Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Meseria de sofer in Germania


Postări Recomandate

  • Members

colegule ai perfecta dreptate in ceea ce spui dar tocmai faptul k sti limba cat de cat si ai unde sa stai sant un atuu apoi faptul la firma respectiva sant romani a fost iar un atuu si mergi in doi pana inveti :P asa ca scuzama dar nu noi santem cretini ci tu ca nu ai stiut sa explici.acum te cred stai linistit.bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut pe toti colegii,care posteaza,unii afisand invidie si frustrare,altii mai constructiv,dand informatii utile.Da,este adevarat ca nemtii angajeaza soferi fara experienta.Eu am fost angajat la o firma din Heilbronn(Crist Spedition)dar din pacate doar pe hartie,fiindca dupa 6 saptamani de asteptare,centrala muncii din Duisburg mi-a refuzat permisul de munca.La angajare am spus ca nu am experienta dar mi s-a spus ca o sa merg cu unul experimentat si o sa invat pana si manevre daca o sa fie nevoie.Am avut nevoie de atestat,cazier judiciar si pasaport,card taho si limba germana pe care o cunosc foarte bine,nimic mai mult.Da sa nu uit Anmeldung,pe care l-am obtinut pe baza contractului de inchiriere de locuinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Ce de ajutor esti fulger! Te-ai gandit mult pana cand ai realizat un raspuns asa de util ?!

dar tu dc nu dai un sfat in loc sa arunci cu noroi in altii?.....asta e parerea lui omu a cerut sfaturi atat a gandit el numai comentati ce sriu altii mai bine ati ajuta decat sa facem comenturi aiurea......colegu din partea mea incerca fara frica documenteaza te bine privind ce inseamana trasportul rutier in tara respectiva legislatie in mare parte tre sa cunosti macar engleza daca nu iti cere si germana cu toate ca ar fi bine sa o stii macar de baza asa.....si una peste alta daca nu risti nu castigi nu astepta sa vina X sa iti spuna ca cunoaste el un post bun ca nu se va intampla......bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

n-am stat sa citesc tot ce ati scris acolo ca am observat ca unii sunteti cretini. ca eu nu am altceva de facut decat sa intru pe forum si sa ma dau mare ca mi-am gasit de munca in germania. eu am vrut doar sa va zic ca se poate. ca sa va lamuresc un pic (in caz ca va intereseaza), familia mea era deja aici, deci am unde sa stau. la limba ma descurc un pic cat sa vorbesc cu angajatorul. firma la care m-am angajat are mai multi angajati romani si asta a fost un atu. acum m-a angajat in proba 2 luni, timp in care mergem 2 pe camion ca sa ma scoleasca si sa vada cum ma descurc. dupa aceea se prelungeste contractul. cat despre interviu...nici vorba. am auzit de firma asta, am mers la ei si am intrebat si direct mi-a zis ca ma angajeaza si s-a ocupat si de dreptul de munca. si daca vreti sa stiti, am avut si alte oferte de munca, dar nu m-au angajat din cauza lipsei dreptului de munca. majoritatea firmelor nu isi bate capul cu el. acesta si-a batut. si apropo, am venit in germania cu masina personala, nu cu atlassibul si atestatele nu le-am tradus. sunt ok asa cum sunt. bafta tuturor. celor care nu ma credeti, imi pare rau ca sunteti asa incuiati. poate daca v-ati scoate capul din cur ati vedea ca lumea mai si angajeaza fara experienta. ce daca e germania? eu am observat ca mai de graba in romania nu angajeaza nimeni soferi fara experienta. voi pana la urma cand v-ati luat permisul, nu aveati experienta, nu? si v-a angajat cineva? presupun ca da, din moment ce va dati destepti pe aici. cam atat am avut de zis. bafta tuturo si succese multe

