Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

Dragi colegi, am fost la ARR ... atentie ! cand va depuneti actele pentru eliberarea atestatului, trebuie sa completati doua cereri una pentru eliberare atestat si alta pentru eliberare card taho. Sunt doua cereri identice, dar trebuiesc completate odata pt eliberare, odata pt card taho... Eu am crezut ca am facut-o pe cea pt card deodata cu atestatu si nu a fost asa, bine ca am mers sa verific, altfel asteptam aluda dupa card taho ;)

Succes Baietii ! numa drumuri bune !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

STUDIU DE CAZ NR. II. 1

Sunteţi angajat în calitate de conducător auto la un operator de transport rutier care

efectuează transport rutier public de mărfuri . Angajatorul vă desemnează să efectuaţi în echipaj

de 2 conducători auto un transport de marfa pe ruta Bucureşti - Istanbul - Bucureşti. Deplasarea

se efectuează cu un autotren format din cap tractor şi semiremorcă şa utilizate de operatorul de

transport în baza unui contract de leasing.

Plecarea din Bucureşti este programată luni la ora 8—,

1. Cu ocazia preluării autovehiculului verificaţi dacă aparatul tahograf are verificarea tehnică

în termen de valabilitate. Unde verificaţi acest lucru la bordul autovehiculului şi ce informaţie

trebuie să găsiţi.

2. Enumeraţi 3 îndatoriri sau obligaţii pe care le aveţi la încărcarea mărfurilor.

3. Precizaţi 5 documente pe care trebuie să le prezentaţi inspectorilor ARR cu ocazia unui

control în trafic, exceptând permisul de conducere, certificatul de

înmatriculare, (ro)vinieta, cartea de identitate sau paşaportul, diagramele tahograf şi asigurarea

RCA. 4. Precizaţi ziua şi ora când trebuie să vă opriţi pentru efectuarea primei perioade de odihnă.

Justificaţi răspunsul

RĂSPUNSURI STUDIU DE CAZ NR. II. 1

1. plăcuţa/eticheta aplicată în/pe sau în imediata apropiere a aparatului tahograf; data

efectuării verificării tehnice.

;D ;D ;D ;D ;D ;D la mine e pe tocul[rama ] de la usa soferului ,la voi este in apropierea tahografului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Incredibil cata bataie de joc.....am dat examenul teoretic Cpi in data de 21 aprilie urmand ca sa ma sune dupa data de 1 mai pentru proba practica, peste cateva zile se implineste o luna si nu am fost sunat inca. Mai curios din fire cum sunt eu pe la inceputul lunii am fost la scoala unde am facut permisul si inceput atestatul pentru lamuriri la care raspunsul: 'o sa te sunam noi, nu stim inca'  >:(

Cui nu-i place asa? sala in aprilie, traseu in iunie si iti vine si atestatul prin septembrie  :D pai frate in ritmul asta ajung la pensie  8)

Daca puteti sa-mi spuneti voi la ce interval de timp a-ti avut traseul pentru Cpi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare tuturor!

Sunt nou si sper sa nu incalc vreo regula pe aici.

Vreau sa dau CPI _ul, transport marfa, agabaritice; ma puteti ajuta si pe mine cu intrebarile cu tot cu raspunsuri?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.