Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

BUCATARIA LUI VIRGIL


Postări Recomandate

  • Members

azi va arat cum putem face si singuri mancare pentru a nu fi nevoiti sa mancam uscaciuni sau prin autogril

inainte de toate bagam proverbu ,,fie omul cat de mic dimineata bea cafea''  ;)

MANCARE DE FASOLE BOABE

avem nevoie de

P5200060.jpg

tot in acelasi fel putem face si mazare sau cartofi

P5200061.jpg

se pune carnea crestata intr-o tigaie si se rumeneste pt a arde acea mizerie care se afla in ea,daca nu o frigem putin la firbere va scoate o spuma care nu arata grozav,,,,,,,,,,,atentie o rumenim nu o frigem

dupa ce terminam cu carne de rumenit spalam tigaia ,taiem morcovi cat putem noi de marunt si ai punem la rumenit [ fript] in putin ulei

P5200066.jpg

dupa ce sau rumenit bine morcovi ,,,,,nu arsi  ;)''se adauga ceapa taiata cum putem noi mai marunt si se lasa la fript pana se rumeneste si ea

ATENTIE ceapa si usturoiu  daca este arsa devine toxica

P5200067.jpg

adaugam sos de rosi,bulion si lasam sa se friga ,din acest moment nu se mai arde nimic,numai trebuie mestecat.......acest amestec se poate folosi si pe post de garnitura la friptura sau mancare de post

P5200068.jpg

intr-o aola mai mare punem sosul,carnea taiata mai marunt,fasolea spalata bine,sare dupa gust si apa ,,,,eu folosesc apa minerala dar daca nu aveti se poate si plata,apa minerala face sa se fiarba mai repede [nu punem vegeta ca asi pierde gustul adevarat si contine E-uri]

P5200069.jpg

lasam la fiert vreo 20 minute la foc mic cu capac si am terminat cu mancare

P5200001.jpg

deoarece santem niste profesionisti  folosim aceasta punga de gunoi sa aratam ca santem educati,macar noi sa mai spalam fata romanie in ue

P5200063.jpg

VA UREZ POFTA BUNA SI AM SA REVIN CU ALTA RETETA CAND O SA AM TIMP

PS:incercati sa faceti cumparaturile in ue ,chiar daca pretul este putin mai mare la unele produse calitatea este exceptionala fata de la noi,de acasa puteti lua:cartofi,ceapa ,morcovi,ardei gras restu incercati sa luati de afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

na gut !

desi.. cred ca cea mai simpla reteta si cea mai rapida e :

cumperi cartofi pai gata teiati, niste "carnat" de-ala ce-l frigi putin in tigaie... si pui un peu de ketchup sau maioneza... iei pita si te pui la bon apetit :D

am mancat ff mult meniu asta in germania :D

p.s. colegii care mai aveti alte idei.. postati.... nu e bine sa manci doar un fel de meniu toata luna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cu subiectul asta colegu virgil m,ai atins unde trebuie,,,, ma faci sa,ti dau mare dreptate,,,, :D,,,asta,i un subiect f bun si multe de povestit la el,,eu n,am rabdarea sa fac ceea ce ai facut tu,,,,,!!nu neaparat ce ai facut de mancare ii vorba,,,!!!prezentarea mai ales,,!!sincer,,,,!!ma inclin,,,ca idee nu esti om rau,,,dar ai tu sclipirile tale,,,!!daca si la subiectul asta se mai contrazic uni si altii,,,??pffff,,,,daca aici se va da copy si paste din citate si paragrafe cartii de bucate,,etc,,,,,da,o,n p,,,,de meserie.....pt colegu paulurs,,,!!!!esti tare frate,,,tine,o asa,,,spitalele de abia asteapta,,,,!!!,,,,,,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bine bai Daniellkw ... am postat un fel de mancare rapid, bun si gustos... acuma ca nu-i 100% eco... asta e altceva..oricum ce mai e 100% ecco astazi ?..... NU era cazu sa ma injuri pentru comentariu meu... mai lasa spiritu asta sec cu care comentezi pe forum pentru ca forumu asta n-a fost facut sa ne provocam la cearta !

Si invata si tu sa scrii frumos ca un om civilizat... nu in stil mirc chatting si nu la tot doua cuvinte pui virgulite (,,,,) ca enervezi lumea !

