Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members
(3) Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba vârsta minima de 21 de ani împliniti.

Mai sunt soferi de tir in varsta de 18 ani? Eu nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Mai sunt soferi de tir in varsta de 18 ani? Eu nu cred.

legea mea este mai tare ca a ta !

reg.CE 561 din 15 martie 2006 zice la

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani

:D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Serios? Si cand te opreste controlul ce faci?

Simplu, le arat permisul. Ca fapt divers am fost oprit de politie la Intorsura Buzaului. Le-am dat permisul, actele si la revedere drum bun. Nu stiu daca il mai prind pe la baza dar e un baiat de 19 ani lucra pe un 8x4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani, pentru subcategoriile A1 şi B1;

B) să aibă vârsta de cel puţin 18 ani, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E şi Tr;

c) să aibă vârsta de cel puţin 21 ani, pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv, precum şi pentru subcategoriile D1 şi D1E;

d) să fie aptă din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile şi subcategoriile pentru care solicită examinarea;

e) să nu fi fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie sau de furt al unui autovehicul;

f) în cazul în care a fost condamnată printr-o hotărâre judecătorească definitivă, pentru una din infracţiunile prevăzute la lit. e) să facă dovada că îndeplineşte condiţiile prevăzute de art.116 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002, republicată pentru prezentarea la examen în vederea obţinerii unui nou permis de conducere.

g) să fie aptă din punct de vedere psihologic pentru a conduce autovehicule sau tramvaie pe drumurile publice.

Condiţia prevăzută la litera g) a alin. (1) operează până la data aderării României la Uniunea Europeană.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

d) CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decât cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legea este destul de clara,ai voie sa soliciti examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere pentru cat. A, B, BE, C, C1, CE, C1E şi Tr ,dar la 21 de ani ai voie pe 7,5+ .Cine nu respecta chestia cu 21 de ani merge pe riscul lui pentru ca se pedepseste penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

scuze ca intreb si io,pe mine la 21 de ani m-a angajat ca sofer,deci unde ii adevaru?unii zic ca nu ai voie sa iti faci adr-u decat daca ai 21 de ani,instructoru meu de scoala zicea ca s-a schimbat legea ca ai voie de la 19 ani,deci nici nu sti pe ce ai voie sa lucrezi si de la ce varsta,parerile is impartite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ia hai sa o luam logic (pt cei care zic ca nu poti conduce de la 18 ani ). De ce Dumnezeu poti sa iai permisu' si ma refer la cat C si CE de la 18 ani daca nu poti sa conduci ?  Si pt cei care o sa zica... pai da da conduci maxim 7.5 t. Pai atunci trebuia sa iti dea voie sa dai numa c1. Am vazut o gramada de soferi de tir la 19 sau 20 de ani. Si eu conduc un camion de 19 t si nu am inca 21,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ia hai sa o luam logic (pt cei care zic ca nu poti conduce de la 18 ani ). De ce Dumnezeu poti sa iai permisu' si ma refer la cat C si CE de la 18 ani daca nu poti sa conduci ?  Si pt cei care o sa zica... pai da da conduci maxim 7.5 t. Pai atunci trebuia sa iti dea voie sa dai numa c1. Am vazut o gramada de soferi de tir la 19 sau 20 de ani. Si eu conduc un camion de 19 t si nu am inca 21,

Poti conduce camionul si de la 13 ani ca sa facem o gluma....eu de exemplu fac si C,E pentru ca poate la 21 de ani nu o sa mai dispun de bani sau poate voi face o facultate si nu o sa mai am timp si nici nu mai imi sta capul la asa ceva (am dat un exemplu) ;apropo daca puteam sa dau si D-ul ca tot dispun de niste bani o faceam,asa peste 3 ani nu cred ca mai imi arde de ore,de instructor ,de sala numai la o urgenta sa fac categoria asta.

Acum 4-5 ani nu stiu sigur,era legea de la 18 ani pe 7,5t + .Cum am spus si in postul anterior cine nu respecta chestia cu 21 de ani merge pe riscul lui pentru ca se pedepseste penal si daca Codul Rutier 2011-2012 pe care il am in fata minte ....asta am facut si eu in acest post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

alexPH te rog inceteaza cu aberatile astea io mai am 3 luni si fac 19 ani si conduc tir fara probleme pe germania si italia, deci nu mai baga pe alti in eroare, varsta la care poti obtine cat BE CE,ATESTAT MARFURI GENERALE ESTE 18 ANI asa ca laso moale cu penalu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

alexPH te rog inceteaza cu aberatile astea io mai am 3 luni si fac 19 ani si conduc tir fara probleme pe germania si italia, deci nu mai baga pe alti in eroare, varsta la care poti obtine cat BE CE,ATESTAT MARFURI GENERALE ESTE 18 ANI asa ca laso moale cu penalu..