BRAVOOOO FELICITARI MA BUCUR PT TINE SI IMI PLACE TOT CE AI SCRIS bafta multa ai dreptate numai invidiosi care nu stiu sa isi negocieze salariu sau conditiile muncesc pe nimik si au oftica ca unu sa descurcat mai bine decat ei ai avut oportunitate ai profitat stima si respect! restu treceti pe sub bariera daca va ti oprit in fata ei.....nu ma refer la cea de tren...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti. sa nu ziceti ca nu va dau si sfaturi in urma experientelor mele. pot sa va zic ca majoritatea firmelor din germania angajeaza. conditia e sa stiti oleaca de germana si in principiu sa aveti un drept de munca. eu mi-am facut dreptul de munca printr-un avocat dar asta nu inseamna ca poate sa il obtina pentru toata lumea. mie mi-a fost respins de 2 ori. dupa aceea trebuie sa ai un loc unde sa stai si cu aceste 2 iti gasesti garantat de lucru. v-am zis ca ma angajasem la o firma. ei bine, nu am stat acolo pentru ca eu plecasem din romania cu gandul ca in  germania se respecta timpii de conducere si toate cele iar la firma asta nu era totul chiar asa. se lucra chiar si 12 ore pe zi iar salariul nu era tocmai pe masura asteptarilor (dupa standardele mele).

in cazul in care nu se poate face dreptul de munca, puteti sa faceti un gewerbe (costa 15 euro) si sa gasiti o firma la care sa lucrati in colaborare fara drept de munca. acest tip de munca este mai avantajos din cauza ca nu se platesc la stat atatea taxe (ex: somaj) ci doar impozit si asigurare. cel mai des intalnit job cu gewerbe in germania este in constructii dar sunt multe meserii care merg cu gewerbe. lista o aveti aici http://1.bp.blogspot.com/-7ih3r_a4voQ/T1Obt4OLapI/AAAAAAAAAME/ZEk3U3GMiqw/s1600/aasseddfrghj3.jpeg,  sper sa mearga site ul.

eu personal am acum un job tot ca sofer dar pe o dubita la o firma de curierat. momentan se lucreaza 7-8 ore pe zi pentru ca lumea e in concedii dar mai incolo, va fi mai multa munca, avantajul insa este ca sunt platit pe pachet si e mult mai convenabil decat jobul pe care il gasisem inainte. treaba e ca a trebuit sa imi cumpar propria masina. dar chiar si asa e destul de convenabiil. mai ales daca ai avea o masina cat de cat noua ca sa nu fie nevoie sa bagi bani in ea. adevarul e ca nici in germania salariile pentru soferii de tir nu sunt asa mari pe cat te-ai astepta avand in vedere timpul plecat de acasa pentru soferii de cursa lunga.

in urmare, ca v-am plictisit, ceea ce trebuie sa faci ca sa lucrezi in germania este: 1. sa stii limba (macar un pic acolo) si 2. sa ai unde sa stai. e cam greu sa vii de capul tau pentru ca chiriile sunt in general mari si cu greu gasesti sa nu dai macar avans la inchiriere. asta e tot. cine zice ca nu te angajeaza nemtii daca nu ai experienta, vorbesc prostii. ba chiar am intalnit persoane care mi-au propus sa ma angajez la ei sau au intrebat daca cunosc persoane care ar vrea sa lucreze (ce-i drept, pe alte pozitii, nu ca sofer), persoane pe care le-am vazut o data sau de 2 ori.

va salut si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

. ba chiar am intalnit persoane care mi-au propus sa ma angajez la ei sau au intrebat daca cunosc persoane care ar vrea sa lucreze (ce-i drept, pe alte pozitii, nu ca sofer), persoane pe care le-am vazut o data sau de 2 ori.

va salut si drumuri i bune                                                                                                                                                    pai colegu,daca auzi chiar si alte locuri de munca zi-ne si noua aci poate ne schimbam meseria ,daca e mai rentabil si mai bine la bani.pune te rog frumos si tu un nr de telefon sau eventual o persoana pe care sa o cautam acolo ptr job-ul respectiv.ca nu se stie niciodata de unde sare norocul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari la colegi!pai atunci va rugam si noi cei care ne cautam de treaba ,da ti ne si noua o mana de ajutor sa plecam de acilea din romanica asta saraca la un trai mai bun ptr noi si ptr familiile noastre,in special ptr copii nostri!dati-ne si noua o mana de ajutor.ca o sa fim si noi recunoscatori cand om ajunge acolo.eu cel putin asa am sa fac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari la colegi!pai atunci va rugam si noi cei care ne cautam de treaba ,da ti ne si noua o mana de ajutor sa plecam de acilea din romanica asta saraca la un trai mai bun ptr noi si ptr familiile noastre,in special ptr copii nostri!dati-ne si noua o mana de ajutor.ca o sa fim si noi recunoscatori cand om ajunge acolo.eu cel putin asa am sa fac!

nu stiu ce mana de ajutor ar putea sa iti dea careva pentru ca, ca sa vii aici de capu tau, iti trebuie ceva bani si un loc unde sa stai si nu cred ca romanii primesc straini cu bratele deschise la ei in casa. ba chiar, romanii din germania ii evita pe alti romani (evident nu toti, dar cunosc cazuri destule). asa ca cel mai convenabil e sa gasesti din tara prin vreo firma. e internetul prin de oferte de munca. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut Claudiu, si eu sunt cam in aceeasi situatie in care ai fost si tu..

