Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

folosirea tahografului digital


TAVY

Postări Recomandate

  • Members

In primul rand, salutare la toti colegii ! Colegii , masinile pe care am lucrat aveau tahograf analogic si mai nou o sa lucrez pe una cu digital . Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie dupa introducerea cardului in slot mai trebuie facuta vreo setare ceva ? Am inteles ca trebuie avut grija ca dupa fiecare oprire sa-l trec pe pat ca altfel baga program in continuare ? Mentionez ca tahograful este STONERIDGE . Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi ! Eu va doresc drumuri bune sanatate si sa auzim doar de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegule. dupa ce l-ai bagat in taho, astepti sa incarce, dupa aceea o sa-ti apara numele tau si o serie de date la care trebuie sa dai ok pana i-ti ramane pe ecran kilometrajul, ora... Da, trebuie sa-l dai manual pe pat la fiecare pauza. m ai ai varianta de a merge la in atelier de verificari taho si contra unei sume ti-l face sa treaca automat pe pat cand s-a oprit motorul. E mai simplu asa si nu risti sa-ti strici program, pauza pentru ca ai uitat sa-l dai pe pat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut tuturor. Sunt incepator in acest domeniu si am doua intrebari daca binevoiti a-mi raspude la ele in legatura cu cardul personal de tahograf digital.

Spre exemplu incep ziua de lucru la ora 6:00, conduc 4ore si 30 min, efectuez pauza obligatorie de cel putin 45 min, mai conduc 3 ore si am terminat cursa pe ziua respectiva. Dupa care plec acasa ... nu raman la camion.

Intrebarea e urmatoarea: Procedez corect daca las cardul in tahograf pe modul 'pat' pentru a-mi inregistra pauza de odihna aferenta a zilei respective de lucru? SAU Pot scoate cardul digital din aparatul tahograf intrucat plec acasa si urmeaza sa incep alta zi de lucru a doua zi la 0ra 6:00 dimineata?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut tuturor. Sunt incepator in acest domeniu si am doua intrebari daca binevoiti a-mi raspude la ele in legatura cu cardul personal de tahograf digital.

Spre exemplu incep ziua de lucru la ora 6:00, conduc 4ore si 30 min, efectuez pauza obligatorie de cel putin 45 min, mai conduc 3 ore si am terminat cursa pe ziua respectiva. Dupa care plec acasa ... nu raman la camion.

Intrebarea e urmatoarea: Procedez corect daca las cardul in tahograf pe modul 'pat' pentru a-mi inregistra pauza de odihna aferenta a zilei respective de lucru? SAU Pot scoate cardul digital din aparatul tahograf intrucat plec acasa si urmeaza sa incep alta zi de lucru a doua zi la 0ra 6:00 dimineata?

Multumesc anticipat.

Salut si in primul rand bine ai venit pe forum :)

Da poti sa scoti cardul digital si data viitoare cand introduci te intreaba daca vrei sa introduci datele in mod manual, selectezi acolo 'da' si poti sa le introduci intervale de ore si sa selectezi ce activitate ai facut in intervalul respectiv, in cazul tau odihna de la scoaterea cardului pana in prezent.

Cardul se lasa in tahograf numai daca ai acces permanent la masina (adica dormi in masina de exemplu, sau esti plecat in cursa si nimeni nu foloseste masina decat tu etc..).

Drumuri bune in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

data viitoare cand introduci te intreaba daca vrei sa introduci datele in mod manual, selectezi acolo 'da' si poti sa le introduci intervale de ore si sa selectezi ce activitate ai facut in intervalul respectiv, in cazul tau odihna de la scoaterea cardului pana in prezent.

cine te ,, obliga ,, sa faci aceste lucruri ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc frumos Zenx de raspuns.

Mai am o intrebare referitoare la o eventuala perioada lunga de asteptat pe patratel la incarcat. E o situatie la care m-am gandit, nu am avut parte de asa ceva pana acum, dar poate au avut alti colegi.

Spre exemplu: Incep ziua de lucru conducand 2 ore ajungand la incarcat unde astept 7 ore pe patratel sa fiu incarcat, Cu o matematica simpla imi dau seama ca au trecut 9 ore, adica timpul cumulat de condus pe ziua respectiva de lucru. Ce fac in aceasta situatie? Patratelul se considera si el ca perioada de odihna sau doar patul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut :)

Nu pot sa zic ca colegul gongy nu are dreptate :D dar totusi hai sa incerc sa-ti explic putin:

deci perioada de conducere.. e numai perioada de conducere si atat ==> adica cand masina este in miscare, daca opresti masina tahograful imediat trece automat la alte activitati (ciocanul).

perioada maxima de conducere intre doua perioade de odihne zilnice este de 9 ore care poate sa fie prelungit la 10 ore de 2 ori pe saptamana.

Adica daca tu conduci 2 ore pana ajungi la incarcat... si incarcatul tine 7 ore (la care daca asisti si tu atunci ar trebui setat tahograful la alte activitati cat timp lucrezi) si stai acolo 7 ore pe patratel (timp disponibil) atunci ziua respectiva tot numai 2 ore de condus ai.

Deci mare atentie.. timp condus = masina era in miscare deci toate celelalte 3 optiuni (ciocan, pat, patratel) nu se adauga la condus.

Sper ca o sa intelegi acuma :) si daca nu mai bine incerci mai intai cu un simulator, daca stii ceva engleza poti sa inveti folosirea corecta a tahografului digital in cateva minute.

Simulatorul e un program calculator care arata exact ca tahograful original dupa modelul selectat si are aceeasi functiuni, deci poti sa experimentezi cu butoanele fara consecinte :) link download(mai intai tre instalat applicatia de sus din lista dupa care sa instalezi datele pt modelul tau de tahograf (din lista de jos): http://www.ctolimited.com/corporatetheorytest/tacho.asp Probabil sunt si simulatoare in romana dar pt aia nu stiu link :(

Drumuri bune si daca ai multe pauze si odihne si timp liber chiar nu ar fi o idee rea sa citesti de pe blogul prezentat de colegu gongy :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.