Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

COSTURI - intretinere man tga sau daf xf 105


marus

Doresc sa cumpar un cap tractor Man sau Daf, ce imi recomandati?  

9 membri au votat

  1. 1. Doresc sa cumpar un cap tractor Man sau Daf, ce imi recomandati?

    • Mentionez urmatoarele: nu mai vechi de 2007, maxim 300.000 km, il voi folosi pe ruta Oradea - Franta, incarcatura: prelata max. 20 t, dar frecvent 16-18t.
      6
    • Ce diferente sunt de taxe de autostrazi intre euro 3, euro 4 si euro 5?
      3


Postări Recomandate

  • Members

Doresc sa cumpar un cap tractor Man sau Daf, ce imi recomandati?

Mentionez urmatoarele: nu mai vechi de 2007, maxim 300.000 km, il voi folosi pe ruta Oradea - Franta, incarcatura: prelata max. 20 t, dar frecvent 16-18t.

Ce diferente sunt de taxe de autostrazi intre euro 3, euro 4 si euro 5?

As dori sa imi spuneti daca stiti cam care ar fi diferentele la: consum, fiabilitate, cheltuieli pe revizii, preturi piese.

As dori sa imi dati chiar si exemple de reparatii si pretul aferent reparatiilor.

Ma intereseaza orice amanunt legat de costurile de intretinere a unuia dintre cei doi.

P.S. - Apreciez orice mic detaliu cunoscut de voi si impartasit cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

franta,,,,mai precis unde...........franta e mare si are mai multe puncte de acces.......fiecare punct de acces are un cost diferit....nu vreau sa fiu rautacios cum sant catalogat de uni userii,,,dar numai asa pot sa va ajut....sant tari care pun accent pe poluare si tari care nu pun accent pe poluare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hermanrazvan, in ce sens nu am ce sa fac cu euro 2,3,4 (daca poti te rog sa imi explici), iar daca poti atat tu cit si ceilalti, si la man, as dori daca se poate sa imi explicati mai clar un sfat al vostru. Sa il motivati cit mai amplu, pt. a putea lua o decizie corecta.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Ai mentionat ca nu vrei sa fie mai vechi de 2007 - pai din 2007 DAF-ul a fabricat  numai Euro 5. Eu unul inclin catre Daf , stiu modele trecute de un milion de kilometri fara interventii in motor cau cutie de viteze - ce-i drept rulate in Olanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vad ca sunt foarte multe vizualizari pe acest subiect. va rog sa ma ajutati cu costuri efective. ce stiti voi ca se strica mai des si cam cit costa.

Care ar fi diferentele intre man si daf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai la man modelele TGA unele au probleme cu cutia de viteze automata dar TGX-ul nu are.Si i putin pretentios la motorina la galeata.In schimb comfort/putere este brici.Si consumul este bun.La M.A.N. daca iei cutie manuala ai un avantaj cu comfort-shift.ai un ambreaj(buton) pe schimbator doar la plecari si la opriri folosesti ambreajul de la pedala.Pe daf nu am prea lucrat am auzit ca sunt ele mai economice dar stricacioase,si foarte puturoase.Man-ul inca este foarte silentios si la daf 95xf cu care am mers ii tremura schimbatorul cand era in viteza.Eu as zice sa mergi pe mana nemtilor sigur nu te vor dezamagi,si daf-ul este bun dar fata de man este mic copil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc hermanrazvan. Din pacate nu eu voi lucra pe el. Confortul este important si chiar si puterea - dar nu cred ca in detrimentul costurilor. Sau nu stiu ce sa zic. Dar un lucru este sigur nu imi doresc ca tir-ul meu sa fie primul la panta, chiar nu ma deranjeaza deloc sa fie ultimul, dar nu vreau sa ma coste mult.

Am citit miile de pareri de pe acest forum. Concluzia mea este ca atunci cind vorbim de un camion parerile se impart in 2 mari categorii: SOFERII (care intotdeauna vor dori confort, putere, design, optionale cit mai multe) si PATRONII/PROPRIETARII (care vor dori costuri cit mai reduse la combustibil, la revizii, la reparatii).

Va dati seama ca si eu imi doresc sa am costurile cit mai mici, iar decizia nu as vrea sa o iau in principal care este mai frumos, confortabil sau puternic.

Gresesc undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu gresesti niciunde, normal ca fiecare isi vede interesele lui. Eu as merge pe MAN, cutie manuala.....Stai linistit soferul tau va fi multumit si cu DAF atata timp cat il vei plati la timp, il vei trata omeneste si nu vei trage de el ca de o carpa...Deci merge si DAF pentru inceput. Drumuri bune spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu sunt convins ca va fi multumit si cu DAF, problema e .... ca nu stiu ce sa aleg dintre MAN si DAF.

Acelasi an, kilometri, norma de poluare - nu exista nici o diferenta de pret intre camioane. Sunt la acelasi pret.

Ce sa aleg si la ce sa fiu atent?

De aceea intrebam si vroiam informatii cit mai multe de la voi, ca sa pot lua o decizie corecta.

Nu stiu ce diferenta la intretinere la consum si la piese sunt intre ele. daca ma puteti ajuta (chiar daca nu cu comparatii ci cu exemple efective).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 2 years later...
  • 3 weeks later...
  • Members

buna,

mi am luat un daf xf 105 460 din 2008 la bord 680 mii km am platit pe el 24 mii euro.

am m ai investit in el discuri ,placute , revizia, uleiuri.total cheltuieli pana in 30 mii incluzand si transportul din germania in romania si apoi in belgia.acum are un an de cand e la mine am facut din nou revizia pentru inspectie si am cheltuit cu el 1500euro.de a lungul anului am avut ceva probleme care au costat in jur de 1000 euro.acum are la bord 820 mii km.

buna sau nuafacerea dar... informatie concreta.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

revin cu consumul

consumul depinde de tonaj nu pot sa ti spun concret dar de a lungul a cate 3-4 luni i mi iesea consum de 35-38 % dupa care am schimbat soferul si mi iese consum de 30-31-32-maxim 33 depinde de tari.consumul general pe o perioada de 6 luni este de 32% tonajul intre 3t si 24t

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.