Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sa m-ai impartasim sentimentele[caz real].


liviu4

Postări Recomandate

  • Members

Cand eram copil traia la noi in sat un OM cu un nume haios.Noi ii spuneam nea Pistea,si m-ai faceam glume pe seama asta.Acel OM de cate ori iesea in sat cumpara dulciuri,[in special bomboane] si cu un zambet deschis ne impartea la toti copii.Apoi glumea cu noi mentinindu-si acel zambet tot timpul.O zi,doua,trei a-m inceput sa ne intrebam intre noi,de ce ne dadea OMUL mereu dulciuri?.Dupa un timp a-m aflat ca OMUL,suferise o mare drama cu multi ani in urma.Se spunea ca avuse-se si el familie,o sotie evreica si doi copii.In timpul razboiului fusese-ra toti patru luati prizioneri de nemti,si inchisi separati intr-un lagar in nu stiu ce tara.Singurul gand a-l OMULUI era sa evadeze pe care a si facuto.Cand a evadat s-a ascuns in cenusa de la crematoriu care,era transportata de o masina la groapa din afara lagarului.Acolo sa lasat basculat cu toata cenusa in groapa["ca sa vezi cate face OMUL pentru libertate"]A asteptat sa plece masina si cand a dat sa plece si el,a zarit printre fragmentele de oase ramase un os,care avea o bratara de argint topita pe el.Atunci OMUL a luat bucata de os,a cercetat bratara si si-a dat seama ca era chiar mana sotiei lui.OMUL va dati seama a izbucnit intr-un plains ca orice sansa sa m-ai fie ai lui in viata era minima.A m-ai tras speranta ca poate copii sa m-ai fie in viata,dar nimic.OMUL acela nu sia m-ai intemeiat niciodata o familie.Si mi-am dat seama de ce el ne servea mereu cu dulciuri.Pentru ca el prin noi i-si vedea proprii lui copii.    "A-m scris aceasta in memoria acestui OM cu suflet mare odihneascase in pace."        Imi cer scuze daca nu a-m postat unde trebuie si va doresc sanatate si drumuri bune la toti colegii.  ''"VIATA ARE PRIORITATE""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.