Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

Siii...Misiune indeplinita. Astazi am "scapat" si de ultimul examen in ceea ce tine de meseria de "sofer profesionist" adica proba practica pentru CPI! Din cate am auzit de la instructorul cu care am facut orele de conducere, pana astazi nu a picat nimeni la proba practica. Si totusi domnul inspector care a venit astazi (cineva din Pn. Neamt) care a fost pentru prima data in Iasi, din pacate au fost doua persoane care au fost declarate respinse si ca motiv ar fi fost neacordarea de prioritate (era ceva serios-unul din ei a schimba banda fara sa se asigure si era cat pe-aci sa loveasca pe cel din spate obligandu-l la franare si alte astfel de manevre, iar celalalt pentru tot pentru neacordare de prioritate a unui camion), deci in principiu te pica pentru cazuri serioase, si poate daca nu stii sa raspunzi la cateva intrebari la care teoretic nici nu ar trebui sa te gandesti prea mult pentru a raspunde de ordinul documentelor pe care trebuie sa le ai (fie la bordul vehiculului, fie documente personale etc), echipamente de siguranta (triunghiuri, extinctoare, vesta, trusa medicala, iar iarna lanturi si eventual nisip), sau la cateva legate de timpii de conducere si situatii in care se pot incalca regulile timpilor de conducere.

Din pacate abia vineri o sa merg sa imi "cer" certificatul de competenta, dupa ce termina domnul inspector cu examenele. Dupa aia...Dumnezeu cu mila, si daca imi ies socotelile, pot sa spun cu mana pe suflet...DRUMURI BUNE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Preturile la cursuri si examinare pt CPI si ADR: 400 CPI 250 ADR si inca 240ron sedintele de conducere pt examinare

Pentru eliberare atestate: CPI 64r nu stiu ce taxa (platita la posta)

                                          ADR: 41 ron (nu l-am facut dar parca atat era taxa)

Pentru cardul tahograf doar la posta o taxa de 239ron (mie mi-au pus inca 5ron cand i-am platit la posta nu stiu exact ce reprezinta),

Cam astea sunt costurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cam asa e cu asteptatul actelor, insa dupa 2 saptamani deja poti sa incerci la arr. asa mi-au zis si mie, sa merg dupa 3 saptamani, dar erau sosite deja din saptamana a 2a. ei iti spun sa mergi dupa 3 saptamani ca sa nu fie deranjati in timpul muncii de cei care tot merg dupa atestate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai fost mai norocos. Eu sa fiu sincer, am depus actele pentru card pe 1 nov si pe 22 ar fi trebuit sa il iau. L-am luat pe 26, dar pe el la data emiterii e scris 21. Deci a durat 20 zile pana l-au facut. Acum cu atestatul sincer, am depus actele pe 9nov teoretic ar trebui sa il iau pe 8-9 dec (adica dupa o luna-termenul  lor), dar pentru ca am neaparata nevoie acum, o sa incerc maine (03.dec) poate am noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

stai pe capul lor ca sa nu ai surpriza ca pleaca in concediu pe perioada de iarna, ca la ei numa al de sus stie cand si cum isi fac programul. oricum curierul vine in fiecare zi cu atestate de la bucuresti, numai ca le e lor lene ca sa se uite in plicuri si sa isi faca registrele. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut... nu va faceti probleme...atestatul este foarte usor de luat.. am avut si eu examen acum 1 luna si la studiu de caz am scris totul cu cuvintele mele numai ce am stiut eu. Trebuie sa te pui in aceea situatie si sa te gandesti ce ai face !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

buna ziua tuturor, sunt nou pe aici...am fost azi si m-am inscris sa-mi fac Atestat CPI si mi-a zis domnul de acolo ca in 28 am niste ore la teoretic si in 2 feb am examen...se poate sa fie asa scurta pregatirea? inca ceva, nu am fost la ARR, ci la o firma de transport public in comun din Baia Mare(URBIS) ...tot asa e valabil si acest atestat ca si cel de la ARR? drumuri bune  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ziua tuturor, sunt nou pe aici...am fost azi si m-am inscris sa-mi fac Atestat CPI si mi-a zis domnul de acolo ca in 28 am niste ore la teoretic si in 2 feb am examen...se poate sa fie asa scurta pregatirea? inca ceva, nu am fost la ARR, ci la o firma de transport public in comun din Baia Mare(URBIS) ...tot asa e valabil si acest atestat ca si cel de la ARR? drumuri bune  :)

Salut, te-a programat cam tarziu, dar cred ca depinde de data examinarii din fiecare oras.eu de exemplu dau examenul pe 12 ian si cred ca atestatul marfa Cpi e cel mai greu dintre toate.eu am si ADR-ul si mi s-a parut mult mai usor examenul,iar cum pe la cursuri nu voi ajunge pentru ca lucrez, ma voi stradui sa invat acasa cat mai mult. Stiti cumva pe ce se pune accent la primul test de 40 de intrebari(mecanica, timpi de conducere etc.etc)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna seara oameni  buni....m-am tot uitat peste toate mesajele scrise de unii si de altii...m-au ajutat destul de mult....dar am o mica nelamurire...daca ma poate ajuta cineva...nimeni nu a zis mai exact la intrebarile cu raspuns direct ce fel de intrebari sunt...adica sunt la fel ca cele de pe calculator? si daca da....voi ati dat varianta de rasp la fel?? adica asa lunga si bine definita? mie unu nu imi intra in cap toate denumirile exacte...doar cand le vad in variante de raspuns stiu care e corecta.....asa ca intrebarea mea este: la rasp directe,trebuie sa scriu raspuns ca "la carte" sau doar o parte....sau cu cuvintele mele? Sper ca nu sunt penibil cu postarea asta....si sa ma puteti ajuta fara sa rade-ti....;) Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu. Cand am dat eu CPI l-am intrebat pe domnu` care m-a examinat daca trebuie sa dau raspunsurile ca la carte( le invatasem stiam bine dar m-am cam emotionat si mai uitasem )  si dansul mi-a spus ca el apreciaza mai mult daca spun cu cuvintele mele , nu sa spun motamo . Iar la studiile de caz la fel mi-a spus sa scriu cu cuvintele mele .:)Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am dat examen pentru toate atestatele in aceeasi zi ( marfa cpi, agabaritic si adr). Prima data am dat examenul pe calculator pentru fiecare atestat in parte, dupa care am trecut la partea a doua (proba scrisa, raspunsuri directe). Aici poti sa formulezi diferit raspunsul, dar urmareste sa aiba acelasi inteles, bineinteles ca sunt si intrebari gen" Ce informatii trebuie sa mentioneze conducatorul auto la introducerea diagramei in aparatul tahograf?" la care trebuie sa dai raspunsul exact. La partea a treia( studiu de caz) aceeasi poveste, nu ai cum sa tii minte toate cuvintele exacte, mai formulezi cu cuvintele tale, nu o sa te depuncteze nimeni pentru asta. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.