Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Moderators

eu am putut accesa acest link dar este o pagina a unui alt site...pe care trebuie sa te inscrii,loghezi,etc.Am eliminat link-ul,pe viitor nu mai folositi toate link-urile postate,este posibil ca de multe ori sa fiti redirectionati spre anumite site-uri sau spre pagini virusate...si in loc sa aflati voi ceva date sa afle altii datele voastre din calculator,mai multa atentie va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Linkul nu are nici o problemă. Și eu l-am luat tot de pe forumul ăsta. L-am descărcat, am instalat aplicația fără nici o problemă.

Am văzut că a fost eliminat linkul, cu toate că era de ajutor. Adrian aici găsești detalii despre aplicatie - viewtopic.php?f=25&t=10210

Dacă nu te descurci contactează-mă pe privat și găsim o soluție să poți instala aplicația să te poți apuca de învățat.

Cico nu trebuie sa te loghezi, nu trebuie să faci nimic. Zippyshare este un site de găzduire fișiere, nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare la toti membrii, am si eu o mica nelamurire, sunt posesorul permisului de conducere c+e si cpi marfa, acum as vrea sa incep cursurile pentru cat d, acum vine intrebarea, pentru a face cpi persoane trebuie sa mai fac toate examenele sau exista o extensie de la cpi marfa la cpi persoane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu o intrebare privind Studiile de caz CPI :

2. Plecați în cursă la marți la ora 8 și 30 de minute și ajungeți la Turda după 10 ore de conducere după care participați la descărcarea mărfurilor care durează 2 ore și apoi începeți o perioadă de repaus zilnic normală. Precizați intervalul de timp în care efectuați perioada de repaus zilnic normală. Justificați răspunsul.

Eu am calculat asa : Ora 8.30 + 10 ore +1.30 pauze = se face ora 20.00+2 ore descarcare = ora 22.00.

Pana a doua zi la ora 8.30 mai sunt 10.30 in loc de 11 ore (perioada de repaus zilnica normala).

Unde gresesc eu ?

Sau in cele 10 ore de conducere sunt incluse si pauzele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu la intrebarea asta am primit raspunsul ca pauza se face pana la ora 9 (miercuri) .

Da , nu imi e foarte clar.Intre timp am vazut ca intrebarea mai este pusa intr-un alt topic , nu si raspunsul care sa ma multumeasca.

Daca tot veni vorba mai am o intrebare legata de timpii de condus:

Articolul 8© după 1 ianuarie 2014, vehiculul este echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu dispozițiile din anexa IB la Regulamentul (CEE) nr. 3821/85; și (d) după 1 ianuarie 2014, în cazul în care perioada de conducere este cuprinsă între orele 22.00 și 6.00, vehiculul este condus de mai mulți conducători auto sau perioada de conducere menționată la articolul 7 se reduce la trei ore.

E adevarat ?

Lectorul insista ca da.Timpii de condus s-au modificat de la 1 ian. 2014 si ca in intervalul 22-06 se reduce la 3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
.

Daca tot veni vorba mai am o intrebare legata de timpii de condus:

Articolul 8© după 1 ianuarie 2014, vehiculul este echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu dispozițiile din anexa IB la Regulamentul (CEE) nr. 3821/85; și (d) după 1 ianuarie 2014, în cazul în care perioada de conducere este cuprinsă între orele 22.00 și 6.00, vehiculul este condus de mai mulți conducători auto sau perioada de conducere menționată la articolul 7 se reduce la trei ore.

E adevarat ?

Lectorul insista ca da.Timpii de condus s-au modificat de la 1 ian. 2014 si ca in intervalul 22-06 se reduce la 3 ore.

doar la transportul de persoane !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Discutam tot pe tema atestate asa ca nu consider offtopic...de data asta..

viossboss hai sa te lamuresc eu..[la prima ta intrebare cu studiul de caz]..daca reusesc..sper sa reusesc...deci avem pe linga datele problemei intrebarea..

''Precizați intervalul de timp în care efectuați perioada de repaus zilnic normală. Justificați răspunsul.''

Cit este durata unei pauze zilnice normale..? Minim 11 ore...si atunci cele 10,30 ore care ti-au dat tie nu erau de ajuns,deci te lungeai cu 0,30 si ajungeai la ora 9

Acum..daca la intrebare nu era specificat..''pauza zilnica NORMALA'' o puteai reduce la cea de minim 9 ore [redusa]dar pentru ca a fost pusa pauza normala atunci tu trebuie sa te incadrezi la un minim 11 ore...e ok acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Am si eu o intrebare privind Studiile de caz CPI :

2. Plecați în cursă la marți la ora 8 și 30 de minute și ajungeți la Turda după 10 ore de conducere după care participați la descărcarea mărfurilor care durează 2 ore și apoi începeți o perioadă de repaus zilnic normală. Precizați intervalul de timp în care efectuați perioada de repaus zilnic normală. Justificați răspunsul.

Eu am calculat asa : Ora 8.30 + 10 ore +1.30 pauze = se face ora 20.00+2 ore descarcare = ora 22.00.

Pana a doua zi la ora 8.30 mai sunt 10.30 in loc de 11 ore (perioada de repaus zilnica normala).

Unde gresesc eu ?

Sau in cele 10 ore de conducere sunt incluse si pauzele ?

inceput 08.30 + 10 ore conducere cu minim 2 pauze intre perioadele de condus 1.30 ore +2 ore descărcare , la ora 22.00 incepi pauza de odihna . de la 22.00 pana a doua zi la 08.30 sunt 10.30 ore deci pauza zilnica redusa . In totalul de 10 ore conducere nu intra si pauzele dintre perioadele de condus , deci trebuie calculati acesti timpi aparte . Întrebarea ori e gresita ori e intentionat redactata prost ca sa vadă daca soferii sunt atenti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Gata am reusit sa-l deschid.Cum nu ma asteptam raspunsul e pe jumatate :

2. Plecare marți ora 8 și 30 minute + 10 ore de conducere + 2 pauze de 45 de minute după 4, 5 ore de conducere continuă + 2 ore descărcare mărfuri = terminare activitate la ora 22. Perioada de repaus zilnic normală are 11 ore și prin urmare se va efectua între marți ora 22,00 și marți ora 9,00.

Ma asteptam sa spuna ceva despre depasirea celor 24 de ore si despre contraventia sau masura impiedicarii intalnirii unor astfel de situatii.

Multumesc oricum pt ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.