Drumuri bune ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bine bai Daniellkw ... am postat un fel de mancare rapid, bun si gustos... acuma ca nu-i 100% eco... asta e altceva..oricum ce mai e 100% ecco astazi ?..... NU era cazu sa ma injuri pentru comentariu meu... mai lasa spiritu asta sec cu care comentezi pe forum pentru ca forumu asta n-a fost facut sa ne provocam la cearta !

Si invata si tu sa scrii frumos ca un om civilizat... nu in stil mirc chatting si nu la tot doua cuvinte pui virgulite (,,,,) ca enervezi lumea !

Drumuri bune ! :D

daca ceea ce am scris mai sus tii sa parut injuratura la adresa ta!!?ce sa zic,scuze,in legatura cu scrisul scriu cum vreau,daca se enerveaza lumea se si calmeaza,,,!!

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

bravo colegul , care a dat reteta, , ar trebui sa luati exemplu , drumuri bune

Maama ,mama ce bine arata...colegu virgil cand facem un gratar la padurea din buzias?cu tine bucatar cred ca nu ma mai satur de atata bunatati :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • Members
bine bai Daniellkw ... am postat un fel de mancare rapid, bun si gustos... acuma ca nu-i 100% eco... asta e altceva..oricum ce mai e 100% ecco astazi ?..... NU era cazu sa ma injuri pentru comentariu meu... mai lasa spiritu asta sec cu care comentezi pe forum pentru ca forumu asta n-a fost facut sa ne provocam la cearta !

Si invata si tu sa scrii frumos ca un om civilizat... nu in stil mirc chatting si nu la tot doua cuvinte pui virgulite (,,,,) ca enervezi lumea !

Drumuri bune ! :D

Din ciclul "rade ciob de oala sparta" tu, paulurs, cel ce corectezi, ar trebui sa folosesti un ton mai bland ca degeaba te iei de nustiu cine ca vorbeste cum vorbeste daca si tu esti la fel de artagos :).

Sustin cele spuse de tine in ceea ce priveste scrisul cu virgule, punte punce si altele semne de punctuatie; poate nu e vb de enervat cat e vb de citit greu, lucru care deranjeaza si de care trebuie sa tinem cont, chiar daca suntem o comunitate virtuala asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne respectam si sa afirmam ca "scriu cum vreau eu" vizat direct fiind lkw_daniel :).

Va rog sa nu-mi luati comentariul ca pe un afront ci mai degraba ca pe un sfat prietenesc spre conciliere si buna intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

MANCARE DE FASOLE CU CARNATII

P2250075.jpg

DE CE AVEM NEVOIE ,,,,san miguel nu este in lista [optional]

P2250076.jpg

se taie cat se poate de marunt ,,,morcovi ,ceapa ,ardei gras si se pun in ordinea descrieri la prajit

P2250080.jpg

P2250084.jpg

nu uitati ,,,,,gunoiul menajer

P2250088.jpg

CE TREBUIE SA AVETI MINIMUL NECESAR IN LADA......

P2250078.jpg

NU AM MAI AVUT BATERII,,,,SA VEDETI CE MANCARE A IESIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

mancare de sfarsit de saptamana,,,,avem nevoie de

Picture_1_022.jpg

pt a face

-mancare de fasole cu carnati

-carnati fripti cu pireu de cartofi

-salata de cruditati cu maioneza [maioneza facuta nu cumparata cu multe eeeeeuuri]

vor urma pozele cu ce a iesit ,,,,acum ma apuc de treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ARDEI UMPLUTI

Avem nevoie

Picture_1_065.jpg

multi nu folosesc morcovi,eu folosesc ca am nevoie de o vedere agera ,de vultur pt a vedea ,mtv,politia ,politia stradale,carabinieri,jandarmeria,guarda de la cel putin 2 km ;);)

se pune prima data morcovi se adauga ceapa ,si cand este aproape distuite se adauga o punga mica de orez si pasta de rosi,,,,urmeaza sa adaugam carnea macinata [de preferat carne macinata in fata ta ,,,,la supermarcheturi se macina carnea ,tu alegi ce vrei si ei o macina]

pasta va iesi cam asa

Picture_1_069.jpg

umplem ardei folosind o manusa [din peco ;) ]

Picture_1_070.jpg

punga de la orez o vom folosi pt a pune restu de material

Picture_1_071.jpg

Picture_1_072.jpg

ce a iesit...........va disperati colegi cu asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.