Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Neplata unei curse


Postări Recomandate

  • Members

Am efectuat o cursa in Anglia la o firma din Campulung-Muscel care mi-a promis ca-mi face contract dupa prima cursa.

La venire nu mi-a facut contract nici decontul nu vrea sa-l faca nici bani nu mi-a dat .Cui trebuie sa ma adresez in continuare deoarece  dupa cum vad ...am luat plasa:au trecut deja 11 zile.Multumesc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine ai venit in Romania!Tara teparilor...Si eu am de recuperat bani de aprox 3luni insa le-am pus cruce pentru k ma bat cu morile de vant si bani sa cheltui pe instantele noastre corupte nu am...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Daca ai copii dupa documentele de transport , C.M.R.-ul stampilat de transportatorul pentru care ai efectuat cursa si completat cu numele tau si numarul camionului si al semiremorcii ,eventual copie dupa foaia de parcurs,poti face o sesizare la Inspectia Muncii privind munca la negru.Normal si legal nu puteai sa pleci in cursa daca nu aveai C.I.M. (contract individual de munca)cu nr.de inregistrare cel putin copie conform cu originalul si Legitimatie de Serviciu pe care de regula ti-o cer la iesire din RO.Apoi pentru recuperarea banilor pe care tu consideri ca ii ai de primit te poti adresa Instantei competente material si teritorial mai precis Tribunalului Muncii din circumscriptia respectiva si ca o veste buna este ca litigiile de munca sunt scutite de taxe (taxa de timbru si timbru judiciar) iar termenele de solutionare sunt foarte scurte (15 zile), sarcina probei revenind angajatorului.

Daca nu ai rezolvat intre timp problema iti doresc bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

si chiar daca nu are copii dupa documente, acestea ar trebui sa existe la sediul firmei de transport; o plangere la ARR + inspectia muncii si ar trebui sa apara si documentele. Oricum, daca se ajunge aici in mod clar te vor contacta patronii ca sa cada la pace.

PS - e interesant cum proiectul sindicat a cazut si nu exista interes pt el cand o problema de genul acesta ar rezolva-o un sindicat in 2 timpi si 3 miscari, dar DEHHH...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • Moderators

nu te obisnui cu ideea ca ai pierdut banii,faci un drum la arr sau dai un telefon acolo sa vezi daca tine de ei,daca nu la judecatorie,cazurile legate de munca se solutioneaza fara taxe si in termen scurt,mai ai si posibilitatea de a pune o intrebare la itm,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am efectuat o cursa in Anglia la o firma din Campulung-Muscel care mi-a promis ca-mi face contract dupa prima cursa.

La venire nu mi-a facut contract nici decontul nu vrea sa-l faca nici bani nu mi-a dat .Cui trebuie sa ma adresez in continuare deoarece  dupa cum vad ...am luat plasa:au trecut deja 11 zile.Multumesc !!

    1.  Nu trebuia sa pleci fara a avea contractul de munca semnat si inregistrat !

    2. Fa sesizare scrisa la ITM-ul de care apartine societatea (trimisa prin posta cu comfirmare de primire ) si cere-le o rezolutie in scris !

    3. Actioneaza in instanta societatea ( e gratis) la tribunalul de care apartii cu domiciliul tau .

    Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sper ca ai bonurile tahografice

Cu alea si cu bonuri de motorina si alte acte justificative, le depui in copie la tribunal. Cum zice un coleg mai sus, conflictele de munca sunt gratuite. Si urmeaza un proces in care ei trebuie sa demonstreze cu ce sofer s-au facut acei kilometri.

Nu mai fiti naivi ... nu mai munciti gratuit

Daca nu vrea sa-ti faca contract, PAPAPA.

Daca toti am fi asa, multi ar da faliment sau ar fi nevoiti sa plateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.