Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members
Buna o intrebare .:) deci eu am 19 ani . si din cate au zis colegi pe chat nu am voie decat 7.5 T dar din cate am inteles asta doar la noi si in ungaria ca in rest nu ii intereseaza. desi eu am atestate si am CE nu C1E1 nu am dreptu sa conduc? din cate imi amitnesc CE =3.5T + fara limita de varsta , varsta fiind impusa pt ADR Agabaritic ... multumesc anticipat :)

Va rog urmariti cu atentie !!

ROMÂNIA

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

NESECRET

SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

CĂTRE, Mihai Gheorghe ,Administrator forum http://www.soferii.ro

Urmare a petiţiei dumneavoastră adresată SERVICIULUI RUTIER si retransmisă spre soluţionare la noi, privind modificările aduse asupra O.U.G. 195/2002 prin legea 203/2012, avem onoarea a vă comunicăm următoarele:

1. Un conducator auto, care a obținut categoriile C, CE păna la data de 19.01.2013 poate conduce in continuare auto din categoriile respective.

2. Un conducator auto care deţine categoriile C1, C1E în momentul care a împlinit 21 ani se poate prezenta la S.P.C.R.P.C.I.V. în vederea susţinerii examenului pentru categoriile C, CE dar nu mai târziu de un an de la data absolvirii şcoli pentru categoriile menţionate.

3. Candidații care au efectuat cursurile de pregatire pentru categoriile A, C, D și care ulterior datei de 19.01.2013 nu mai îndeplinesc condițiile de vârstă pentru obținerea permisului de conducere corespunzător acestor categorii , pot susține examenul, cu respectarea noilor condiții de varstă, dupa cum urmează:

a) candidaţii scolarizaţii pentru categoria A , pot susține examenul pentru categoriile AM, A1, la 16 ani impliniţii şi pentru A2, la 18 ani impliniţii;

B) candidaţii scolarizaţii pentru categoria C , pot susține examenul pentru categoria C1, la 18 ani impliniţii;

c) candidaţii scolarizaţii pentru categoria D, pot susține examenul pentru categoria D1, la 21 ani impliniţii.

C u stima,

SEF SERVICIU

COMISAR SEF DE POLITIE

POPESCU PAVEL

Deci daca eu am terminat scoala de soferi C+e inainte de data de 19.01.2013 pot conduce peste 7,5 t ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • Members
Salut Mario, examenul C+E l-am terminat inainte de 2013 : http://img13.imageshack.us/img13/9844/img0268gd.jpg

Doar atestatul CPI si cartela tahograf mi le-am facut in 14.02.2013.

Drumuri bune !

Salut colegu!

In europa nu se leaga nimeni de tine daca ai permis CE.Eu sunt de 3 luni pe comunitate si am fost oprit in cateva tari si nu au zis nimic.Eu am aproape 20 de ani si permisul din iunie 2013.In tara nu stiu ce sa.ti zic ca nu am fost decat o singura data si nu am fost oprit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Eu sunt de 3 luni pe comunitate si am fost oprit in cateva tari si nu au zis nimic.Eu am aproape 20 de ani si permisul din iunie 2013.In tara nu stiu ce sa.ti zic ca nu am fost decat o singura data si nu am fost oprit

poate din 2012

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Orice lege data nu se aplica retroactiv,in consecinta daca tu ai dat examenul,ai trecut si ai luat permisul inainte de intrarea in vigoare a legii,atunci poti conduce linistit.Daca cumva legea intra in vigore fii sigur ca politia nu iti elibera carnetul de conducere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

@Stefan01: Ce e mai greu? Un kilogram de fulgi sau unul de ciment? :D

Daca ai permisul obtinut (examen promovat) inainte de 19.01.2013 poti conduce. Dupa aceasta data trebuie sa ai 21 de ani ca sa poti obtine permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In legislatie la atestate este o intrebare,care este varsta minima a conducatorilor auto cu vehicule a caror greutate maxima admisa este mai mare de 7,5t...si raspunsul e 21 ani!!Si de asta am intrebat...daca camionul are 7,5t ,si incarcat 12t e legal sa circul??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
In legislatie la atestate este o intrebare,care este varsta minima a conducatorilor auto cu vehicule a caror greutate maxima admisa este mai mare de 7,5t...si raspunsul e 21 ani!!

Foarte corect.

daca camionul are 7,5t si incarcat 12t e legal sa circul??

