Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

INTERDICTIA DE A INTRA INTRO SOCIETATE


LAUR_LAUR

Postări Recomandate

  • Members

Colegii am si eu o problema am primit interdictie de a intra intro societate pentru ca am parcat camionul neregulamentar (nu stinjeneam circulatia nu blocam vreo cale de acces) .

Daca ma puteti ajuta sa ma indrumati unde ma pot adresa cu vreo plingere pentru ca stiu ca aceste interdictii nu sunt legale si mai ales ca din cauza acestei interdictii eu a trebuit sa demisionez  de la locul de munca.

Si tot odata noi trebuie sa miscam ceva ca directorasii astia sa nu mai restrictioneze dreptul la munca al soferilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Laur..stiu cum e ..esti la ei in curte au reguli interioare pe care trebuie sa le respecti;adica esti la cheremul la toti care au pretentii da' sefi....nu ai ce face asta e ..un prost a vrut sa arate superiorului cata 'valoare'are!vina ta este ca ai uitat unde santem pozitionati noi soferii in 'ierarhia' sociala ... eliminat - reformuleaza

RESPECT si DRUMURI BUNE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

nu te poti plange niciunde !

fiecare firma are un regulament de ordine interioara care trebuie respectat.

tu nu ai stiut sau nu ai vrut sa respecti acel regulament, si ei au procedat in consecinta!

cazul tau poate fi un exemplu si pentru alti soferi !

s-au pierdut inclusiv contracte de transport din aceasta cauza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

colegu,

exista societati care au portari sau firma de paza angajata si care la intrarea in curtea lor(proprietate) te anunta sau iti inmineaza un exemplar cu regula de conduita,cine nu le respecta este dat imediat afara si ulterior i se interzice accesul la firma respectiva,in plus are de suferit si firma proprietara a acelui camion prin pierdere contracte,etc.De ex poate fi ceva gen: nu ai purtat vesta de protectie,ai fumat,ai parcat aiurea,cazul tau in principiu poate fi solutionat de firma care ti-a interzis accesul,asta daca e de acord,de obicei nu se pierde timp cu asa ceva,esti dat afara si gata,si nu e o chestie cu dreptul de munca restrictionat ci se leaga de nerespectarea regulamentului interior,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor am rezolvat problema ( un pic mai complicat dar a meritat ) .

Mam adresat  conducerii firmei respective cu o cerere formulata si redactata de un avocat ( cerere depusa la secretariat cu nr de inregistrare ).

In acea scrisoare am cerut sa mi se emita  un inscris  prin care firma respectiva :- imi interzice accesul in interior

                                                                                                                              - perioada in care mi se interzice accesul

                                                                                                                              - motivul interzicerii

                                                                                                                              - persoana care a luat aceasta decizie

Dupa citeva zile fostul meu patron a fost contactat de conducerea acestei societati si intrebat ce am eu de gind sa fac pt ca mam adresat in scris cu acea cerere la ei . Acesta lea spus ca am demisionat de la el si ca am de gind sa ma duc la ITM si sal actionez in instanta pe d-nul care mia pus interdictia.

A treia zii am fost invitat telefonic la sediul firmei si cu o politica jmecherita un alt domn director incerca sa ma faca sa inteleg ca nu este bine sa urmez aceste cai de atac ITM si TRIBUNALUL ca nu o sa castig niciodata ca este regulamentul lor intern , vazind ca nu dau inapoi si eu cunosc aproximativ bine codul muncii ( mam  documentat cu ajutorul prietenului meu avocat ) DUPA VREO 15 min DE DISCUTII  A ZIS CA  SUNT IERTAT DE GRESEALA CARE AM FACUTO SI CA O SAMI RIDICE INTERDICTIA  ;).

Bun si cu demisia mea care miam dato de la firma unde am lucrat 2 ani pana acum cum ramane , cu asta nu ma putut ajuta .

DAR EU SUNT MULTUMIT CA MIAM RIDICAT INTERDICTIA FIINDCA CU ASEMENEA PATA  ORICE FIRMA LA CARE TE ANGAEZI SI COLABOREAZA CU EI TE REFUZA CATEGORIC.

Colegilor care mai aveti asemenea interditii nu va lasati pentru ca asa ceva nu este scris in codul muncii ( si chiar daca ei fac  abuzuri nu au castig de cauza decat la FURT  ,  BAUTURA  ,DROGURI ,DISTRUGERI FACUTE CU VOIE , si toate astea trebuiesc probate in instanta de ei ) 

DRUMURI BUNE SA AVETI ;)                                 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.