Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Intrebare:sofer incepator sau cu experienta


Postări Recomandate

  • Members

AS DORI SA AFLU DE LA COLEGI CU EXPERIENTA am permis categoria B de 16 ani,categoria C+E doar de 4 luni . AM condus in acesti 16 ani aproximativ zi de zi am iesiri in Germania si alte tari nu am nici macar o amenda am luat categoria C+E CU MAXIMU DE PUNCTE SI FELICITARI LA ORAS am atestatele ARR luate cu brio, intrebare ?incepator sau cu experienta MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poti sa ai 20 de ani pe 7,5 tone, daca te duci la angajare vei fi tratat exact ca unul cu experienta 0. E drept ca te vei descurca mult mai bine decat un coleg care abia si-a luat permisul, insa nu vei fi favorizat la interviu.

aici gresesti...........poti sa ami spui care este diferenta intre 7,5 si 20 t,,,,,,,,,,ca ajutor ,,,,,,,este una singura,,,,,,,,restu sant mici retusuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dupa mine 7.5 t ar fii ceva mai mare decat o duba de 3.5 nu e o diferenta foarte foarte mare ...dect ca se merge dupa reguli cu diagrama sii ... tot tacamul  in schimb pe 20 t deja se schimba calamera ...vine articulatu" ,vine greutatea ,vine distanta lunga  e altceva ce sa  reguli in plus sii atentie sporita 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

diferenta este la mersu inapoi,,,,,,,,,,,, atat,,,,,,,,,,,,curbele putin mai in larg,greutatea nu te deranjaza nu tragi tu,atentia este identica la toate ,,,masini,biciclete,trotinete,,,,,,,,,distanta lunga faci si cu 7,5,,,,,,,,,regulamentele sant aceleasi,,,,,,,,,,,,,,deci o singura diferenta ,,,,,,,,,mersu inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

as vrea sa fiu total deacord cu tine nuai ca nu pot ...din cite stiu eu ...pe unde merg 20 de t merg sii 7.5 dar invers nu e neaparat asa ...apoi unde intorci 20 de t  e cu siguranta loc sa intorci si 7.5 t dar invers nu se face o regula general valabila ...apoi greutatea asa e nu o trag eu dar altfel se comporta pe sosea in mers 20 de tone altfel se comporta  7.5  siia tunci vin si intreb dece daca mergi 10 ani pe 7.5 nu te baga nimeni in sema ala 20 de t tot fara experienta esti ca nu stii sa dai cu spatele ? nu vreau sa fiu rau dar cred ca te-ai grabit cu raspunsul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci,,,,,,,,,,,cei care conduc 7,5 t nu au nici o sansa sa mearga pe 20t,spui tu  ,,,,,,,,hai sa ati zic si eu ,,,,,,ai mai mari sanse sa sari de pe 7,5t pe 20t decat sa sari de pe bascula pe 7,5t sau 20t,,,,,,,,,ce zici,,,,nu mai vb de faptu daca ai condus si international ............ps o firma nu te angajaza ca sti sa bagi in viteza mai bine ca altu ,ca accelerezi mai bine ca altu , te angajeaza  ca cunosti trasee,limbi straine,cum se incarca si cum se descarca,programe de condus,abilitati mecanice ,serios,disciplinat ,econom        ,,,,,,,,,,,,,cand te intreaba daca ai experienta ai raspunzi ,,,cunosc anglia si franta mai bine decat constanta [este o gluma] dar la asta se refera in mare parte experienta,nu experienta ca stiu sa merg pe zapada,polei etc,esti intrebat unde ai mai lucrat nu pe ce ai lucrat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu-i adevarat...Eu am fost intrebat la aproape toate interviurile pe ce marci am lucrat, tipul masinii(bascula, septica, articulata), cursele care le faceam. La un interviu chiar am fost intrebat detaliile instrumentelor de bord la Scania ca sa vada omu daca stii ce dotari are masina...si asta mi se pare foarte important. Cat despre experienta e clar colegu, ai 16 ani experienta pe cat B, insa treburile se schimba cand vine vorba de tonaj, lungime, latime, mod de lucru( programul de  condus), stilul de viata.....n-au sa se compare niciodata.

P.S. Pt colegul virgil....daca spui tu ca nu e o diferenta asa mare intre 7.5 si 20 t de ce pt septica iti trebuie numai C-ul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  nuu uite cum gindesc eu nu spun ca nu pot sa mearga pe 20 d tone eu spun ca diferenta e mult mai mare si mai complexa decit cum ai spus tu mai sus ca "singura diferenta e mersul cu spatele  nimik mai mult " si ai si subliniat ..e eu aici te contrazic ..nu la altceva ;)

diferenta este la mersu inapoi,,,,,,,,,,,, atat,,,,,,,,,,,,curbele putin mai in larg,greutatea nu te deranjaza nu tragi tu,atentia este identica la toate ,,,masini,biciclete,trotinete,,,,,,,,,distanta lunga faci si cu 7,5,,,,,,,,,regulamentele sant aceleasi,,,,,,,,,,,,,,deci o singura diferenta ,,,,,,,,,mersu inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci,,,,,,,,,,,cei care conduc 7,5 t nu au nici o sansa sa mearga pe 20t,spui tu  ,,,,,,,,hai sa ati zic si eu ,,,,,,ai mai mari sanse sa sari de pe 7,5t pe 20t decat sa sari de pe bascula pe 7,5t sau 20t,,,,,,,,,ce zici,,,,nu mai vb de faptu daca ai condus si international ............ps o firma nu te angajaza ca sti sa bagi in viteza mai bine ca altu ,ca accelerezi mai bine ca altu , te angajeaza  ca cunosti trasee,limbi straine,cum se incarca si cum se descarca,programe de condus,abilitati mecanice ,serios,disciplinat ,econom        ,,,,,,,,,,,,,cand te intreaba daca ai experienta ai raspunzi ,,,cunosc anglia si franta mai bine decat constanta [este o gluma] dar la asta se refera in mare parte experienta,nu experienta ca stiu sa merg pe zapada,polei etc,esti intrebat unde ai mai lucrat nu pe ce ai lucrat

sa stii ca mi-ai dat impuls foarte pozitiv am prins ceva curaj cind am citit pentru ce eu chiar am cunostinta de spania italia franta germania stiu  sii am circulat pe arterele mari vorbesc 3 limbi in afara de romana cunosc sii cu tehnicaa sta de ultima generatie ma refer cardduri gps internet pc  doar ca nu pot spune ca sunt un asa in condusul camionului cu remorca ma refer manevre de bagat la rampa intoarceri caa sa inainte merge cam singurel ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.