Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cam asta e Romania!!


chirila05

Postări Recomandate

  • Members

Saptamana trecuta am ajuns la vama Petea,Satu Mare. Am facut pauza langa Petrom[ care se afla la 150m de cantarul romanesc,ptr cei care nu stiu] La ora 02.00 am intrat in cantar,fara sa-mi dau seama ca nu am rovigneta,ca incepuse alta zi! Caldura mare,fratilor! Am gresit,stiu! Fara mari comentarii pustiul care era de serviciu,la cantar imi cere actele si imi zice ca imi face amenda 1200 euro[contravaloarea rovignetei pe un an,plus 1500ron!? Am ramas masca!! Degeaba am insistat si am incercat sa-l conving in toate felurile ca nu e corect,ca ziua abia a inceput,ca merg sa cumpar vigneta,nimic!!! Amenda si gata!! Bonus,retinerea certificatului de inmatriculare,pana se face dovada platii. A sunat la politie,ca el n-avea dreptul sa retina certificatul! Nu mai intru in amanunte,ca nu are rost! Asta e Romania si astia sunt "romanii"!!! Nu ma astept la compasiune,am facut aceasta postare ptr.ca sa avertizez colegii care nu au mai trecut prin asa ceva,sa stie la ce sa se astepte in astfel de cazuri,ori mai bine sa nu intre in asa ceva!!! In rest,va doresc tuturor drumuri bune si kilometri fara evenimente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut

  Colegule cam asa am patit eu la vama Nadlac numai ca m-au inteles si era trecut peste ora 0 cu 16 minute si am luat vinieta si m-au lasat sa trec este un caz fericit si poate unul la o mie .

In belgia tot asa am patit si am primit o amenda de 250 euro . O diferenta mare de la 250 e  la 1200 e dar e romania ce sa facem .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

trebuia sa astepti sa plece cantarul

se vede ca nu stii despre ce este vorba !

ala nu are cum sa plece, este acolo 24 din 24 (de ore)

legea este destul de clara, nu ai voie sa mergi , sau sa stationezi pe drum fara rovigneta !

dar noi tot incercam mereu sa fentam legile, sa le respecte altii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta e Romania si asa sunt Romaniii...........pei respecta legea prietene,fii atent  la TOT ca daia esti sofer profesionist.Cum te apropii de granita cu Romania ,mergi pe principiu,las ca merge asa...un pachet de tigari o stikla de vin ..il fac pe vames sau agentu ARR.La fel teai fi plans daca erai in Ungaria sau Germania?  La fel mergea zicala TA .....Asta e Germania si asa sunt Germanii!!!!! Nu cred....mergeai cu morcovu cand treceai pe langa BAG....... ale dreaku legi din Romania....le respecta pescarii,ca soferii ......in voia lor!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Asta e Romania si asa sunt Romaniii...........pei respecta legea prietene,fii atent  la TOT ca daia esti sofer profesionist.

Asa e, da se mai intampla sa mai faca omu si greseli, ca d-aia suntem oameni. Mi se pare cam mare amenda de 1200, da ce sa-i faci... Multumim de avertizare colegu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta e Romania si asa sunt Romaniii...........pei respecta legea prietene,fii atent  la TOT ca daia esti sofer profesionist.Cum te apropii de granita cu Romania ,mergi pe principiu,las ca merge asa...un pachet de tigari o stikla de vin ..il fac pe vames sau agentu ARR.La fel teai fi plans daca erai in Ungaria sau Germania?  La fel mergea zicala TA .....Asta e Germania si asa sunt Germanii!!!!! Nu cred....mergeai cu morcovu cand treceai pe langa BAG....... ale dreaku legi din Romania....le respecta pescarii,ca soferii ......in voia lor!!!!!

Colegule, iti respect opinia!Am circulat prin Germania fara frica de BAG, am circulat zile prin Olanda,fara vigneta,[ unde vigneta este 8 euro] si nu fiindca n-am vrut sa cumpar,ci pur si simplu ptr.faptul ca nu am avut de unde sa o cumpar!!Ideea era sa-i avertizez pe colegii care sunt in trafic sa nu pateasca la fel!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

acum intreb si eu , nu dau cu paru`: daca sunte-ti romani , circulati mult pe romania , de ce nu luati o vigneta de jumate de an sau pe un an de zile ??  subscriu cele scrise de mihai : noi tot incercam mereu sa fentam legile, sa le respecte altii !  ;) ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acum intreb si eu , nu dau cu paru`: daca sunte-ti romani , circulati mult pe romania , de ce nu luati o vigneta de jumate de an sau pe un an de zile ??  subscriu cele scrise de mihai : noi tot incercam mereu sa fentam legile, sa le respecte altii !  ;) ;) ;) ;)

