Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

Asta e Romania,nu ai ce face si la mine e la fel astep sa dau proba practica la marfa ,a tecut aproape 3 saptamani de cand am dat  teoria dar asta e asteptam nu avem ce face!!!

  Bafta la asteptat :)

Inseamna ca eu sunt mai norocos. :D Eu am avut proba teoretica iar dupa opt zile cea practica. Cei de la arr s-au tinut de promisiune si cu atestatele si cardul. Mi-au spus ca in trei saptamani sosesc atestatele si se pare ca asa a fost. Felicitari din partea mea celor de la arr Piatra Neamt.

maine ma duc la vanatoare fara pusca. Nici nu stiu despre ce este vorba ce chestionare dau si ce nu :-??  eu am vazut pe site la arr ca pe 19 am proba practica. Succes :)

Sa inteleg ca inca nu esti inca sigur la studiile de caz. Eu cred ca vei avea 6 studii asa cum a fost si pana acum  ;)

Oricum multa bafta sa aveti amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru proba practica am asteptat mai bine de o luna >:( Am sunat la scoala si le-am zis ca-mi mai lipseste documentul asta ca sa ma angajez. In cateva zile am fost sunat de instructorul scolii ca dam proba practica. Daca astia ar lucra la privat, la un patron, sa vedeti ce viteza ar lua si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe langa banii care i-am dat la scoala de soferi(la atestat), trebuie sa platesc eu alta taxa???

Salve.

Da. Dupa ce esti declarat admis, trebuie sa platesti la posta costul eliberarii atestatelor (preturile le gasesti in posturile anterioare). Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut!Si eu dau sambata 6.10.2012 pentru marfa+agabaritic+adr generale

Am gasit un site cu chestionare atestate:http://chestionare.net76.net/auto/ aici sunt pentru persoana,taxi,agabaritic si CPI iar pentru adr am gasit ceva aici: Intrebari ADR [ftp=ftp://www.scribd.com/doc/47879359/Intrebari-ADR]http://www.scribd.com/doc/47879359/Intrebari-ADR[/ftp] [ftp=ftp://chestionare.net76.net/auto/]http://chestionare.net76.net/auto/[/ftp]

imi trimte si mie cineva mai multe intrebari pt adr si pentru toate atestatele ce aveti pe mail symes_adyy@yahoo.com  pls :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc mult!

si inca ceva:sambata de la 8 pana pe la ce ora m-ar tine toate examenele cpi,agabaritic si adr?pentru ca am nunta si la 2-3 ar fi bine sa fiu acasa :D

Depinde cat de repede te misti. Eu am inceput la 10 si pe la 11 am terminat toate examenele (si eu am dat tot atestat marfa CPI, agaabritic si ADR colete + cisterne). Daca ai invatat cat de cat acasa si nu astepti sa iti raspunda profesorul la fiecare intrebare termini repede. Eu am dat in piatra neamt deci in alte orase nu stiu cum se procedeaza si cat dureaza dar cred ca este cam la fel. Bafta la examen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca stai si tu nitel acasa cu botul in carte si le inveti cu putina logica nu are cum sa ti se para grele intrebarile an schimb daca stai la mila  celui care te asista sa iti mai arate si tie cate o intrebare,atunci dumnezeu cu mila o sa dureze si mult examenul si s-ar putea sa nici nu il ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am luat la toate :),saptamana viitoare o sa am traseul la cpi

cei care au mai fost imi spuneti ce intrebari v-au pus? numai de scrisoare CMR si ce acte trebuie sa avem la noi?sau mai pun si din altele?

daca pic traseul mai trebuie sa daun odatata sala?

nu uita sa complectezi si toate datele la profil te rog ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O sa incep cu bine v-am gasit.

Astazi am reusit si eu sa inchei socotelile cu permisul de conducere cat C si CE. De azi ma pot numi sofer profesionist. (O sa ma laud putin ca am reusit sa le iau din prima).

Acum in schimb vine problema de atestate. Ideea este ca deja am un job in domeniu si imi trebuie urgent atestatul de marfa-CPI ul daca am inteles bine. As vrea sa stiu, daca este cineva din Iasi unde as putea face atestatele si cat ma ajunge CPI-ul caci momentan sunt la pamant cu banii si sa stiu cat trebuie sa procur, si cam cat dureaza obtinerea atestatului.