Poti conduce un tir si de la 13 ani  |||gluma de mai sus era pentru tine :)))).Ce ai spus tu am spus si eu B,C,E de la 18 ani si atestat insa te contrazic doar cu varsta,acum tu poti conduce ca ai 2 maini 2 picioare esti ok.Te rog sa citesti inca o data posturile ca nu ai inteles continutul lor.

Am specificat la sfarsitul postului anterior daca Codu' minte va mint si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

legea mea este mai tare ca a ta !

reg.CE 561 din 15 martie 2006 zice la

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani

:D :D :D

Gongy, Comunitatea Europeana emite anumite regulamente care ulterior se adopta in tarile membre. Dar.....orice tara are dreptul sa faca anumite modificari in legea pe care o ei emit in urma regulamentului emis de Parlamentul CE.

Exemplu concret, la spanioli la 18 ani poti conduce vehicule categoria C1 si C1+E. Restul categoriilor C, C+E, D si D+E varsta minima obligatorie 21 de ani, sau 19 ani cu cun certificat de aptitudini profesionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

in Ro i se zice CPI  !

deci daca le ai , poti conduce sau nu ?

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

(2) Vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto este stabilită la optsprezece ani. Cu toate acestea, statele membre pot reduce vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto la șaisprezece ani, cu condiția îndeplinirii următoarelor condiții:

(a) transportul rutier se efectuează în interiorul unui stat membru pe o rază de cincizeci de km de la baza de staționare a vehiculului și pe teritoriul unităților administrative locale al căror centru se află pe această rază;

(B) limita de vârstă este redusă în scop de formare profesională și

© măsura este conformă cu limitele impuse de legislația națională a statului membru privind ocuparea forței de muncă.

Articolul 29

Prezentul regulament intră în vigoare la 11 aprilie 2007, cu excepția articolului 10 alineatul (5), a articolului 26 alineatele (3) și (4) și a articolului 27, care intră în vigoare la 1 mai 2006.

Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.( U.E)

Adoptat la Strasburg, 15 martie 2006.

deci  ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in Ro i se zice CPI  !

deci daca le ai , poti conduce sau nu ?

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

(2) Vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto este stabilită la optsprezece ani. Cu toate acestea, statele membre pot reduce vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto la șaisprezece ani, cu condiția îndeplinirii următoarelor condiții:

Perfect de acord cu cele expuse de tine, insa.....

Pe teritoriul statului sapniol daca ai sub 21 conduci un autovehicul din categori C(>7.500kg) si nu detii sus numitul certificat de aptitudini profesional emis de catre Directia Generala de Trafic, comiti o infractiune foarte grava care se sanctioneaza cu amenda si de la 4 la 6 puncte din permis.

Dupa cum spuneam, orice stat poate impune pe teritoriul propriu anumite modificari, atata timp cat nu incalca limitele minime impuse de CE.

Exemplu mai sus discutat este cel mai concret. Varsta minima data de CE si cea pe care o impune Regatul Spaniei pe teritoriul national.

Salutari

Chaser

(a) transportul rutier se efectuează în interiorul unui stat membru pe o rază de cincizeci de km de la baza de staționare a vehiculului și pe teritoriul unităților administrative locale al căror centru se află pe această rază;

(B) limita de vârstă este redusă în scop de formare profesională și

© măsura este conformă cu limitele impuse de legislația națională a statului membru privind ocuparea forței de muncă.

Articolul 29

Prezentul regulament intră în vigoare la 11 aprilie 2007, cu excepția articolului 10 alineatul (5), a articolului 26 alineatele (3) și (4) și a articolului 27, care intră în vigoare la 1 mai 2006.

Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.( U.E)

Adoptat la Strasburg, 15 martie 2006.

deci  ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CPI este echivalentul CAP de la spanioli.

Acest CAP iti da dreptul si atesta ca ai obtinut cunostiintele necesare pentru a exercita meseria de sofer profesionist. Se cere un curs cu prezenta obligatorie care este de minim 180h unde se predau notiuni tematice.

In schimb atestatul profesional emis de Directia Generala de Trafic este o cu totul alta poveste. Acesta se emite in urma unor probe practice si teoretice de catre Trafic( echivalentul in Romania este Politia Romana) prin care ei spun ca esti apt de la varsta de 19 sa conduci un vehicul cu MMA de peste 7500kg.

Salutari

Chaser

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

chaser , in spania e lege generala sub 21 ani doar c1 sau c1e ( luate pe rand c1 dupa e ) , iar chestia cu 19 ani si atestatul nu e adevarata ! Orice conducator auto sub 21 care obtine  categoria c1 imediat pentru a profesa e nevoit sa aibe si cursul CAPi ( de imitiere ) dar asta nu ii da dreptul la categoria C mai devreme , tot la 21 ani i se face transferul !! Care atestat profesional este emis de Dgt si iti da dreptul de la 19 ani ¿ atestatele sunt emise de ministero de fomento !!

Cursul CAPi este de 140 ore prezentiale , 130 ore de curs si 10 de practica cu un cost mediu de 1100-1200 pe comunidad de madrid !

dupa curs se da examen  ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.