Cand circuli 3 zile in Ro si 6 zile afara,nu stiu daca e rentabil!! Dar incepe sa ma plictiseasca aceste postari tendentioase!! Am recunoscut din start ca am gresit!!! din nou imi asum toata raspunderea pentru greseala mea! Nu ma mai repet pentru ce am postat acest msg! Am circulat un an de zile numai afara, DOMNILOR care va dati experti,de o luna m-am hotarat sa ma retrag acasa,sa fac curse tur-retur,sa fiu mai aproape de familie!!!! Oare sunteti atat de perfecti,voi nu a-ti gresit niciodata?? Cred ca am sa ma retrag de pe acest forum! Am observat si in alte postari ca intotdeauna se gaseste cate un indivit[ poate nu rau intentionat]care sa se dea ...mai altfel decat ceilalti. oricum,va doresc drumuri bune,la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eheee stai tu linistit ca inca nu a aparut cine trebuia...sa vezi atunci morala :D.Fie vb intre noi,calitatea acestui forum a scazut drastic...incepand de la posturi sterse de...pana la tot felul de dubiosi care mai de care mai "elevati".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

liviu ,  postarile sterse sunt cele care incalca regulamentul forumului !! daca iti place un  ,, ambient ,, de usa de cort  , te rog sa--ti crezi un blog unde poti sa-ti asterni in liniste ideiile  , vad ca esti partizanul unor asfel de ,, dialoguri ,, . repet , daca nu ar exista aceste incalcari nici nu ar fi nevoie de interventia moderatorilor !  e destul de logic !!

colegule chirila , in niciun caz nu am contestat actiunea ta , am inteles ca e a fost o greseala , ( o scapare ) si e un lucru bun de semnalat !! pe langa am intrebat , de ce nu e mai rentabila vigneta anuala  , trimestrala sau pe jumate de an ??

ALEGEȚI PERIOADA DE VALABILITATE A VINIETEI

1 zi  48.96 RON  (11 EUR)

7 zile 244.79 RON  (55 EUR)

30 zile 636.46 RON (143 EUR)

90 zile 1664.60 RON (374 EUR)

12 luni 5385.47 RON (1210 EUR)

la un calcul  , cum  zici ca stai 3 zile in tara si 6 afara ...

cu plata la 1 zii : ziua 1, 2 , 3  ( 31 euro )+ ziua 4 , 5 , 6 , 7 ,8 ,9 afara + ziua 10 , 11 , 12 ( 31 euro ) + ziua 13, 14 , 15 ,16, 17 ,18 afara + ziua 19 ,20 ,21 ( 31 euro ) +ziua  22,23,24,25,26 ,27 afara + ziua 28, 29 , 30 ( 31 euro ) si asta sa o luam ca o medie  ,  sunt 31  euro ori  4 ( numarul de grupeuri de zile state  in tara ) egal 124 euro  pe cand o vigneata pe 30 zile este 143 euro , iar diferenta de 19 euro nu justifica chiar asa de mult riscurile , adica in cazul tau 1200 euro !!

vezi ca daca intrii la ora 20 -21 in vama si vreii sa cumperi vigneta , platesti pe acea zii doar 3-4  h ..... nu 24 h din acel moment ...... ceea ce schimba mult calculele in cazul in care ai graba si trebuie sa descarci ..... asta ca o paranteza ...... deci una peste alta , tot mai buna in cazul tau vigneta pe 30 zile .....( cel putin )

comentariul :  noi tot incercam mereu sa fentam legile, sa le respecte altii ! erea tocmai pentru andrei 78 si dinugio , care sunt off topic total ....si imi asum greseala de structurare a textului , riscul de a scrie de pe telefon , in graba !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ne indepartam de subiect, :)

colegul care a deschis acest subiect a vrut doar sa impartaseasca si altor colegi din experienta lui trista,sa fie ceva de invatatura cred eu,acum nu credeti altceva si sariti pe el,hai sa ne revenim si sa fim colegi,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnilor colegi.Eu nu inteleg un lucru.Domnul in cauza nu trebuia sa posteze niciodata ceea ce a facut el pentru ca pe limbajul cat mai simplu pentru oricine sar intelege...........bai nene am uitat sa iau rovinieta ca eram obosit si am uitat bla bla bla ,da las ca poate ma inteleg cu agentul ARR si ma lasa in pace cu o mica atentieee.....Deci colegul a intrat pe forum sia spus offul  a recunoscut ca a gresit bla bla bla dar  incheie cu un subanteles din punctul lui de vedere dezamagitor fata de legiuitor,si anume  Cam asta e Romania!!!!

Ideea este ca dumnealui prin ce a povestit instiga la a incalca legile aceseti tari,indiferent unde si cum se aplica ele...

Constatare...daca ii iesea intelegerea cu domnul de la ARR si il lasa in pace cu o mica atentie,mai intra sa povesteasca reversa,adica ia uite ce mi sa intamplat si am reusit sa dau  mita la agent ARR si ma lasat in pace??!!

