezolvi toate examenele pe calculator treci la probele scrise.

Intrebarile nu au fost foarte grele. Cel mai complicat este la ADR. Acolo este mai mult de invatat dar nu exagerat. Daca vrei, treci fara probleme, insa depinde si ce inspector prinzi. La mine a fost o doamna/domnisoara foarte de treaba, i-a lasat pe multi sa se inspire la intrebarile cu raspuns direct si la studiile de caz.

Azi, 06 august, am avut traseul. A decurs totul normal. M-a plimbat cam 15 minute, mi-a pus cateva intrebari generale si cam asta a fost. Nu mi-a pus intrebari capcana, nu a incercat sa ma pice, sau mai stiu eu ce. Daca nu faci greseli grave, esti admis.

Precizez ca am doar 19 ani, si am sustinut toate probele fara sa am probleme din cauza varstei (am auzit povesti ca nu te lasa sa dai proba, ca nu stiu ce, ca nu stiu cum, etc.)

Pentru cei ce au nevoie, va pot da intrebarile, si raspunsurile pe mail, . Intrebarile sunt aceleasi ca si pe site-ul ARR.

Daca este cineva din piatra neamt, si doreste ii pot da manualele de pe care am invatat eu, si intrebarile cu raspunsuri. Adresa mea de mail este: perena_zagato_one@yahoo.com

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa te contrazic colegule, dar din cate stiu eu pentru agabaritice si ADR e neaparat sa ai 21 de ani.

Sincer m-am gandit ceva timp daca sa fac si agabaritic-ul si adr-ul, tocmai din cauza asta, pt ca nu stiam legea.. Am intrebat inspectoru' si mi-a zis ca depinde cine te opreste :)) Unii spun ca e legal, altii ca e ilegal. Legea lui peste.  Daca nu am voie sa le folosesc le pun la naftalina pana cand fac 21 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

RĂSPUNSURI STUDIU DE CAZ NR. II. 1

La aia cu marti la ora 9 trebuie explicat de ce, daca nu explici nu se ia in considerare raspunsul.

Oricum daca invatati astea bine nu trebuie sa va faceti griji la examen.

Si eu am invatat tot intrebarile astea, numai ca le-am gasit in alta parte.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@zagato: Nu iti trebuie o anumita vechime in conducere pentru ADR?

PS. In ce consta proba practica? (Eu unul inca nu am permis cat C (am pe 17 sept proba practica) si ulterior CE-ul) dar inteleg ca nu prea ai ce face doar cu permisul, ca iti trebuie si atestate si ma interesez cum se fac, unde si costurile implicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@zagato: Nu iti trebuie o anumita vechime in conducere pentru ADR?

PS. In ce consta proba practica? (Eu unul inca nu am permis cat C (am pe 17 sept proba practica) si ulterior CE-ul) dar inteleg ca nu prea ai ce face doar cu permisul, ca iti trebuie si atestate si ma interesez cum se fac, unde si costurile implicate.

Salut. Nu m-a intrebat nimeni nimic legat de varsta sau vechime la examen, iar din moment ce am atestat angajatorul decide daca ma angajeaza sau nu fara experienta. In lege nu este scris nimic legat de vechime.  Doar cu categ. C, CE nu prea ai ce face. Pentru tot ce depaseste 3,5 tone se cere atestat. Proba practica este asemanatoare cu cea de la permis, dar mai usoara; Daca nu calci vreo baba, daca acorzi prioritate, si respecti cat de cat regulile treci fara probleme. In nici un caz nu te taxeaza pentru toate nimicurile ca la permis. Inspectorul care te examineaza iti mai poate pune unele intrebari generale.

Eu am platit pentru toate atestatele 1050 Ron(CPI, AGABARITIC, ADR). Vezi ca la CPI, sa fie inclusa si conducerea si examenul in pret. Multi iti vor face oferte bune, dar la sfarsit realizezi ca ai platit mai mult.

Bafta la examene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.