Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Dosar pentru angajare


Postări Recomandate

  • Members

Salutari la toti!

Tot vad pe aici diverse discutii despre dosarul pe care trebuie sa-l pregatesti la angajare sau pe care ti-l cer de la firme.

As vrea sa aflu cam care ar trebui sa fie compozitia acestui dosar!

Banuiesc, pentru inceput:

- copie CI fata+verso

- copie permis fata+verso

- copie atestat marfa (+persoane daca exista)

- copie atestat ADR daca exista

- copie card taho

- copie carnet european de sanatate

- fisa medicala (copie??)

- fisa psihologic (copie??)

Am pus doar copii peste tot. Nu cred ca r fi necesare originale la ceva nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La angajare va trebui sa ai originalele si vei depune copii dupa ele , exceptie : cazier judiciar , cazier auto , aviz psihologic. aviz medical - toate in original , ce vor ramane la angajator . E bine sa-ti faci copii dupa ele si sa le ai la tine .

acte necesare la angajare :

    permis conducere  +  copie  ( copia ramane la dosar)

    atestat                  +  copie  ( copia ramane la dosar)

    certificat ADR          +  copie  ( copia ramane la dosar)

    carte de identitate +  copie  ( copia ramane la dosar)

    pasaport                +  copie  ( copia ramane la dosar)    ( acolo unde se cere )

    cartea de munca   

    cazier judiciar          +  copie  ( copia ramane la tine )      ( acolo unde se cere )

    cazier  auto            +  copie  ( copia ramane la tine )      ( acolo unde se cere )

    aviz medical            +  copie  ( copia ramane la tine )

    aviz psihologic        +  copie  ( copia ramane la tine )

    in mare cam astea se cer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De exemplu la Hartl iti cere copie color dupa cartea de identitate. E bine sa fie si restul copiilor color sau sa fie alb-negru? Doar copia dupa cartea de identitate sa fie color?

  Daca se cer copii color ,sa  le faca societatea ! 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Copiile color sunt foarte scumpe comparativ cu cele alb-negru. Eu mi-am facut cate 3 exemplare color din CI, permis si atestate si am dat vreo 50 lei. Unde au copiator color, au sigur si alb-negru.

  Macar ai gasit de lucru de banii aia?? ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumiri pentru raspunsuri.

Ma intreb daca nu ar merge si legalizari la fisa medicala si psihologic ca ar fi mai ieftin.

Sau si mai bine daca nu le este suficient doar copii la toate documentele dupa ce in prealabil le-ai aratat originalele.!!??

Si ar mai fi o problema cred ff utila celor incepatori!

Daca sunt sunat de o firma, in afara de intrebarile lor, trebuie sa avem si noi intrebari despre firma, postul pe care aplic si masinile din dotare!

Cam care ar fi intrebarile utile pe care ar trebui sa le adresam angajatorului?

Cum sa ne putem da seama daca e bine sau nu pentru noi?

Care sunt metodele de a evita o teapa de toata frumusetea?

Sa nu regretam apoi luni sau ani ca am semnat cine stie ce contract!

Poate ca cer cam multe, dar nu cred ca pe cineva din cei cu experienta il incurca cu ceva cateva sfaturi date din inima!

Multumiri pentru intelegere!

Dan C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Copiile color sunt foarte scumpe comparativ cu cele alb-negru. Eu mi-am facut cate 3 exemplare color din CI, permis si atestate si am dat vreo 50 lei. Unde au copiator color, au sigur si alb-negru.

EU DE CAND AM O IMRIMANTA MUTIFUNCTIONALA FAC TOATE COPIILE ACASA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari colegi!Eu m-am angajat la o firma din Germania.Am avut nevoie pe langa cunoasterea germanei bine(completat de formulare) si urmatoarele- Permis conducere,card taho,cazier judiciar tradus si legalizat,atestate si pasaport pentru ca firma face transport si in tari care nu sunt in uniunea europeana.Eu mi-am luat si cartea de identitate dar numai este bine sa o ai cu tine nu mi s-a cerut.Daca firma nu iti ofera cazare,ca in cazul meu,atunci ai nevoie sa-ti gasesti locuinta si sa faci Anmeldung la primarie.Fara Anmeldung,nu pot traduce ce inseamna exact,dar este domiciliul tau in Germania,nu se pot face actele pentru Aprobarea de munca pe care o primesti dupa 4-6 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

O problema cred ff utila celor incepatori!

Daca sunt sunat de o firma, in afara de intrebarile lor, trebuie sa avem si noi intrebari despre firma, postul pe care aplic si masinile din dotare!

Cam care ar fi intrebarile utile pe care ar trebui sa le adresam angajatorului?

Cum sa ne putem da seama daca e bine sau nu pentru noi?

Care sunt metodele de a evita o teapa de toata frumusetea?

Sa nu regretam apoi luni sau ani ca am semnat cine stie ce contract!

Poate ca cer cam multe, dar nu cred ca pe cineva din cei cu experienta il incurca cu ceva cateva sfaturi date din inima!

Multumiri pentru intelegere!

Dan C.

Chiar nu poate nimeni sa dea o mana de ajutor la aceste intrebari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pentru ca e pe un subiect deschis de tine putem divaga si pe tema ultimei postari,...in primul rind cind semnezi ceva deschide ochii si citeste cu atentie tot ce scrie pe acel contract,inclusiv stelutele si inscrisurile mici,asta da dovada ca nu te lasi atras in curse,daca cumva este in alta limba decit romana cere o traducere semnata de catre un traducator autorizat,altfel nu stii ce semnezi.despre teapaa....o poate lua toata lumea dar in momentul cind incepi sau inainte vorbeste cu unii dintre angajati,daca majoritatea sunt nemultumiti afla de ce si actioneaza apoi in functie de situatie,la primele 2 intebari e mai complicat,un angajator isi da seama de ce stii in primele vorbe,ce ai putea tu insa sa ii intrebi concret e insa despre ce ai tu de facut,abia apoi ce vei primi in schimbul muncii tale,mai sunt multe de spus dar nu am mult timp,mai ne auzim,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu o nedumerire, de curand am trimis un CV la Hartltrans si acum mi-a venit un e-mail cu actele necesare pentru angajare printre care imi cere si PASAPORT. Oare este obligatoriu sa le trimit si copia la pasaport, pentru ca in primul rand inca nu-l am. Vreau o parere de la voi de la cei care ati mai fost la aceasta firma. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Am si eu o problema

- la avizul medical si pshiologic, Hartl cere sa fie specificat: APT INTERN SI INTERNATIONAL

- la noi la spitalu CFR Galati NU VOR SA MAI SCRIE INTERN SI INTERNATIONAL

- a sunat doamna de la CFR la Hartl si le a explicat ca dupa 1 ianuare nu trebuie sa mai specifice intern si international ca asa spune legea

- Hartl a zis ca e bine sa fie scris intern si international

Si eu am ramas in plop...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

de la un dosar pentru angajare ajungem la un dosar pentru o anumita firma...nu continuati pe linia asta ca voi elimina comentariile,aveti multe pagini scrise la subiectul respectiv cu destule informatii...folositi cu incredere functia cautare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.