Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ajutor si Atentie !!!


KOSOVO

Postări Recomandate

  • Members

Am onoarea sa va salut stimati domni . Numele meu este Dan Pacuraru si as avea o foarte mare rugaminte la domniile voastre si totodata as dori sa va pun la " adapost " pe cei interesati de un loc de munca pe comunitate " bine platit " .

    In perioada 25 martie - 13 aprilie  2012 , am lucrat la firma VDV POLAND  din Belgia - da ati citit bine - din Belgia nu din Polonia , unde pentru cele 3 saptamani lucrate , ar fi trebuit sa primesc 1000 euro , conform contractului . Din pacate , la foarte scurt timp dupa ce am ajuns la firma , am descoperit ca aceasta era un dezastru total ( firma se afla in Zeebrugge in zona de nord a Belgiei , langa porturile maritime care leaga Belgia de Anglia ) . Masinile " Daf" si " Iveco " la cei doar 3-4 sute mii km. , aratau si erau jalnice , plata " maut-ului " pentru Germania se facea abia dupa ce confirmai ca ai ajuns la granita si ca mai ai timp suficient de tranzitare sau de parcurgere a unei distante care sa merite plata , altfel stateai pana cand iti incepea un alt program , erai pus sa ocolesti km. intregi pentru a evita un tunel cu plata , motorina primeai la limita ( din acest punct de vedere erai un Kamikaze ) , scoteai bani din buzunar sa iti dea unul si altul - daca iti dadea - curent , s.a.m.d.

Cu cateva zile inainte de plecarea mea , 5 bulgari , i-au taiat patronului toate cauciucurile de la masina , intrucat nu au fost platiti de 3 luni , apoi au plecat in Bulgaria , acasa . Cand am vazut ca cele auzite , se adeveresc i-am solicitat patronului sa imi plateasca pentru zilele lucrate , insa acesta senin a refuzat , spunand ca in primul rand nu are bani lichizi in firma , apoi ca plata se face la luna , nu la 3 saptamani si apoi , ca imi voi primi peste o luna salariul , nu acum . Eu am plecat acasa , dupa cum v-am spus pe 13 aprilie , insa nici in ziua de azi nu am primit nici un cent . Despre " seriozitatea " patronului meu am auzit si in Germania , cand ajuns la o firma , am fost intrebat ce casa de expeditii am , iar cand le-am raspuns au schitat un gest de lehamite din mana urmat de un aaaaaaaa lung .

Problema mea , este in speta , aceea ca nu prea stiu ce sanse as avea sa imi recuperez cei 1000 de euro , pentru munca depusa si care ar fi calea legala - daca exista vreouna - prin care sa duc la indeplinirea fortarea acestui ordinar catre plata acestei sume .

    Am incercat sa ma " sprijin " pe C.E.D.O. , insa am gasit un paragraf unde scrie destul de sec , ca aceasta Curte nu se ocupa de firmele private . Eu insa cred ca in primul rand nefiind un caz izolat al meu , in care am luat " teapa " , ci foarte multe persoane au venit , au lucrat , s-au intepat , au plecat fara nici un cent dupa luni intregi de neplata , m-as gandi ca aceasta mare ordinarie s-ar putea numi daca ar dori forurile abilitate , SCLAVIE MODERNA .

    Doresc sa mai mentionez ca pentru  toata perioada lucrata , am dovezi solide prin care sa demonstrez ca am facut " voluntariat " la acest ordinar de belgian ( cartela tahograf sune timpul si masinile pe care am lucrat , am referinte prin intermediul carora am ridicat marfa , etc . Dumneavostra ce credeti , poate exista o cale prin care sa poata fi constrans pentru a plati acesti bani , acest asa zis patron ???

