Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

referitor la maut germania


Vio25

Postări Recomandate

  • Members

salutare

daca vreau sa trec prin germania cu un cap tractor, trebuie sa platesc maut pentru acesta? El normal cantareste sub 12T... Nu am toll-collect pe el, cum fac sa platesc autostrada fara sa am probleme? deasemenea, daca parasesc autostrada ca sa imi cumpar ceva si reintru pe autostrada la aceeasi iesire/intrare, e vre-o problema? stiam parca faptul ca trebuie sa respecti traseul...dar nu stiu exact daca situatia cu iesire si reintrare in acelasi loc ar putea reprezenta problema.

deasemenea, cand trec austria, daca tin goboxul pe 2 axe (capul are 2 axe) e vre-o problema? iar cand trec cu semiremorca dau goboxu inapoi pe 4+ axe...

va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in germania se plateste de la 12 tone in plus deci capu tau tractor avand daor 7.5  nu trebuie sa platesti.pt siguranta ta sufleteasca te opresti la suben si intrebi.numa bine drumuri bune.referitor la go box nu stiu ce sa zic nu te-as sfatui sa umbli pe la butoane la fel te duci cu el la peco si explici ca tu mergi numa cu capu tractor si iti regleaza ei sau o sa te sfatuiasca ce sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut si multumesc pentru raspunsuri

da, intr-adevar, a trebuit sa iau tichet ca sa tranzitez, pentru ca 12T alea pentru gratuitate se refera la masa totala maxima autorizata, nu la tara masinii. capul cu care am trecut eu are 20.500 masa totala maxima autorizata, pe axe 7500+13.000.

bine ca am scos tichet...altfel... :)

multumesc pentru info inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.