Morala....colegule..dacaa stii ca ai gresit  muscati limba,in cazul tau plateste amenda si mergi mai departe,nu sta pe forumuri sa povesteti intamplari de pe drum pentru ca sunt colegi tineri care citesc acest forum si exact acest lucru invata....ca pot da mita la ag poiltie via ARR si pot scapa basma curata

Drumuri Bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ASTA E ROMANIA,,,,,,,,,,,,,este o decizie aberanta ceace sa intamplat,sant 100 metri pana in vama,in ungaria poti merge zeci de km,in austria poti merge 100 km sau in limita a 5 ore.......totusi un proces cred ca ti-ar da castig de cauza...........au fost situati la nadlag cand soferul a dormit langa cantarul romanesc si a plecat noaptea si a dat spaga ca sa nu ia amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

referitor la drumuri da..sunt de acord ca sunt  tot rahatul...insa nu sunt de acord cu nerespectarea legii..o sa fiu poate injurat pt. aceasta idee..dar cand intri in Ungaria ai grija ca dracu sa nu incalci legea idem pt. Germania..si alte tari..cand se intra in Romania..gata da-o dracului de lege..oare este corect?

accept si injuraturile colegilor daca sunt  constructive:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Saptamana trecuta am ajuns la vama Petea,Satu Mare. Am facut pauza langa Petrom[ care se afla la 150m de cantarul romanesc,ptr cei care nu stiu] La ora 02.00 am intrat in cantar,fara sa-mi dau seama ca nu am rovigneta,ca incepuse alta zi! Caldura mare,fratilor! Am gresit,stiu! Fara mari comentarii pustiul care era de serviciu,la cantar imi cere actele si imi zice ca imi face amenda 1200 euro[contravaloarea rovignetei pe un an,plus 1500ron!? Am ramas masca!! Degeaba am insistat si am incercat sa-l conving in toate felurile ca nu e corect,ca ziua abia a inceput,ca merg sa cumpar vigneta,nimic!!! Amenda si gata!! Bonus,retinerea certificatului de inmatriculare,pana se face dovada platii. A sunat la politie,ca el n-avea dreptul sa retina certificatul! Nu mai intru in amanunte,ca nu are rost! Asta e Romania si astia sunt "romanii"!!! Nu ma astept la compasiune,am facut aceasta postare ptr.ca sa avertizez colegii care nu au mai trecut prin asa ceva,sa stie la ce sa se astepte in astfel de cazuri,ori mai bine sa nu intre in asa ceva!!! In rest,va doresc tuturor drumuri bune si kilometri fara evenimente!

se vede ca nu stii despre ce este vorba !

ala nu are cum sa plece, este acolo 24 din 24 (de ore)

legea este destul de clara, nu ai voie sa mergi , sau sa stationezi pe drum fara rovigneta !

dar noi tot incercam mereu sa fentam legile, sa le respecte altii !

Parerea mea este ca se poate contesta amenda in instanta cu sanse f mari de castig. In opinia mea este un abuz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa mai raspünd nimanui! Cine a inteles ce am vrut sa zic,bine! Cine nu a inteles,e problema lui si poate sa ramana in *bucataria* lui in continuare! Nu am instigat pe nimeni sa incalce legile tarii(culmea e ca sunt si pescar),am zis din start ca a fost o scapare! Rog moderatorii sa inchida acest topic!! Va multumesc tuturor,chiar si celor care au inteles gresit!! Drumuri bune si kilometri fara evenimente sa aveti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa mai raspünd nimanui! Cine a inteles ce am vrut sa zic,bine! Cine nu a inteles,e problema lui si poate sa ramana in *bucataria* lui in continuare! Nu am instigat pe nimeni sa incalce legile tarii(culmea e ca sunt si pescar),am zis din start ca a fost o scapare! Rog moderatorii sa inchida acest topic!! Va multumesc tuturor,chiar si celor care au inteles gresit!! Drumuri bune si kilometri fara evenimente sa aveti!!

cred ca la mine te referii,,,,,,,,,

ASTA E ROMANIA,,,,,,,,,,,,,este o decizie aberanta ceace sa intamplat,sant 100 metri pana in vama,in ungaria poti merge zeci de km,in austria poti merge 100 km sau in limita a 5 ore.......totusi un proces cred ca ti-ar da castig de cauza...........au fost situati la nadlag cand soferul a dormit langa cantarul romanesc si a plecat noaptea si a dat spaga ca sa nu ia amenda

nu stiu ce am zis rau de mai trimis inapoi in bucatarie dar poate ami explici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cred ca la mine te referii,,,,,,,,,nu stiu ce am zis rau de mai trimis inapoi in bucatarie dar poate ami explici ?

Virgile,nu era vorba de tine!!! asta e vorba mea, fiecare cu bucataria lui! Si sunt multi care dau "retete" fara sa aiba habar daca sunt "comestibile"!! Ptr. tine,tot respectul,se vede ca nu faci conducere din dormitor in bucatarie si inapoi!!Toate bune si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

DOmnule Mihaitza, omul a incercat sa explice ca, pentru cateva minute nu a fost pasuit, nu ca a incalcat acum legea si ca circula fara vignieta si bla bla.Si se refera ca asta este Romania, unde iti trage o ditamai amenda de muncesti 1 luna , sau chiar 2 sa o achiti. Gen....frate avem amenzi mari, pentru salarii mici.Cel putin eu asta am inteles din postul domnului, ca este dezamagit de tara noastra, in primul rand ca ne ardem intre noi....in al doilea rand , pentru ca sunt amenzi colosale pentru salarii minuscule.Numai bine....

ahhh, scuze nu a mers quote ul...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.