Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Meseria de sofer in Germania


Postări Recomandate

  • Members

salut baieti. doar ce mi-am luat si eu permisul de profesionisti (mai am un pic pentru atestate) si o sa plec in Germania. intrebarea mea este, pentru ca sa ma angajez acolo sunt valabile atestatele? am inteles ca se elibereaza in romana si engleza sau franceza. trebuie sa il traduc si in germana? ce alte sfaturi mai puteti sa imi dati pentru a ma putea angaja acolo direct (fara intermediari) avand in vedere ca nu voi avea deloc experienta pe camioane? va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce de ajutor esti fulger! Te-ai gandit mult pana cand ai realizat un raspuns asa de util ?!

hehe desii raspunsul lui fulger e mai dur putin ala e defapt adevarul .... daca mergeti la fortele de munca in germania si va inregistrati o sa fiti sunati la pastele cailor , degeaba avem dreptul la munca ca nu se respecta , direct la neamt sa lucrezi sunt doar vorbe ... nemtii sunt pentru nemti si atat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa lucrezi la o firma Germana primu lucru trebuie o adresa te inregistrezi la primarie si dupa primesti dreptu de lucru care poate dura si 2-3 luni pana sa-l primesti,cu atestatele nu le cere nimeni decat pe cel ADR care este valabil din Romania dar e bine sa ai si pe cel de marfa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda...nici nu stiu la ce mesaje puteam sa ma astept. cred ca primeam raspunsuri mai bune pe un forum nemtesc. si nu prea le am cu germana. treaba e ca eu oricum o sa plec acolo. speram sa primesc vreun raspuns de la cineva care chiar lucreaza pentru firma germana. sunt curios cati din cei care au postat si zic ca nu am nicio sansa chiar lucreaza sau au lucrat acolo. o sa revin pe forum dupa ce aflu eu daca chiar se poate angaja cu raspunsuri mai bune sper. bafta si asfalt uscat (sau cum era).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu personal cred ca fiecare trebuie sa incerce undeva.De unde stii tu frate ce legaturi are baiatul in Germania?poate are o sora, poate are un frate ,n-ai de unde sa stii...cu ADR nu ai treaba nicaieri.

Daca avea un frate o sora sau "legaturi" poti sa fi sigur ca nu venea sa mai intrebe nimic pe soferii.ro....si inca ceva, cel putin eu nu sunt invidios..sunt realist. bafta drumuri bune tuturor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu raspunsuri venite din partea celor cu muuulta experienta,varsta medie intre 19 - 25 de ani,unul mai realist ca e mai batran  , colegi cu  soferie grea si experienta de viata care mai de care de prin colturile Europei,alte pretentii te rog sa nu ai draga Clauditu.Nu  inteleg de ce apelezi la acest forum daca primul tau instinct a fost ca toti ceilalti vor rade de tine,cand tu ai rugat daca cineva poate sa te ajute DOAR cu o informatie.Tipic romanesc si pentruu colegii care au dat raspunsurile...gen....sa va fie rusine.

Clauditu

Ambasada Germaniei - http://www.bukarest.diplo.de/Vertretung/bukarest/ro/04/Wichtige__Hinweise.html

La capitolul  Alte Informatii,ultimul paragraf vei gasi  un pdf...Desfasurarea unei activitati de munca in Republica Federala Germana.Acolo cred ca vei gasi o parte din informatiile necesare pentru a te putea angaja  conditii generale. Certificatul ADR este valabil pe teritoriul UE ,nu este nevoie sa il traduci.Mai ai nevoie de pasaport  si card tahograf pentru postul de sofer.Restul nu ai nevoie de atestate.Doar in Italia se poate sa te mai intrebe de atestatul profesional.