Mai exact, in septembrie 2012 m-am mutat in Germania impreuna cu sotia si doi copii.Sotia mea avand deja un contract de munca semnat din tara pe o perioada de un an de zile, am zis ca merita sa inchid ce aveam de inchis prin Ro si sa plecam cu totii...

Exact ca tine, am inceput sa intreb in stanga si in dreapta...ce?....cum?...unde?..Toate bune si frumoase, numai ca eu aveam permis B,C, C-E , dar nu aveam nici atestat, nici card tahograf..(inainte, am preferat sa lucrez in tara si pe comunitate pe 3,5T).Si de aici au inceput parerile romanesti...vezi unele postari de mai sus, ''nu e bine domne'', ''cine te ia pe tine fara experienta pe TIR''?...etc.

Asa ca am ales sa ma sfatuiesc cu vecinii mei, nemti 100%, care nu au nici o legatura cu transportul sau cu soferia...si ce crezi ca am rezolvat?Am cumparat ziare cu oferte de munca, am dat doua probe de lucru, si din doi sefi...unul a sunat dupa cateva zile si mi a spus sa merg la birou sa semnez contract pe un an de zile...cu o perioada de proba de sase luni(am inteles ca asa se procedeaza legal in Germania).Cardul tahograf l am luat de aici, fara scoala si cu numai 40 de euro...mi a fost trimis prin posta la doua saptamani dupa depunerea actelor..Atestat de marfa, din cate am inteles in Germania nu trebuie.

Singura mea problema este ca cei de la agentia de munca pt auslanderi trimit raspunsurile in cateva luni...am sunat si eu , au sunat si cei de la munca sa intrebe de ce dureaza atat si raspunsul lor este ca sunt ff multe cereri de munca si eate un volum foarte mare de lucru...si din cauza asta dureaza asa de mult.

Multumesc si colegului ''laururs'' pentru atitudine si mai ales pentru ultima remarca...pe care imi permit sa o citez:

''Doar ca te-as ruga, oricare ai fi tu, romanule, cauta sa lasi o impresie placuta pe oriunde mergi!''

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Claudiu, si eu sunt cam in aceeasi situatie

Multumesc si colegului ''laururs'' pentru atitudine si mai ales pentru ultima remarca...pe care imi permit sa o citez:

''Doar ca te-as ruga, oricare ai fi tu, romanule, cauta sa lasi o impresie placuta pe oriunde mergi!''

stima

Felicitari pentru curaj si ambitie.Iti urez succes  tie si familiei tale.Sper din tot sufletul sa va duceti in Romania doar in vacanta

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

jobrapido punct de .... cautati acolo joburi in germania .. este si in austria ... cautati chiar dupa oras.

dar care vreti germania. invatati putin limba, ascultati muzica in germana, tv in germana , filme., etc. va ajuta mult .

nimeni nu te ia daca nu se poate intelege cu tine !

nici eu nu am avut experienta cand am inceput treaba si am inceput pe camion cu remorca la schimbat de containere !

mai mult decat experienta trebuie sa ai bun simt , sa fi punctual , respectos , si dorinta de a invata si de a munci ;)

VA ROG CARE VENITI IN GERMANIA = PENTRU CE JOB , NU FACETI TARA DE RAS !!!

mie unu imi e rusine sa spun la cineva ca sunt Roman, pt ca stiu ce reputatie avem ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Esti  ciudat daca  faci  lucrul  asta,  asta  denota  faptul  ce  fel de  om esti , te  vinzi  repede  si  nu  dai  doua  parale  pe  natia  ta ,eu  ori  unde  mam dus  am  fost  mandru de  ceia  ce  sant  si  nu  mie  rusine  sa  spun  ca  sunt  ROMAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc ''mihaitza'' ...si voua va doresc tot binele din lume.