Pentru eventualele raspunsuri , va multumesc anticipat .Cu stima si respect , P.D.F. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi bulgari au taiat toate cauciucurile pt 3 luni ,si tu aveai dreptu la 2 cauciucuri,,,,,, ;D ;D ;D      ...daca ai vazut ca pute de ce ai mai stat.....ce pute nu are cum sa mai miroase frumos niciodata,,,,,,,,,,,nu cred ca ai vreo sansa legala de recuperare pt ca esti roman si cuvantul nostru in ue este de valoare 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dar cand ajungeti in asemenea situatii eu nu inteleg de ce nu treceti si voi la lucruri extreme care si ptr patroni sunt greu de dovedit luati fratilor de pe masini ceva de valoare plecati macar cu fruntea sus stricati-le cutia orice s-ar putea dar nu sa pleci asa in m...i mami lor ca de aia au tupeu , aplicati  dupa mine potopu si cu asta basta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O.K. Va multumesc tuturor pentru sfaturi , idei si ce o mai fi pe acolo . DA , as fi putut sa ii las ceva " amintiri placute " domnului Peter , insa sunt un om cu o corectitudine greu de zdruncinat . Iata ca acum platesc pentru asta . Am avut ocazia la periferia Frankfurtului sa ii fac o " gaura " in buget de vreo 7-800 E , dupa cum a spus un sofer mai cu " experienta " ( tot roman ) de la alta firma , pe care l-am intalnit si care mi-a facut anumite propuneri " indecente " legate de Siroco , caucioace si alte " maruntisuri " . Am zis ca poate e doar un zvon , dar ... . Totusi din curiozitate , i-am introdus in rezervorul aproape gol vreo 400 grame de zahar si vreo 2 l. de apa , insa cred ca Iveco lui era " calit " cu asa ceva .

Totusi aveti grija si domniile voastre si feriti-va de tot ce seamana cu VDV Poland . eu ., sau VDV Logistic.eu , sau VDV Bulgaria .eu ca suna a sclavie moderna .

DRUMURI BUNE TUTUROR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CEDO nu are legatura cu problema ta (numai daca ai pierdut un proces si consideri ca dr omului ti-au fost incalcate prin hotarare, proceduri, etc).

Poti sa  faci o plangere in franceza sau engleza la politie in Belgia insotita de actele doveditoare (merge si pe email cu acte scanate) prin care sa te plangi ca ai fost inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O.K. Va multumesc tuturor pentru sfaturi , idei si ce o mai fi pe acolo . DA , as fi putut sa ii las ceva " amintiri placute " domnului Peter , insa sunt un om cu o corectitudine greu de zdruncinat . Iata ca acum platesc pentru asta . Am avut ocazia la periferia Frankfurtului sa ii fac o " gaura " in buget de vreo 7-800 E , dupa cum a spus un sofer mai cu " experienta " ( tot roman ) de la alta firma , pe care l-am intalnit si care mi-a facut anumite propuneri " indecente " legate de Siroco , caucioace si alte " maruntisuri " . Am zis ca poate e doar un zvon , dar ... . Totusi din curiozitate , i-am introdus in rezervorul aproape gol vreo 400 grame de zahar si vreo 2 l. de apa , insa cred ca Iveco lui era " calit " cu asa ceva .

Totusi aveti grija si domniile voastre si feriti-va de tot ce seamana cu VDV Poland . eu ., sau VDV Logistic.eu , sau VDV Bulgaria .eu ca suna a sclavie moderna .

DRUMURI BUNE TUTUROR

Treaba cu  zaharul merge la benzina 8)

Apa infunda filtrele si se decanteaza  8)

deci ....paguba-n ciuperci!

Ma intreb : de ce nu ai bagat nisip in ulei ??? - ;D ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Va multumesc din nou pentru " sfaturi " . La cate mi-ati trimis pana acum , parca m-as risca si as mai lucra din nou la el vreo 3 saptamani pe vreo 3 masini ca sa " invat " ceva mecanica facand " experimente .  :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

:o :o :o

Nu stiu daca mai are vreo importanta acum,dar daca ai vazut ca bulgarii nu si-au luat banii timp de 3 luni cum ai putut crede ca o sa-ti dea tie pe 3 saptamini??

Si o alta problema,daca ei au apelat la acea metoda extrema(i-au taiat cauciucurile si au plecat) trebuia frumos sa-ti vezi de treaba,plecai in prima cursa care o prindeai si odata plecat aveai sansa sa-ti mai recuperezi din bani.....chiar daca nu toti,macar 7-800acolo,nu era paguba asa de mare,stiu nu e o cale legala,dar nu ramineai doar cu munca,nu vreau sa te descurajez dar pe cale legala e f.f.greu sa-l faci sa-ti platesca ce ti se cuvine,sa dea D-zeu sa ai noroc si sa-ti recuperezi banii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • Members
Am onoarea sa va salut stimati domni . Numele meu este Dan Pacuraru si as avea o foarte mare rugaminte la domniile voastre si totodata as dori sa va pun la " adapost " pe cei interesati de un loc de munca pe comunitate " bine platit " .