Alte informatii poti gasi aici...

http://www.muncainstrainatate.anofm.ro/informatie-privind-liberalizarea-pitei-muncii-germane-pentru-lucratorii-din-romania

http://www.anofm.ro/search/node/Germania

Bafta si Drumuri bune sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

MIHAITZA o precizare:atestatul de transport marfuri este obligatoriu si afara dc faci transport in cisterne.la plin mergi cu ADR si la gol cu atestatul de marfa.

si a primit sfaturi de la soferi.daca vrea le citeste daca nu ,nu.

era mai bine daca nu il baga nimeni in seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cartela tahograf si ADR e valabila peste tot in ue,atestatul nostru insa e o chestie romineasca,in concluzie la modul legal cu acele acte[e posibil sa ti se ceara si cazier rutier] poti munci daca o firma germana te accepta.Legal ti se face un dosar de catre firma si ti se cere drept de munca,ulteriordaca muncesti legal 1 an ai drept la rezidenta dar nemtii s-au smecherit si dupa 11 luni te dau afara,deci pa rezidenta.Ilegal,adica fara acte legale se munceste,cite luni poti prinde depinde..Nu te lua dupa toate sfaturile primite,unele sunt pe linga caruta,tu fii multumit ca acesti colegi au incercat sa isi dea cu parerea si sorteaza din ele doar ce te intereseaza,bafta si succes la treaba,

ps=poti incepe cu 3,5 dupa mine mult mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai baieti, cei care doriti sa va schimbati atitudinea si gandirea de roman... merita sa incercati in Germania chiar daca la inceput lucrati cu firma... (asa am facut si eu) ... toata problema cu angajarea in Germania e una de interes, trebuie sa cauti, sa intrebi pe toti romanii care-s angajati acolo, sa aflii cat mai multe info si apoi sa treci la treaba, undeva, si la nemti, exista o portita(pt angajare) :D e adevarat... nu pentru toti se deschide asa usor... dar vechiul proverb spune : cine bate i se deschide, cine cauta gaseste :) asa ca, nu da `napoi :)

Doar ca, te-as ruga, oricare ai fi tu, romanule, cauta sa lasi o impresie placuta pe oriunde mergi ! mai ales in Germania !!!

Numa drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

salut baieti. m-am gandit sa va mai pun la curent cu ceea ce am facut in germania. ca sa vedeti si voi daca e atat de greu pe cat spuneati (mai ales unele persoane). ei bine, sa gasesti un job e chiar usor. marea problema e sa ai dreptul de munca. totusi, se intampla ca am gasit destul de repede o firma care ma angajaza si ma ajuta sa fac si dreptul de munca. zicea un baiat :  "cu experienta 0 pe camioane poti sa te angajezi in Germania........dar nu ca sofer." vreau sa iti spun ca am gasit chiar pe camion articulat. si asta cu experienta 0. asa ca se poate. va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai dragutule mai ia si tu o foarfek si mai taie din ce ai zis k bagi mana ;) nu te angajeaza nimeni dak nu sti limba in primul rand si cu experiente 0 mai treak mearga dar si pe articulat deja teai bagat in ele rau de tot :Pmai revizueste ce ai zis k poate mai credem.MAI ALES IN GERMANIA ;D nu te supara dar tu stii macar unde e germania??? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

claudituleeee ce ai gasit de munca pe camion???? ca spalator??? poate esti toata ziua pe camion.....hai lasa frate ca toti am fost copii si am avut vise, dar macar nu le-am expus pe vreun forum..... Lasa-ma sa inteleg mai bine, te rog....tu vrei sa spui ca: Nu sti boaba germana, sau doar conversational ( gen bitte, danke, guten morgen, laden, abladen), nu ai neamuri in Germania cum au mai scris altii de "legaturi", deci ai plecat asa pur si simplu, ti-ai luat permisul, ti-ai tradus atestatele cum zici tu la ARR, te-ai suit in atlassib si jap in Germania la lucru. Pai fratioare unde ai stat pana ai cautat de lucru, cum ai discutat tu la interviu cu angajatorul tau german, cum te-ai inteles de acte, cum ai semnat contractul de munca....ca primaru?? Deci imi pare rau daca te-ai simtit jignit, dar la cate bazaconii si tampenii vezi pe acest forum, regret, dar la unele cum a fost a ta pur si simplu nu rezist sa nu scriu. Daca spuneai ca vorbesti germana binisor, ca ai 3 surori, 2 cumnati nemti, si 4 verisori in germania, nu iti mai scriam nimic pt ca stiu ca o vorba buna, o "pila" cum zicem noi romanii poate deschide multe usi, si experienta o faci....asadar imi pare rau sa iti spun dar povestea ta mi se pare neverosimila. Asa ca ori ai uitat sa ne spui ceva, ori cauti camioane de Germania sa iti faci poze cu ele. Oricum ar fi io iti doresc drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti. m-am gandit sa va mai pun la curent cu ceea ce am facut in germania. ca sa vedeti si voi daca e atat de greu pe cat spuneati (mai ales unele persoane). ei bine, sa gasesti un job e chiar usor. marea problema e sa ai dreptul de munca. totusi, se intampla ca am gasit destul de repede o firma care ma angajaza si ma ajuta sa fac si dreptul de munca. zicea un baiat :  "cu experienta 0 pe camioane poti sa te angajezi in Germania........dar nu ca sofer." vreau sa iti spun ca am gasit chiar pe camion articulat. si asta cu experienta 0. asa ca se poate. va salut