Pentru colegul care intreba de loc de munca in Germania..personal cred ca nu gasirea unui loc de munca este problema in D, ci dreptul de munca acordat de agentia de munca pentru straini.

Claudiu are dreptate, ca sa ajungi in Germania nu e mare lucru, numai ca trebuie sa ai cu ce sa te intretii pana cand poti sa gasesti de munca si sa fi pe picioarele tale.Sincer, este de preferat sa ai contract de munca direct din Ro, cu toate ca si acest lucru implica o serie de riscuri..firme neserioase...comisioane platite inainte...tepari..etc.

Imi permit sa raspund si colegului care era foarte deranjat de faptul ca ''paulurs'' spunea ca a ajuns sa i fie rusine ca este roman..Si eu am avut sentimentul asta si nu o data...(faceti numai o data o vizita la consulatul Romaniei din Bonn si vedeti ce specimene de oameni ne reprezinta tara prin ''strainataturi'' si dupa aceea mai vorbim).

stima si sarbatori fericite alaturi de ce dragi..

ps: daca vre unul dintre colegi are cunostiinta de cum poti sa obtii mai repede dreptul de munca in Germania, sunt deschis la orice informatie.Puteti da PM sau pe adresa de email bogdan.carcel@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

miki23.. se pare ca tu nu ai avut nici o legatura cu germania !

daca vrei sa te bagi la un apartament sa il inchiriezi , si esti Roman, e clara treaba

daca vrei credit din banca si esti roman , e clara treaba din nou

daca te intreaba unu pe strada sau la locu de munca de unde esti , din nou e clara treaba

Romanu nu prezinta siguranta deloc in Germania !

Clar ca, eu pe oriunde merg vreau sa dau dovada ca sunt si Romani civilizati si respectuosi, cu bun simt si manierati, si de-aia va spuneam si voua, sa faceti ca mine.... poate mai spalam putin imaginea.

toti se feresc de romani ! si atunci cum baiu sa mai te mandresti ca esti roman ? esti copil , nu stii ce vorbesti !

nu mai este patriotism in romania ! sunt doar vorbe ! nu vezi ca toti cine ajunge in functii, sus , trage pentru familia lor si restu lumii !!!

asta e ...fiecare pentru el si ai lui ;) nu avem ce face !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Ce mai e prin germania? Mai trebuie permis de munca? Vin si eu saptamana viitoare la nurnberg. Daca ma poate ajuta cineva din zona sa-mi spuna niste firme la care sa fac curse local, chiar si tura de noapte ar fi perfect. Drumuri bune si multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

permis de munca nu mai este necesar.....pentru detalii referitoare la stabilirea in germania puteti urmarii seria de documentare "Viata in Germania: Primii pasi " de pe youtube cu informatii foarte reale si de actualitate...pentru a gasi firme de transport poti folosi google maps si sa cautati firme de transport si logistica pe raza localitatii unde va veti stabili (eu asa am facut si am gasit imediat angajator)....in rest muuulta rabdare....succes si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut!

Colegi care sunteți in Germania voi ce parre aveți cum e mai rentabil sa lucrezi pe camion si seara de seara acasă sau sa vi la saptamana sau luna acasă (

Tot in Germania) si ma refer la cei care au contract de munca direct cu Neamțul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut!

Colegi care sunteți in Germania voi ce parre aveți cum e mai rentabil sa lucrezi pe camion si seara de seara acasă sau sa vi la saptamana sau luna acasă (

Tot in Germania) si ma refer la cei care au contract de munca direct cu Neamțul

daca e vorba de "rentabilitate pecuniara" afla ca nu este nici-o diferenta ...depinde de conditiile oferite de angajator sau de cat de dornic esti de a "sta calare pe situatie" in relatia pe care o ai cu nevasta / amanta / gagica.... :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • Moderators

Dacă te angajezi prin agent de muncă temporară, atunci trebuie cazier. Dacă te angajezi direct la firmă, nu trebuie cazier (dar este posibil să-ți ceară).

Analizele medicale, dacă este nevoie, le vei face acolo. Cele din RO nu sunt valabile.

În rest... buletin/pașaport, permis, atestat(e), cartelă taho și cont (+card) bancar (toate de RO). O asigurare medicală pentru călătorii profesionale ar fi bună de făcut, nu costă mult și nah... să fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.