    In perioada 25 martie - 13 aprilie  2012 , am lucrat la firma VDV POLAND  din Belgia - da ati citit bine - din Belgia nu din Polonia , unde pentru cele 3 saptamani lucrate , ar fi trebuit sa primesc 1000 euro , conform contractului . Din pacate , la foarte scurt timp dupa ce am ajuns la firma , am descoperit ca aceasta era un dezastru total ( firma se afla in Zeebrugge in zona de nord a Belgiei , langa porturile maritime care leaga Belgia de Anglia ) . Masinile " Daf" si " Iveco " la cei doar 3-4 sute mii km. , aratau si erau jalnice , plata " maut-ului " pentru Germania se facea abia dupa ce confirmai ca ai ajuns la granita si ca mai ai timp suficient de tranzitare sau de parcurgere a unei distante care sa merite plata , altfel stateai pana cand iti incepea un alt program , erai pus sa ocolesti km. intregi pentru a evita un tunel cu plata , motorina primeai la limita ( din acest punct de vedere erai un Kamikaze ) , scoteai bani din buzunar sa iti dea unul si altul - daca iti dadea - curent , s.a.m.d.

Cu cateva zile inainte de plecarea mea , 5 bulgari , i-au taiat patronului toate cauciucurile de la masina , intrucat nu au fost platiti de 3 luni , apoi au plecat in Bulgaria , acasa . Cand am vazut ca cele auzite , se adeveresc i-am solicitat patronului sa imi plateasca pentru zilele lucrate , insa acesta senin a refuzat , spunand ca in primul rand nu are bani lichizi in firma , apoi ca plata se face la luna , nu la 3 saptamani si apoi , ca imi voi primi peste o luna salariul , nu acum . Eu am plecat acasa , dupa cum v-am spus pe 13 aprilie , insa nici in ziua de azi nu am primit nici un cent . Despre " seriozitatea " patronului meu am auzit si in Germania , cand ajuns la o firma , am fost intrebat ce casa de expeditii am , iar cand le-am raspuns au schitat un gest de lehamite din mana urmat de un aaaaaaaa lung .

Problema mea , este in speta , aceea ca nu prea stiu ce sanse as avea sa imi recuperez cei 1000 de euro , pentru munca depusa si care ar fi calea legala - daca exista vreouna - prin care sa duc la indeplinirea fortarea acestui ordinar catre plata acestei sume .

    Am incercat sa ma " sprijin " pe C.E.D.O. , insa am gasit un paragraf unde scrie destul de sec , ca aceasta Curte nu se ocupa de firmele private . Eu insa cred ca in primul rand nefiind un caz izolat al meu , in care am luat " teapa " , ci foarte multe persoane au venit , au lucrat , s-au intepat , au plecat fara nici un cent dupa luni intregi de neplata , m-as gandi ca aceasta mare ordinarie s-ar putea numi daca ar dori forurile abilitate , SCLAVIE MODERNA .

    Doresc sa mai mentionez ca pentru  toata perioada lucrata , am dovezi solide prin care sa demonstrez ca am facut " voluntariat " la acest ordinar de belgian ( cartela tahograf sune timpul si masinile pe care am lucrat , am referinte prin intermediul carora am ridicat marfa , etc . Dumneavostra ce credeti , poate exista o cale prin care sa poata fi constrans pentru a plati acesti bani , acest asa zis patron ???

Pentru eventualele raspunsuri , va multumesc anticipat .Cu stima si respect , P.D.F. 

******* colegule eu am lucrat in ZEEBRUGER port FERRy P/O pe cisterna HUKKTRA/SOUTTON si mai parcam la TOTAL citeodata,in legatura cu problema ta,daca ai actele si contractul si ajungi iara in Belgia te duci direct la politie si depui plingere pentru perioada cit ai lucrat (actele sa le ai in original si copii),daca te aflii prin Bruxelles poti sa depui direct la inspectia muncii iar aia nu iarta nici pe masa nici pe tacso,fostul tau patron o sa ia o amenda cit Belgia de mare iar apoi poate sa fluiere a paguba pentru 1000 euro pe care trebuia sa-ti plateasca,inspectia poate sa-i ridice licenta de transport si practici.P/S contractul l-ai avut prin SK????suna-ma la 0723971554,LUKE.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Kosovo,puteai sa faci vertaisul chiar in TOTAL la caserie,s-au la iesire din ZEEBRUGE unde trageau si romanii si bulgarii si turcii stii de ce statie spun LIHE...........????au dreptate colegii mai dregeai busuiocul cu asa escroci sarlatani care se bucura ca gasesc forta de munca calificata si ieftina bazinduse ca aceasta forta de munca nu cunosc drepturile si legile tarilor respective in care ne trimite iubitul nostru conducator si cei care coabiteaza,drumuri bune colegu si atentie la viitoarele neatentii!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.