Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Guvernul Romaniei isi bate joc de soferii de camion


CALIN

Postări Recomandate

  • Moderators

Guvernul isi va bate joc intotdeauna de noi prin orice mijloace,problema este insa mentalitatea noastra..intotdeauna suntem toti nemultumiti dar tot intotdeauna asteptam ca altii sa faca ceea ce am putea face si noi.Se spune ca nu am avea sindicat,sefi care sa ne reprezinte....dar daca ar fi un lider si ar zice....miine opriti lucrul si veniti la un miting de protest.Citi credeti ca ar participa....maxim 5% zic eu,restul se vor duce linistiti la munca spunind ca nu sunt interesati,asa ca.....mentalitatea ne omoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Subscriu la cele spuse de colegul Radu Tiberiu. Singura solutie ca sa obtinem ceva drepturi si noi soferii, este un sindicat puternic. Al soferilor, cu apartenenta bazata pe criterii profesionale,nu la gramada cu patronii, dispecerii, secretarele, directorii de asigurari, etc. Chiar daca si ei fac parte din haosul actual, numit Industria Transporturilor. Parerea mea este ca nu vom putea sa realizam acest lucru din fata calculatoarelor. Nici camioanele sau autobuzele nu le conducem cu mouse-ul. Trebuie sa incepem cumva sa ne intalnim, sa facem in asa fel incat sa ne bage si mass-media in seama. Reprezentantii patronatului au facut circ la TVR, cu amenintari mai mult sau mai putin voalate la adresa guvernului. Am vazut lista de revendicari: practic vor sa-si protejeze si mai bine interesele LOR. " Consumabilul " care tine de volan, nu conteaza ! Doar una din revendicari o mentionez: soferul sa fie singurul raspunzator pentru nerespectarea programului de condus-odihna ! Parca noi vrem sa fim haituiti pana la epuizare, si daca doamne-fereste gresim cu ceva ( din cauza oboselii ), tot noi suntem de vina. Am fost la cateva interviuri. Totul a fost bine si frumos pana cand am refuzat categoric sa folosesc magnetul, "internetul", butonul. Rezultatul- va contactam noi. Si tot eu sa fiu tras la raspundere ? Problemele sunt multe si ne afecteaza pe toti cei care dormim in cabina, si ne hranim cu supa la plic. Daca protestam fiecare in parte pe unde muncim, nu rezolvam nimic. Patronii din transporturi au amenintat ca practic vor bloca economia, daca opresc masinile. Trebuie sa inteleaga ca fara soferi, nu vor putea bloca nimic. Ca sa le misti nu este de ajuns sa apesi -enter-. Imi cer scuze daca am plictisit, sau jignit pe cineva, nu a fost cu intentie. Drumuri bune si bine platite pentru toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Nu colegii ! Nimeni nu-si bate joc de noi ! NOI ne batem joc de noi ! Daca am avea coloana vertebrala solida si am avea spirit civic ....alta ar fi situatia . Uitati-va la greci , bulgari , spanioli ...si sa nu mai zic de altii , cand vad ceva ce nu le convine ....Noi am invatat sa barfim si sa plangem pe la colturi , insa la o adica .....lasitatea si nesimtirea ne dezbina si ne intoarce de la normalitate . Noi ne batem joc de viata noastra ! Guvernantii , politicienii , precum buruienile , cand gasesc terenul bun sufoca plantele de cultura ! Nu este vina lor ! Vina este a noastra !

Este o constatare a mea ! Asa vad eu situatia romanilor . Niste zoombi fara vointa , fara caracter , fara aspiratii .

Puteti a ma injura , dar am dreptate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu colegii ! Nimeni nu-si bate joc de noi ! NOI ne batem joc de noi ! Daca am avea coloana vertebrala solida si am avea spirit civic ....alta ar fi situatia . Uitati-va la greci , bulgari , spanioli ...si sa nu mai zic de altii , cand vad ceva ce nu le convine ....Noi am invatat sa barfim si sa plangem pe la colturi , insa la o adica .....lasitatea si nesimtirea ne dezbina si ne intoarce de la normalitate . Noi ne batem joc de viata noastra ! Guvernantii , politicienii , precum buruienile , cand gasesc terenul bun sufoca plantele de cultura ! Nu este vina lor ! Vina este a noastra !

Este o constatare a mea ! Asa vad eu situatia romanilor . Niste zoombi fara vointa , fara caracter , fara aspiratii .

Puteti a ma injura , dar am dreptate !

????,,,cu ce ne batem joc de noi ?

ca nu reusim sa gasim firma unii dintre noi care sa ne de,a mii de euro ?

ca sant care au rate,banci,leasing,,etc,etc,,bla,bla ?

spirit civic !!..pfffff..ce vorbe mari spui in vremurile astea old in care toti sant pt pesoana lui proprie.

sa ne uitam la altii ?...la cine,,,la greci ?,wai mama lor,!

bulgarii,,,niste negrii mai perversi ca noi,,!

spaniolii ?...se bucura ca au si 1600 euro salar(ca au de platit chrie si sa traiasca) de la 2500 in sus cat luau inainte

chiar sant curios care is aia altii de care ai vrut sa zici ???:ymhug:

lista ii deschisa si poate coontinua,

ar mai fii multe de spus,,dar mii cam somn ,,si o sa raspund la replica eventual cand o fii

Este o constatare a mea ! Asa vad eu situatia romanilor . Niste zoombi fara vointa , fara caracter , fara aspiratii .

Puteti a ma injura , dar am dreptate !

old,,cu tot respectul pt culoarea albasta care o ai !eu nu,s zombi,am vointa,am caracter si am si aspiratii,,

si nu te injur ca nu ai dreptate

sa fii sanatos si sa traiesti bine old !

numai bine la toata lumea :ymhug::ymhug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu scuzele de rigoare pentru oldtrucker imi permit sa iti raspund eu daniel!Da ne batem joc de noi atunci cand nu reactionam la magariile patronatului,ne batem joc de noi atunci cand nu suntem in stare sa ne alegem conducatorii,ne batem joc de noi atunci cand ne uitam numai la bulgari si la spanioli ,ne batem joc de noi atunci cand nu respectam omul de langa noi,ne batem joc de noi chiar si atunci cand ne intindem cu nu stiu cate imprumuturi la banci fara sa ne analizam situatia financiara,ne batem joc de noi si atunci cand scriem o simpla fraza prin care vrem sa comunicam ceva(oare soferul roman nu stie sa scrie corect romaneste?)Nu am cosiderat ca noi suntem mai prejos decat altii.Dar cred ca ar fi bine sa fim un pic mai atenti la ceia ce facem,astfel incat sa nu avem motive sa ne plangem tot timpul.Si ar mai fi multe de scris!Pacat ca pe acest forum,se respecta doar culoarea,nu omul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Danny unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.