In ce constau problele, caci am inteles ca sunt 3 in total, proba teoretica (clar una la care daca nu inveti nu ai cum sa iei), studiu de caz (clar trebuie sa fii prezent la cursuri sa intelegi treaba cu timpii de conducere), si cea practica-aici nu am idee in ce consta proba. Pot doar sa spun ce am auzit de pe la alti colegi, si anume ca trebuie sa pleci cu inspectorul din localitate, si apoi sa te intorci inapoi. Cum ar putea sa te pice? Doar pentru cum conduci sa vada ei ca respecti sa spun "marfa" din camion? Plus pregatirile care trebuie efectuate inainte de cursa?

Imi cer scuze, dar abia astazi mi-am pus problema, ca pana acum am fost foarte ocupat cu permisul! Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine ai venit colegu! pentru CPI pt marfa sunt unrmatoarele probe:

- Un chestionar cu 40 intrebari din care trebuie sa faci cat mai multe corect            }din astea 2 chestionare trebuie sa

-un chestionar cu 30 intrebari la care raspunzi in scris (de mana)                          }raspunzi la minim 49 intrebari (adunate)

-si un chestionar cu studii de caz. ai 3 studii de caz cu cate vreo 3-4 subpuncte

iar la proba practica o sa te puna sa complectezi o diagrama cu nume .prenume .nr la masina .data de plecare de sosire, km la plecare , la sosire, si tot ce se scrie pe ea. Pe mine m-a intrebat ce acte trebuie sa ai la bord in traficul international. si doar atat. dar o sa fie atent si la cum conduci cum te incadrezi cum acorzi prioritate si tot asa.

Iar ca bani ma costat 350 lei atestat de marfa+ agabaritic. taxa la scoala. Pe urma mai costa taxa de eliberare atestate 46 lei pt agabaritic si 64 lei pentru marfa. si eu am asteptat cam 1 luna si 2 saptamani pana am dat si inca 3 pana mi-au sosit atestatele.

de obicei se da 1 data pe luna in prima sambata din luna. la tine colegu nu stiu cum se da(probabil la fel.Daca nu am explicat cum trebuie spunemi si mai explic pana intelegi :) Mult succes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In Iasi mi s-a recomandat sa merg la IFPTR si pastrez legatura si cu instructorul de la scoala si impreuna cica s-ar rezolva. Oricum, maine o sa merg la politie la permise sa imi iau dovada si daca tot sunt aproape o sa ma interesez si la ifptr. Sa vad cam cat costa, cum se face, ce e de invatat (daca as gasi manualele la ei ar fi si mai bine).

Care sunt conditiile pentru cardul tahograf? Adica ma intereseaza daca imi trebuie permisul sau vreun atestat, sau pot merge pur si simplu cu buletinul si dovada de la rutiera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sunt din Petrosani si eu dau pe data de 20 sala si luna viitoare urmeaza sa dau si orasul si de saptamana viitoare o sa ne cheme la sala sa facem teste pe calculatoare si sa ne predea cate ceva. Cat de cost, 450 de lei platesc sala + 150 lei orasul (ca ei nu au camioane, au colaborare cu o scoala de soferi din oras si banuiesc ca lor le revin acei 150 lei).

Dar sincer sa fiu, am primit o carte si cateva foi cu intrebari pentru atestat dar nu prea stiu cum sa invat ca am totul cu raspunsuri si astept cu nerabdare sa merg la sala sa vad ce ne invata acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am fost astazi la IFPTR Iasi, mi s-a cerut pentru inscriere CPI 100ron, urmand ca restul de 300 (deci in total 400-fara orele practice) sa ii achit inainte de examen, adica inainte de 27 octombrie. Ca acte mi s-a cerut doar copie dupa buletin si dupa permis (sau dovada in cazul meu pentru ca abia ieri am terminat cu examenele de conducere).

Din calendarul celor de la ARR am vazut ca probele teoretice se tin pe 27.10 lucru confirmat la IFPTR. Proba practica, din cate am vazut la ARR, ar fi undeva pe 07.11.

Astazi nu am avut bani la mine, dar mi s-a spus ca maine s-ar incepe cursurile, si ma pot inscrie tot maine. Am imprumutat niste bani si maine o sa ma prezint la cursuri. Nu vreau sa lipsesc la nici un curs, pentru ca nu vreau sa lungesc obtinerea atestatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am platit 650 de lei pt atestate marfa,agabaritic si adr colete si cisterne,si acum imi zice instructorul ca mai trebuie sa duc 250 lei pt oras,cat consuma camionu ala in 40 min?

colegi care ati mai mfacut.spunetimi si mie la care v-a cerut bani pentru oras,sau vor astia sa ma tepuiasca pe mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.