Daca ai permisul obtinut (examen promovat) inainte de 19.01.2013 poti conduce. Evident ca dupa aceasta data nu mai poti obtine permisul, deci nu ai cum sa poti conduce :D

Dar mai facem o mentiune. Nu incurca masa proprie cu masa maxim autorizata. Nu intereseaza pe nimeni (autoritati) masa proprie, ci masa maxim autorizata. Egal daca vehiculul e gol sau plin, raportarea se face la MMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare soferi buni!Si tatal meu a fost un sofer profesionist cu toate categoriile auto si fara evenimente rutiere pe strazile din Romania,pana la data de 20.07.2012 atunci cand era pieton si se afla pe un refugiu de tramvai in zona Pipera pe Bulevardul Dimitrie Pompei in ziua de 20.07.12 un terbilist/inconstient gonea la volanul unei Skoda fara permis de conducere si la lovit mortal pe tata care cica ar fii incercat sa tranverseze neregulamentar strada.

Cel mai grav este,tocmai si de aceia ma plang la voi,cei cu ani experienta la fel ca tatal meu pe drumurile publice din Romania si nu numai,cum este posibil ca legea pana in momentul de fata sa nu faca nimic,inculpatul a fost scos de sub urmarire penala pentru ucidere din culpa(salvat de catre Prim Procuror-Sef) si iata si motivul:

-pietonul era cu o alcoolemie de 2,85 mg/l

-pietonul a tranversat neregulamentar strada

Alo,fratilor,mai putem crede in cineva in tara asta?Se mai poate face oare ceva legal?

Tatal meu se afla in ziua aceia in drum spre ARR Pipera,sa-si ridice cartela Tahografica,depusese actele si platise si taxa la Posta de 239 lei,cei de la ARR iau spus ca in 2-3 saptamani este gata cartela,intre timp fusese fortat de catre patron/sef sa-si dea demisia pentru ca dansul considera ca dureaza prea mult eliberarea acestei cartele,iar tatal meu a sunat la ARR in dimineata zilei in care a murit,pe 20 Iulie,si a intrebat daca este gata permsiul Tahografic?

Cei de la ARR iau spus gata domnul C.Mihai veniti sa-l luati!

Vreau sa aflu de la voi soferii cu experienta precum tata care este termenul legal in care ti se da aceasta cartela tahografica de la ARR(in cazul tatalui a durat vreo 14-15 zile) pentru ca acum cei de la ARR nu vor sa colaboreze cu informatii despre acest fapt,cartela tahografica a ramas la ei in sertar,tata este in mormant iar inculpatul fara permis auto este in patutz la el acasa,sprijinit si mangait parinteste de catre taticul lui,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,opinii

Mai jos postez un link,cazul tatalui meu a fost scris si intr-un ziar,sa nu credeti ca eu caut reclama,va multumesc!

http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 5925417366

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

In noul cod rutier intrat in vigoare in 2013 nu mai este specificat nimic legat de varsta minima pentru conducerea autovehiculelor peste 7,5t. Deci chiar daca te opreste si nu ai 21 ani nu are ce sa iti faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Salut colegii!

As vrea sa aflu de la ce varsta pot obtine B,C+E dupa modificarile care au fost facute IN CODUL RUTIER,precizes ca invat la un liceu AUTO la profesionala iar la sfarsitul anului acesta scolar 2013/2014 trebuie sa obtin B C +E.nu stiu nimica daca se mai da carnet profesionist

A cautat pe net si am citi ca absolventii scolii profesionale primesc categoriile B C+E si pot conduce doar pe romania pana la 21 ani...acuma nu stiu ce sa cred dak este adevarat dak nu? :-\

TATA fiind sofer de tir mi-a spus ca sa intalnit cu un coleg la pauza si a stat de vorba cu el.Colegu asta avea 18 ani si facea extern

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

conform legii 203 /2012 intrata in vigoare in 19 -01-2013 si care modifica OG 195/2002 cu privire la circulatia pe drumurile publica , .

(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

a)16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;

b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;

c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;

d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;

e)24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.

deci , la 18 ani impliniti vei sustine examen pentru B , C1 si E , ( care iti va da BE si C1E ) dupa la 21 impliniti ani vei da examen din nou pentru C

http://www.legex.ro/Legea-Nr.203-din-09 ... 23488.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.