Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Stie cineva despre WILLIAMS LOGISTIC Ramnicu Valcea


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

dragi colegi nu stiu ce e de capul acestei firme dar vreau sa va spun eu cum stau mai exact lucrurile in suedia

am 2 ani jumate de cand imi plimb rotile camionului pe drumurile lor , e drept ca lucrez la Kurt Beier dar lucrez doar pe Danemarca-Suedia asa ca stiu exact cum stau lucrurile.

in Suedia nu poti lucra , in general  , dar mai ales ca sofer profesionist , daca nu stii cat de cat limba suedeza. e primul lucru care te intreaba oriunde vrei sa te angajezi.

e drept ca sunt si exceptii dar acele exceptii inseamna ca ai contract pe Romania sau alta tara(dar in nici un caz pe Suedia). la ora actuala in Suedia sunt doar 2(doua) firme care angajeaza straini care nu stiu sa vorbeasca limba suedeza. iar la aceste 2 firme se angajeaza extreeeeeem de greu.

deci cand mai vedeti anunturi pe Scandinavia( adica DK , S , NO sau FI) si va spune ca aveti si contract de munca pe tara respectiva......................................................................ganditi-va de 1000 de ori iniante si interesati-va exact ce si cum si nu mai pune-ti botul(scuze pt expresie dar..........) la toate super ofertele astea de munca.

L.E.  nu mai e buna adresa de  mail jobswilliamslogistica@yahoo.com.(cred ca a reuist sa isi adune banii pentru dinti  ;)    ) cel putin eu primesc eroare la trimitere. chiar eram curios sa vad ce zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, eu am fost la ei acum doua saptamani la interviu. Am facut si analizelele la ei. Am plecat de acolo ferm convins ca este teapa. Ce mi s-a parut cel mai batator la ochi este faptul ca mi sa spus ca iei 60% din salariu atunci cand stai acasa, plus faptul ca acel om spunea ca are 600 de TIR-uri in Suedia si el aici nu are masina. Astazi primesc telefon de la ei ca mi-a iesit dosarul si imi trimit contractul prin posta si ca luni dupa amiaza o sa-l am, plecarea fiind pe 15 iulie. Sant curios ce o sa scrie acolo si mai scriu atunci.

PS: Am fost sunat astazi de cei de la PAX din cluj si marti trebuie sa fiu in cluj fiindca miercuri este plecarea. Cine este interesat poate sa sune la tel:0744573813;0762258360;0260615890. Au spus ca au nevoie de oameni si ca sunt plecari saptamanale. Eu i-am amanat deja o data fiindca m-au sunat si saptamana trecuta dar nu am putut eu sa plec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

inca mai crezi in povesti? te vei lamuri cat de curand.

actele nu vor ajunge niciodata, plecarea se va amana de cateva ori din cauza altor colegi, tu fiind cel mai bun dintre toti (alba ca zapada). :D :D :D

cauta in alta parte, la aceasta ”firma” in cel mai bun caz vei lua lectii de actorie.

toate cele bune si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La williams logistic am fost pe data de06-06-2012 si am donat si eu 300 ron ptr vizita medicala si 300ron ptr  procesare dosar la fel ca si alti colegi care ne-am intilnit acolo. La prima vedere totul era ok ; din ce ne-a vrajit d-l IONUT ROSCULETE parca toti am fost hipnotizati .Ne-a spus ca o sa plecam pe data de 27-06-2012 cu autocarul platit de firma si ca odata ajunsi acolo o sa avem  2zile de cursuri si dupa care o sa incepem treaba . Mai mult de atit ne-a facut si carduri ptr salarii la BANCA ROMANEASCA.De atunci ne-a trimis niste contracte de mediere si atit.Cred ca am luat cea mai dulce teapa din vita mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare fratilor care ati luat teapa de la marele sef si de la marea firma ,haideti sa organizam o vizita sau ceva ,sa platim un avocat sa faca ceva,sau sa mergem acolo peste el,sa facem reclamatii la politie,eu stiu ,,sa facem ceva k o sa_l pierdem daca mai stam asa si o sa plece cu banii nostri,k doar a avut nevoie sa termine dantura nu?astept sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai astept pana pe 15 cum au zis...desi sunt convins ca nu se va pleca...deja imi caut altceva de lucru ca stau si stau degeaba dupa ei...cu sigurantza cea mai frumoasa tzeapa...miam lasat serviciu ptr ei...si acum stau si pierd vremea asteptand dupa ei..Nush ce poate face o reclamatie sau un avocat...ca el iti da fisa medicala si psihologicu...tia justificat 300 lei...si dosaru tradus si legalizat si iti mai justifica si restu de bani...deci slabe sanse sa rezolvam ceva...el poate zice ca atata au costat si nu ai ce sai faci....dar putem sa mergem peste el mai multi intro zi sa ne organizam si sal luam tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor!