    Cam la toti colegii li se pare un lucru imposibil dar si eu stiu ca e posibil si se poate ce a zis Claudiu! Se pare ca aici invidia e cam mare!  Bafta in continuare...ptk nici un sofer nu s-a nascut invatat!  Sanatate si numai bine!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu il cred pana la proba contrarie.vorba aia cu hotul neprins negustor cinstit!nu i iau apararea ,nici nu l cunosc ,dar daca omul a reusit intradevar eu zic ca mai poate daca vrea sa ne invete pe multi incepatori ce avem de facut sa ajungem si noi pe acolo,ca pe romanica stim si noi cu toti ce ne asteapta la cate vedem pe situl asta ca spun soferi care lucreaza pe international sau pe national.asa ca haideti sa ii acordam omului o sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii care tot comenteaza,nu inteleg de ce sunteti atat de frustrati!?! Poate ca minte,dar poate ca e adevarat ce spune! Si stand aiurea pe forum legandu-va de unul si de altul nu o sa va gasiti de lucru.Inloc sa il intrebati cum v-ati putea si voi angaja acolo unde este el voi il faceti in toata forma,ca dee`  e mai usor sa arunci cu o piatra decat sa il intrebi frumos cum a ajuns sa fie ANGAJAT nu SOMER! Poate ca unii dintre voi isi merita soarta,si anume aceea de a sta acasa! Din cati ati postat pana acum doar pe unul l-am vazut sa fie interesat sa munceasca,restul va plictisiti acasa,lasatii sa munceasca pe cei care vor,restul jucati-va mai departe pe calculator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

n-am stat sa citesc tot ce ati scris acolo ca am observat ca unii sunteti cretini. ca eu nu am altceva de facut decat sa intru pe forum si sa ma dau mare ca mi-am gasit de munca in germania. eu am vrut doar sa va zic ca se poate. ca sa va lamuresc un pic (in caz ca va intereseaza), familia mea era deja aici, deci am unde sa stau. la limba ma descurc un pic cat sa vorbesc cu angajatorul. firma la care m-am angajat are mai multi angajati romani si asta a fost un atu. acum m-a angajat in proba 2 luni, timp in care mergem 2 pe camion ca sa ma scoleasca si sa vada cum ma descurc. dupa aceea se prelungeste contractul. cat despre interviu...nici vorba. am auzit de firma asta, am mers la ei si am intrebat si direct mi-a zis ca ma angajeaza si s-a ocupat si de dreptul de munca. si daca vreti sa stiti, am avut si alte oferte de munca, dar nu m-au angajat din cauza lipsei dreptului de munca. majoritatea firmelor nu isi bate capul cu el. acesta si-a batut. si apropo, am venit in germania cu masina personala, nu cu atlassibul si atestatele nu le-am tradus. sunt ok asa cum sunt. bafta tuturor. celor care nu ma credeti, imi pare rau ca sunteti asa incuiati. poate daca v-ati scoate capul din....... ati vedea ca lumea mai si angajeaza fara experienta. ce daca e germania? eu am observat ca mai de graba in romania nu angajeaza nimeni soferi fara experienta. voi pana la urma cand v-ati luat permisul, nu aveati experienta, nu? si v-a angajat cineva? presupun ca da, din moment ce va dati destepti pe aici. cam atat am avut de zis. bafta tuturo si succese multe

 

 

 

   Atentie la exprimare !  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.