Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members

Am facut scoala de soferi am categoriile B,C, Card tahograf si atestat.

Intrebare: Pot sa conduc masina mai mare de 7.5 tone cu categoria C?

Citez ce spune legislatia:

CATEGORIA C

- autovehicule, altele decat cele din categoria D, a caror masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg

Dar am vorbit cu doua persoane care mi-au spus ca nu este voie sa conduci masina mai mare de 12 tone doar cu categoria C.

Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Doaaaamne ce sfaturi si informatii pot sa dea unii.....Nu conteaza tonele colegule....atata timp cat e dintro bucata mergi cu "C"-ul. Cand agati orice fel de remorca sau semiremorca ce depaseste 750 kg trebuie "E". Scrie si in Ordonanta de urgenta cand dai pt permis.Drumuri bune.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

: scuza-ma dar sa meri la instructor sati dea banii inapoi k ori el nu tia explicat bine ori tu nai fost atent.nai luat permisu la pitesti cumva? :D ai voie colegule numai sa nu fie cap tractor cu semiremorca

nici tu nu prea ai fost atent. :D :D(sa intelegem ca camion cu remorca are voie????)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Miercuri am fost la ARR sa depun actele pentru card tahograf. L-am intrebat pe domnu' de la ARR daca am voie sa conduc un camion de 40t in comunitatea europeana. si mi-a raspuns: Daca am CE+atestat,am voie sa conduc ! Nu mai vorbiti prostii! Din octombrie plec si eu in cursa. Si am voie sa conduc! Si am 18 ani! Daca tot nu credeti duceti-va la ARR si intrebati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Miercuri am fost la ARR sa depun actele pentru card tahograf. L-am intrebat pe domnu' de la ARR daca am voie sa conduc un camion de 40t in comunitatea europeana. si mi-a raspuns: Daca am CE+atestat,am voie sa conduc ! Nu mai vorbiti prostii! Din octombrie plec si eu in cursa. Si am voie sa conduc! Si am 18 ani! Daca tot nu credeti duceti-va la ARR si intrebati!

  Da stiu,de la ARR spun ca ai voie pana cand te opreste politia...si apoi se schimba foaia! Asa ca mare atentie colegii!  Multa bafta!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai soferi , eu am doar 20 de ani , impliniti de curand, sunt in Germania pe lkw cu remorca, am fost oprit de politie pentru control si nu s-a legat nimeni de cati ani am si nici de cand am permis pe lkw ;) deci , nu va mai faceti probleme ;) ... conduceti linistiti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma scuzati ca intervin si eu,am 18 ani,inafara de atestat profesional si card de tahograf am categoriile necesare.Eu nu inteleg unde va grabitii voi sa va suitii direct pe camion si transport international?Si mie mi ar place sa lucrez pe un camion ,,mare" dar  eu dece am rabdare...?Si ce daca lucrez pe o dubita sau o septica principalul este ca lucrez,si daca este masina de gunoi,nui rusine sa lucrezi,treaba asta cu soferia nu trebuie grabita esentialul acestei meserii este sa ai rabdare,totul la timpul lor.Daca sari calul te grabesti atuncea se intampla prostii.Recent am obtinut categoriile si am citit ordonata de urgenta si Regulamentul si scrie clar la pana cand implinesti varsta de 21 de ani nu ai voie sa conduci camion,sau ansamblu de vechicule care sa depaseasca 7,5 t,asta este crudul adevar dar trebuie sa il acceptam.Faptul ca sunt unii patroni care trec cu vederea si cauta forta de munca pt bani putinii este altceva,si daca intampina ti niste controlori in trafic care nu prea au habar sau asteapta sa le treaca programu sa mearga acasa este iarasi altceva.Daca jignit cumva cu aceasta postare sa imi spuneti.Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegu Sabin. Astazi am avut traseul la atestat marfa  (CPI) am luat , iar la sfarsit am intrebat pe domnul de la Arr Bucuresti , daca am voie sa conduc mai mare de 7,5 to. iar raspunsul a fost da. Legea cu restrictia pt tonaj era valabila cand se lua doar C de la 18 ani , si mi-a zis (razand) ai categoriile si atestatele necesare? eu i-am spus da si a zis ca sunt in regula si pot sa conduc fara probleme... acum nu mai stiu ce sa mai cred:-?? referitor la dube am condus destul cu B vreau sa merg mai departe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Jur nu stiu pe cine sa mai intreb,am vorbit cu instructori,soferi,profesorul care mi a predat legislatie toti imi spuneau ce scrie in carte.Apoi decat sa fak vreo magarie sa ma opreasca la un control si sa imi deie vreo amenda care banuiesc ca nu este mica deloc...mai bine stau pe fundu meu si o iau incetisor.Dar un singur lucru inka nam auzit concret sau sa aud de la o persoana ca a fost amendata pt aceasta cauza...deci nu mai stiu sunt complet  derutat.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut colegii.Daca vreau sa dau examenul de conducere cu alt instructor de la aceeasi scoala de soferi trebuie sa mai fac modificarii la dosar.Imi spuneti si mie va rog frumos.Va multrumesc.

eu cred ca da

deoarece u cand ai facut foile pt dosar ai trecut numele instructorului x

dar problema va fi daca va vrea primul instructor sa ii dea celui deal 2 lea

caietul tau de cursant+diagrame

................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii.Daca vreau sa dau examenul de conducere cu alt instructor de la aceeasi scoala de soferi trebuie sa mai fac modificarii la dosar.Imi spuneti si mie va rog frumos.Va multrumesc.

Salut colegu, Nu inteleg ce treaba are instructorul cu examinarea ta. Examenul il vei da cu un politai  ;)

Daca nu am inteles eu intrebarea te rog sa ma corectezi. Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.