Eu am fost sunat de ei sa pregatesc actele si sa ma duc acolo la ei. Initial nu mi-au zis nimic de bani dar cu o 2 zile inainte am sunat si am intrebat, vin acolo ce mai trebuie si atunci mi-au spus de bani.

Nu m-am  mai dus si in ziua care trebuia sa ajung mau sunat disperati de ce nu am ajuns, le-am spus ca nu mai vin pt ca e teapa.

O facea tare pe suparatu sefu ca trebuia sa il anunt ca nu mai ajung.

L-am intrebat si eu de ce la telefon mi-ati spus ca sunteti firma angajatoare si nu plasatoare, ca asa o zis. Si ca angajator nu ceri taxa, viza medicala e maxim 100Lei nu 300.

Vedeti ca are un alt anunt pe Alerta Myjob si suna cam asa:

Responsabilitati

Selectia se face pentru angajare soferi pe Scandinavia, Suedia, Danemarca, Norvegia.

Contractul de munca se va semna pe Suedia.

Taxa procesare dosar: 300 ron

Taxa analize medicale 300 ron

Se accepta si se iau in considerare doar persoanele care depun CV pe adresa de mail a firmei jobswilliamslogistica@yahoo.com.

Va rugam aplicati, doar daca sunteti interesati!

Oferim si cerem seriozitate

Cerinte

Soferi cu experienta in UE minim 1 an

Permis de conducere categoria B, C, C+E

Nu se accepta consumul de alcool

Seriozitate

Comunicativi

Beneficii Oferite

Salariu 1750 euro , se lucreaza 3 luni pe comunitate cu 15 zile acasa

Descrierea firmei

Societate avand sediul central in Stokholm in Suedia.

Activitate principala : Constructii / Transporturi naval si rutier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

haideti sa facem plangere la politie

pe site-ul IPJ ramnicu valcea/ sesizari on-line

cu cat vom fi mai multi cu atat mai bine, sa vada si aia ca suntem uniti si ca e treaba serioasa

chiar acum voi depune o sesizare sa vad ce iese

toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

haideti sa facem plangere la politie

pe site-ul IPJ ramnicu valcea/ sesizari on-line

cu cat vom fi mai multi cu atat mai bine, sa vada si aia ca suntem uniti si ca e treaba serioasa

chiar acum voi depune o sesizare sa vad ce iese

toate cele bune!

Ceea ce trebuie sa faceti este o plangere penala impreuna sau separat fiecare, sa faci plangere online.... nu stiu cat este de buna ideea, in momentul cand faci personal plangerea ofiterul de la judiciar  te intreaba si te indruma in asa fel incat sa nu depui plangerea degeaba.

Sfatul meu.... plangere la politie, chiar daca nu sunteti din Ramnicul Valcea mergeti la politie in localitatea unde locuiti si depuneti acolo plangerea.

