Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Petitie


oldtrucker

Santeti de acord sa facem un demers catre Ministerul Muncii?  

162 membri au votat

  1. 1. Santeti de acord sa facem un demers catre Ministerul Muncii?

    • Da
      157
    • Nu
      0
    • Ma abtin
      2


Postări Recomandate

  • Members

nu cred ca este sofer care sa nu semneze dar cred ca pana nu ne organizam intr-un sindicat puternic nu vom putea pune presiune pe domnii guvernanti. In legatura cu ce spunea un coleg cu iesires ls pensie de ce nu fiindca stresul psihic si fizic la care suntem supusi ar justifica din plin treaba asta. Votez da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

    Servus .  Aceasta petitie va trebui facuta ca inscris in mai multe exemplare si depusa  la  Ministerul muncii , Guvernul Romaniei , Parlamentul Romaniei ,  si nu in ultimul rand la ligile patronatului din transporturi ( adica la patronii nostrii dragi) sa fle si dumnealor care sunt doleantelor noastre normale.

   

    Pentru a fi cel mai legitimati pentru o astfel de batalie ,bine ar fi sa fim organizati intr-un sindicat si cu putina intelegere din partea noastra l-am putea face ! 

    Eu unul multumesc celor ce adera la ideea mea si ma sustin .  Nutresc ideea ca vom castiga respectul meseriei noastre intr-un viitor nu prea indepartat !

  Daca noi nu ne facem curatenie in curte , cine ne va face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Moderators

Cu acordul initiatorului ar trebui mutat pe "petitie online".

Noi suntem de acord cu ea dar cred ca avem nevoie de foarte multe semnaturi pentru a fi luata in seama.Si acolo  am avea si simpatizanti nu neaparat soferi.

De asemenea propun sa avem la semnatura link-ul spre aceasta petitie si primul vers din imnul national.

" Desteapta-te romane !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

oldtrucker ...

Ai propus ceva stimabile ..,. de ce nu duci propunerea pana la capat ?

Asa de fatada pot sa propun si eu zeci de sondaje dar tu ai atins primul un subiect care ne "doare"pe toti ...

Te rog continua-ti ideea Sau propune pe altcineva sa se ocupe de acest subiect !

Eu ma ofer din nou sa adun semnaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Si de la mine un vot pozitiv. Candva soferul era " dom' sofer ", meseria era respectata, acum... !? Ce sa fac, am 42 de ani, nu mai pot fi nici IT-ist, nici bona. Nici cu videochat-ul nu am sanse, asa ca ma rog la dumnezeu sa nu raman " amanet " prin benzinarii, " uitat " prin parcari, etc. Drumuri gri la toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Am sperat ca macar cu ajutorul userilor acestui forum sa adun semnaturile necesare.Sau adunat doar 729 semnaturi pana acum.Si asta pentru ca am cerut ajutor si pe un alt forum care nu are nici o legatura cu meseria de sofer.Surprinderea a fost mare cand am vazut ca pana si aici pe forum a fost scoasa reclama care facea trimitere la aceasta petitie.Asa ca am hotarat sa incetez strangerea de semnaturi.Multumesc celor care au semnat aceasta petitie si imi cer scuze daca v-am dezamagit.Am incercat sa fac si sa facem ceva pentru noi.Dar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule costy67, trebuie multa rabdare cu tagma asta. Bineinteles ca nu ai cum sa dezamagesti pe nimeni strangand voturi, dar trebuie insistat foarte, foarte mult.

Daca tot te-ai apucat continua, trebuie sa lasam ambitiile personale deoparte si sa ne asteptam si la jigniri, dar daca vrem sa rezolvam ceva esential este sa nu ne oprim.

Sanatate si drumuri bune va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Cand am fost rugat sa redeschid strangerea de semnaturi,am facut acest lucru.Insa datorita nepasarii soferilor nu s-au strans decat 841 semnaturi. Multi dintre cei care au semnat nici macar nu au avut curajul sa isi afiseze numele.Din aceasta cauza petitia este suspendata definitiv si irevocabil.Pe aceasta cale imi cer scuze de la oldtrucker pentru ca i-am preluat ideia si am incercat punerea ei in practica.In acelas timp multumesc administratiei soferii.ro pentru sprijinul acordat timp de o saptamana cu promovarea petitiei!Personal cred ca se putea mai mult!In alta ordine de idei,anunt public retragerea mea definitiva si irevocabila de pe acest forum!In rest,semnatura mea si eu personal va doresc tuturor Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu costy67. Am urmarit comenturile tale, si intotdeauna au fost pertinente si de bun simt. Inteleg dezamagirea legata de numarul infim de soferi care au sprijinit demersul tau. In breasla asta cei mai multi asteapta sa le rezolve altcineva problemele, ei doar sa beneficieze eventual de rezultatele pozitive ale actiunii. Sunt foarte vehementi in parcare, dar adopta pozitia " ghiocel " in garaj. Multi nici macar nu au curajul sa-si dea datele reale pe profilul personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu costy67. Am urmarit comenturile tale, si intotdeauna au fost pertinente si de bun simt. Inteleg dezamagirea legata de numarul infim de soferi care au sprijinit demersul tau. In breasla asta cei mai multi asteapta sa le rezolve altcineva problemele, ei doar sa beneficieze eventual de rezultatele pozitive ale actiunii. Sunt foarte vehementi in parcare, dar adopta pozitia " ghiocel " in garaj. Multi nici macar nu au curajul sa-si dea datele reale pe profilul personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scuze, am intrerupt mesajul din greseala. Sunt de acord ca se putea face mai mult, dar in continuare se poate face mai mult. Nu conducem camioane, autobuze sau autoutilitare pe calculator, nu vom putea sa obtinem prea multe din fata monitorului. Ca sa fim bagati in seama, trebuie sa captam atentia mass-media, daca cerem ceva trebuie cerut in strada. Asta e Romania, totul se reduce la gura mare, tupeu si televizor. Decizia de a te retrage de pe forum i-ti apartine si trebuie respectata, dar totusi inseamna un om de calitate in minus, de la care multi ar avea de invatat. Ai avut peste 800 de oameni care te-au sprijinit, fara sa le dai galeti, pungi sau umbrele, daca pentru inceput numai 10% dintre ei vor avea curaj sa sustina acest demers, - personal - pe scarile Ministerului Muncii, Transporturilor, Patronatului, etc, crede-ma este o realizare si un inceput. Vor veni si altii pe urma, poate ar trebui sa obtinem si sprijinul unor sindicate profesionale similare din strainatate, a colegilor straini. In felul asta, daca nu vom mai lucra pe doi lei, nu o sa mai stricam nici noi lucrurile prin strainatate. Nu e un demers usor si nici rapid, dar undeva trebuie inceput. Nu considera un esec demersul tau, ci un inceput. Daca e nevoie de sprijin efectiv, pe mine se poate conta. Drumuri bune si clima in cabina colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.