Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme frana volvo fh


Ionsoferul

Postări Recomandate

  • Members

Stimati domni, solicit ajutorul vostru intr-o problema destul de delicata. Pe scurt, la un volvo fh12 din 2000 roata stg fata franeaza oascilant (neuniform). Am  schimbat tamburii, nu are jocuri pe axa fata, presiunea in camerele de franare este egala si constanta si cu toate astea cand franez i-mi joaca volanul in mana. Daca a-ti mai intalnit ceva asemanator sau a-ti auzit ceva pentru a remedia defectul, va raman sincer recunoscator! Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut!! Pe volvo n am multa experienta...dar la prb ta din cate am citit...as banui o supapa ...supapa de egalizare sau echilibrarea a rotilor la franare  ... din 2000 cred ca una isi da duhul ... sper sa te ajute cu ceva ..parerea mea ..Drumuri Bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut

spune te rog daca este echipat cu sistem de franare EBS sau sistem de franare clasic cu ABS.avand in vedere anul fabricatiei mai mult ca sigur este sistem de franare clasic si la aceasta varianta aerul care alimenteaza camera de franare se leaga direct la supapa pedalier singura supapa intre pedalier si camera de franare fiind modulatorul de ABS.scoate sigurantele ABS-ului si vezi ce se intampla.mai mult ca sigur insa ai o problema mecanica .

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Incearca sa faci o proba cu alte cauciucuri.Am avut acum vreo 5 ani o problema asemanatoare la un Volvo F 12 .Am pus 2 cauciucuri noi Kormoran pe fata, mergeau bine pana se incalzeau iar la franare,  peste 70 km/h trepida volanul.Am schimbat tot :pivoti,capete bara,bara longitudinala,saboti,tamburi,toate noi si nu turcisme.La sfatul unui prieten am schimbat si cauciucurile si abia atunci am rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.