Ele se vor centraliza la politia de care apartine "ESCROCUL". Si nu mai stati pe ganduri, luati legatura cei care stiti ca ati fost si dati-i drumul altfel  vor mai lua si altii teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci,,,fratilor e clar cu astia,,siguranta e teapa nu va mai pierdeti timpul si banii cu asemenea escroci,eu unul am sa ajung personal la seful pulii(scz.ptr.expresie)dar asa merita sa ai spun,si am sa stau de vorba cum stiu eu cu el............. ai dau bataie exact de 6mil.plus interes,dintii care ia pus o sa zboare.concluzia:dupa ce am terminat cu actele ni sa spus k plecam 99%pe 15 in functie cum gaseste autocar,am fost sunat pe 13 si zice k plekrea sa amanat pe 20 siguranta ,k se pleaca de la buc.cu autocaru de la gara filaret cu axa tour la ora 9,,,bun,,,,azi dim.sun la firma sa intreb ce se aude cu plecarea,si rasp o fata care zice k e noua si nu stie nimic k o sa sune pe domn director si ma suna(tepaaaa)mai departe,caut firma axa tour,,,nu exista e desfiintata din 2006,,pe urma sun la autogara filaret si intreb daca cumva au in program o cursa la stockholm pe data de 20 si daca firma axa tour trec pe la ei prin gara,,,,,raspuns,,,,,NU STIE DE ASA CEVA,,,,,.colegi luativa adio de la jegosii astia si cautativa in alta parte de lucru.colegu ce ai facut cu reclamatia la politie ai puso?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce sa faca frate dumnezeu ????????am luato gata asta e sa ne comformam,poate iese ceva cu politia sa vedem.am zis de firma aia de la timisoara,tel.0749021612,daca vreti sunati si va da mai multe detalii dak va convine nu stati pe ganduri dupa mine mi se par seriosi.va urez bafta si sa fim mai atenti de acum inainte sa nu o mai patim k cu depravatu asta..iar cei care am fost la bucuresti in caz k ma suna pol.de la rm.o sa vorb si in numele vostru poate reusim sa facem ceva.ma gasiti la tel.0749316823,0765061312.multa sanatate va doresc,si trecem noi si peste asta.AVIZ PENTRU CEI CE VOR SA MEARGA LA FIRMA ASTA ,,STATI CUMINTI,,E TEAPA.iar cei ce au luat si ei teapa depuneti plangere pe site ipj rm.valcea sectia sesizari sa_l infundam pe nenorocitu asta .sa auzim numai de bine,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare,

Am fost si eu la ei,am platit o taxa dupa care timpul a trecut si nu a mai sunat nimeni,exact cum spun colegii de mai sus.Dupa ce am realizat ca este o inselatorie m-am decis sa fac o reclamatie catre IPJ Valcea.Initial am sunat la IPJ Valcea si am intrebat despre firma Williams Logistic si mi-au comunicat ca mai sunt reclamatii la adresa acestei firme si se va incepe cercetarea penala a administratorului.

Pe cei pagubiti ii rog sa trimita reclamatii la IPJ Valcea la adresa de mail cabinet@vl.politiaromana.ro sau prin fax(apartine tot IPJ Valcea) la numarul 0250/738363.De asemenea eu am trimis reclamatia si catre OPC Valcea la adresa reclamatii.valcea@opc.ro.

In afara de reclamatia propiu zisa am atasat si dovada efectuarii platii,asa zisul contract de mediere si chitata pt examenul medical.(cu cat mai multe date/dovezi cu atat mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua,

Si noi am fost pacaliti de aceasta firma. Am trimis deja reclamatie la politie si la OPC(reclamatii.valcea@opc.ro).  Rog persoanele care au fost inselate sa depuna si ele reclamatie la politie pe adresa de email cabinet@vl.politiaromana.ro sau la numarul de fax 0250/738363.  Haideti sa fim uniti si sa nu permitem acestei firme sa mai insele si alte persoane. Va multumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut eu am fost la ei pentru job in constructii pt Germania prin cica o firma din Suedia.Acum observ ca voi soferii aveti probleme cu ei.Eu astept o luna cat mi-au zis ca dureaza procesarea dosarului adica cam pana in 17.08.2012

http://www.myjob.ro/locuri-munca-germania/selectam-personal-calificat-constructii-pentru-santierele-din-germania-980392.html?utm_source=vizualizarecv&utm_medium=mailcandidati&utm_campaign=28-06-2012

asta e anuntul de pe myjob.

