Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Toyota?


hermanrazvan

Postări Recomandate

  • Members

De curand fratele meu a cumparat o toyota land cruiser din 2008 si langa schimbatorul de viteze mai are un schimbataor cu indicatiile L,N,H stiti ce inseamna?

dxfg.jpg

                                                                                              Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este maneta de la reductorul transmisiei. Se intalneste de obicei la masinile cu tractiune integrala.

H - se refera la raportul de transmisie mare - high - care se foloseste in circulatia de zi cu zi.

L - se refera l araportul de transmisie mic - low - care se foloseste de obicei in teren accidentat - scade mult viteza de deplasare dar se castiga foarte mult la puterea pe care o ai la roata.

N - cred ca este punct mort.Cred..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in circulatia de zi cu zi cand nu ai nevoie de tractiune integrala se tine in N care inseamna neutru si vezi ca ar trebui sa fie pe bord un buton care cupleaza si decupleaza diferentialul la rotile care nu functioneaza in mod continu, L si H se folosesc in functie de necesitati adica unde te bagi cu masina recomand a nu se folosi tractiunea 4x4 decat pe drum accidentat, butonul care cupleaza diferentialul (fata cred) sa fie in pozitia decuplat iar maneta pentru reductor sa fie in pozitia N (neutru) pentru ca din cate stiu eu tractiunea 4x4 nepermanenta nu-i facuta pentru mers continu ci doar cand nu faci fata cu 4x2...bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.