Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members
salut eu am deja atestatu de marfa pentru c,,,,e valabil si pentru c+e cand am sa dau de permis ????

nu pentru ca o sa schimbi permisul cind vei obtine si categoria E si n-o sa mai bata seria si numarul permisului cu cea inscrisa pe atestatul pe care deja il posezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Salutare

Stiu ca pare c-am absurd sa va intreb ....(dar Acuma MARTI 18.11 am examen practic CPI pt Marfa si agabaritic)

Si am nevoie de ajutorul vostru

Ce intrebari posibile poate sa ma intrebe Domnul de la ARR

Ma gandesc ca ma intreaba de : -Timpi de conducere (odihna,lucru..etc)

-Complectarea Tahografului

-Acte necesare

-Art. de siguranta (singatoare,trusa,triung. ref.)

Ce altceva ar mai putea sa ma intrebe ?

Aveti idei ? :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am sustinut pe data de 13 proba practica la transport marfa si ceea ce pot sa iti spun este:

1) Ne-a intrebat ce trebuie sa cuprinda inspectia camionului (aceea de 15-20 de min)

2) Ce facem in caz de incendiu, pozitia extincoarelor, principala cauza a izbucnirii incendiilor, etc.

3) Ce documente trebuie sa avem asupra noastra (sofer+camion+marfa)

4) Am completat o diagrama.

5) Conducere (ca la categoria CE)

Succes la examen \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

In general nu dureaza mai mult de 10 zile lucratoare (2 saptamani) dar ca sa nu se complice ei si sa suni din zi in zi iti spun ca vine in 15 zile lucratoare. Eu am depus actele la mine in judetul Mehedinti pe data de 17 Noiembrie si a venit de la Bucuresti undeva pe data de 27-28 Noiembrie (deci mie mi-a venit in 7-8 zile lucratoare) dar eu m-am dus pe 2 Dec. ca pe 1 era liber de Ziua Romaniei.

Am uitat sa spun ca e bine sa pui in acelasi timp si pentru cardul tahograf ca ai mari sanse sa vina in acelasi timp (mie asa mi-au venit)cu toate ca ei spun ca acesta dureaza in medie cu o saptamana mai mult decat atestatul. :-h:ympeace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut prieteni… ma poate ajuta cineva?! Am dat acum 1 luna Cpi marfa, Adr, agabaritice(am stat de la 8 dim pana la 3 si ceva in examen) la Cpi marfa am fost declarat respins (ok ..mi-am imaginat ca e normal.. Probabil de la oboseala, stres si emotii sa fi gresit ceva)… am dat astazi din nou.. Si surpriza.. Am picat la studii de caz cu 12 intrebari din minum 14… ADUC IN PRIM-PLAN faptul ca am putut cumva sa "ma inspir" scriind exact cuvant cu cuvant din "sursa"..i-am soptit si colegului de banca.. Am facut 2 lucrari identice.. Din care eu am fost respins si el Admis.. Ce este de facut?! Sunt disperat si am nevoie neaparat de atestate.. Am invatat peste capacitatile mele maxime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfatul meu schimba firma la care dai atestatul ca nu se stie ;):ymparty: ...... Sunt firme care au o intelegeri cu examinatorii si au o promovabilitate foarte mare...si firme care :-j Eu chestia asta am patit-o la categorii, datorita unui militian (ca altcumva nu pot sa ii zic si lucrul asta o sa il argumentez la momentul potrivit X( ) care nu suporta pur si simplu firma la care faceam scoala de soferi m-a picat de 2 ori orasul la remorca cu toate ca de fiecare data am luat sala cu 11 puncte. Sfatul meu tine capul sus ca nu este capat de lume si intereseaza-te la tine in oras de firma cu ce-a mai mare rata de succes ca aceea sigur face jmecherii ;) . Sper ca am fost de ajutor si mult noroc in continuare \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Apropo, domnilor soferi, am o rugaminte. Nu mai ziceti ca sunteti soferi de TIR, ca TIR-ul este doar o conventie, deci nu poate fi condusa. Noi conducem autotractor + semiremorca :)

se pare ca gresesti aici putin dar si in mare parte 'my frend' 

poti sa fii si sofer de TIR care pentru majoritatea soferilor inseamna "transport international rutier" sau comunitate , nu e neaparat conventia . tu daca vrei poti sa spui ca conduci autotractor+camion dar noi conducem camioane . nu te supara dar cred ca majoritatea ramanem la aceleasi denumiri. si nu cred ca vreodata, stand la minciuni de parcare, o sa te intrebe colegul ce camion conduci si tu o sa-i raspunzi cu "autotractor+semiremorca" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@silviudsg dacă știi diferența între autotractor, vehicul, autocamion, semiremorcă, remorcă, remorcă cu o osie și autovehicul, atunci da, sunt de acord cu tine. Dar dacă nu le știi și te cramponezi de termenii de parcare doar ca să dai bine în discuții, atunci îi dau dreptate colegului care insistă pe folosirea termenilor corecți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

le știu diferența. am crescut printre ele . și nu e faza ca vreau sa dau bine în discuții, ca nu sunt genul . vroiam doar sa-i atrag atenția ca se poate spune ca: "conduc un TIR" . colegul crede ca e doar convenția. asta e părerea mea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.