Mi-au trimis de 2 ori contractul de mediere gresit cu un scris de analfabet. Prima oara nu mi-au scris cu ce firma fac medierea desi initial mi-a indrugat un nume de firma care nu prea corespunde.A doua oara dupa ce l-am sunat pe pacaliciul vostru si mi-a zis ca se face o anexa la contract pentru numele firmei cand dau proba de lucru, l-am rugat sa imi treaca si firma pentru ca deaia e loc in contract pt asa ceva.Mi-au trimis din nou contractul de mediere cu o firma dintr-un anunt care l-au facut pe la inceputul activitatii prin mai din UK pentru ospatari.L-am sunat din nou si l-am rugat sa il corecteze si sa il trimita din nou si mi-a promis ca a 2-a zi il scaneaza si mi-l trimite pe mail.Astept maine sa vad daca isi aminteste. Sper sa nu ma alatur voua  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegutule, stai te rog departe de ei, am inteles ca au mai pacalit si pe altii, am vazut ceva discutii despre ei, si se pare ca inca nu ia potolit nimeni, nici macar politia, desi am inteles ca au depus plangeri dar degeaba. La noi aici la valcea lucrurile functioneaza altfel, ca sa-ti dau un exemplu un comisar de la garda financiara nu a putut fi prins decat de DNA Oradea, ca pana acolo nu mai era nici un birou DNA, asa ca no coment...  RESPECT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Cei care a-ti depus dosarele la Williams Logistic, a-ti platit procesarea dosarului si carnetul de sanatate si vi s-a eliberat factura fiscala si de atunci nu a-ti mai auzit nimik de ei sau a-ti luat tzeapa va rog sa depuneti plangere in primul rand la Inspectia Muncii Ramnicu Valcea care are datoria de a verifica daca firma respectiva respecta toate formele legale, si credeti-ma ca nu le respecta, nici macar nu au obiect de activitate la firma pentru agentie de ocupare a fortei de munca in strainatate si nici nu s-au inregistrat in acest scop la ITM Ramnicu Valcea(cum prevede legea)

    O sa pun legile in vigoare care se impun pentru o firma ce desfasoara activitati de plasare a fortei de munca in strainatate,ca sa stiti pentru data viitoare ce sa urmariti:

http://e-juridic.manager.ro/index.php?pag=a&aid=9287

http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=333

http://www.inspectmun.ro/site/Inspectorate/Vilcea/vilcea.html

Vorba aia: DAI OMULUI MINTEA DE PE URMA

am atasat si un fisier de pe siteul ITM Ramnicu Valcea( http://www.itmvalcea.ro/ ) cu firmele inregistrate sa desfasoare activitati de plasare a fortei de munca in strainatate http://www.itmvalcea.ro/fisiere/firmestrainatate.pdf

DECI IN CONCLUZIE NU EXISTA IN RAMNICU VALCEA FIRMA ACREDITATA SA DESFASOARE ASEMENEA ACTIVITATI

  Chiar daca a-ti semnat un contract de mediere,el este ilegal din moment ce firma nu are ca activitate acest lucru.Nici unde am cautat pe internet SC Williams Logistic SRL nu apare cu obiect de activitate de plasare si mediere a fortei de munca in strainatate.

  Cei care doresc sa mearga mai departe postez urmatoarea lege:

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-215-cpen

Adunati actele si ne vom auzi.Comuncati cu mine prin adresa de e-mail deocamdata ppt ca la tel nu pot sa rapsund tot timpul.

Cei care a-ti depus reclamatii la politie ce a-ti reclamat si ce s-a rezolvat?

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.