Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

1400Euro minus 100Euro garantie minus motorina "consumata in exces...", primesti un avans pe card la plecare (300Euro era pina in decembrie 2012), dupa citeva saptamani mai primesti 2-300, si restul... acasa dupa ce ajungi si dupa ce se hotaresc ce sa-ti mai retina... .Trebuie sa ai multa rabdare pina primesti banii, si sa nu comentezi cind iti opresc bani pe motorina. In rest este grozav ; vezi Europa si Anglia, poti sa te ascunzi de familie 2-3 luni,inveti ultimele vrajeli ce le aplica patronii soferilor cu o naturalete si o blindete iesite din comun,(aproape ca te fac sa crezi ca tu gresesti fata de ei atunci cind doresti sa-ti primesti corect banii cuveniti pentru a-i duce familiei tale).Daca nu esti atent la ei cind te duci prima oara , ai impresia ca ti-ai gasit in sfirsit locul... , ca ai aterizat intr-o lume de basm, ca familia ta a gasit in sfirsit siguranta zilei de maine,... ca vei putea sa pui ceva deoparte.... , stiti voi colegilor. Eu am scris si mai sus, nu mint, si am "halit-o" si eu de la simpaticii patroni. Daca nu aveti alta varianta,puteti sa treceti si pe la aceasta firma, nu este chiar cea mai nasoala, dar fiti foarte atenti la toate... ! Macar cititi tot ce sa scris mai sus despre aceasta firma, ca sa stiti sa.... va feriti de... "magarus" !

Va doresc SANATATE , drumuri bune, si corect retribuite... !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Members

colegi ce am inteles si am auzit de la cineva ca ar angaja si incepatori acum nu sunt sigur. Un coleg care lucreaza sau a lucrat sau stie ceva informatii despre ei ne poate da si noua mai multe detalii de actualitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule mai bine renunta, toate cele spuse de colegi, mai sus, sant adevarate despre eliton... Nu intra in panica , cauta , ca mai sant firme care angajeaza incepatori. In ceea ce priveste elitonul nu au scrupule in ati opri bani din varii motive. BAFTA.... RESPECT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
colegi ce am inteles si am auzit de la cineva ca ar angaja si incepatori acum nu sunt sigur. Un coleg care lucreaza sau a lucrat sau stie ceva informatii despre ei ne poate da si noua mai multe detalii de actualitate?

Incearca colegule ! Ai mai sus numerele de telefon. Dai telefon si te lamuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Am fost angajat si eu la ELITON TRANS PITESTI doar doua luni in perioada de proba si m-au concediat fara nici o explicatie,pe motiv ca nu am corespuns.Au mai concediat inca trei colegi.Ei angajeaza mereu si in acelasi timp concediaza.Asta e politica firmei.Nu am primit banii,care mi se cuveneau,m-au penalizat cu 100 euro ca nu am raspuns la telefon,am avut pana la masina si nu m-au crezut.Aviz celor care vor sa se angajeze e o inselatorie.Patronul nu era in ziua concedierii sa-mi dea explicatii.Disparuse.Am cheltuit cu actele de angajare si am ramas si fara loc de munca.Nu va angajati la ei va tin doar doua luni nu va da banii si va concediaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • Members

Salut ! Ca peste tot comentariile sunt pro si contra. Cunosc o gramada de baieti la Eliton si lucreaza acolo de cativa ani.Problema ca sunt si unii care au stat putin dar am aflat ca nu au fost cuminti. Acum depinde de fiecare ce vrea sa faca. Daca esti atent la angajare iti dau o gramada de hartii sa semnezi, acum tu trebuie sa fii atent la fisa postului,ce ai voie sa faci si ce nu, iar regulamentele de ordine interioare trebuiesc respectate intocmai.Oameni buni aici trebuie sa fii foarte atent sa nu gresesti pentru ca asta inseamna cost suplimentar si o sa se impute, de asta spun ca atentia si seriozitatea este primordiala.Asta nu este o meserie ca la uzina, sa intri la 7si sa iesi la 16. Acum o sa fac parte si eu din echipa si sper sa fie bine.Drum bun si drumuri bune colegilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna soferi, ma numesc dragos si am lucrat aproximativ 3 ani la Eliton Trans , fara nici o problema din partea mea. Acum firma doreste sa=si acopere pierderile din banii mei, este vorba in total de peste 1700 euro. Rog pe cei care au lucrat la aceasta firma si au plecat din aceleasi motive sa ma contacteze la 0763439173

Soferi sau viitori soferi aveti grija cu firma de transport Eliton Trans , care trimite pe comunitate multi baieti tineri , care nu au mai lucrat , iar cand multi dintre ei se intorc sa=si incaseze diurna afla cu stupoare ca trebuie sa mai aduca de acasa

Colegi si fosti colegi care au fost pacaliti de firma Eliton Trans , va rog sa ma contactati , penru ca nu se mai poate sa fim tratati ca niste sclavi pe plantatii, deoarece ei au multi bani si se cred intangibili

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members
      ATENTIE la NEATENTIE ! In general nu este mai rau ca la alte firme Romanesti. Se lucreaza pe comunitate,in echipaj sau singur, in special Anglia - restul Europei,au masini bune , colectivul in mare majoritate este.. ok, patronii au fost soferi, sunt de bun simt, banii 1300eu + 400-500 ron salariul pe tara,nu se baga la data fixa, te cam...milogesti pina ii obtii, ti se opresc lunar 100 euro... garantie pina cind... pleci , magnetul il pui daca vrei sa...te evidentiezi doar(nu te obliga nimeni) , se lucreaza intre 2 - 3 luni, cu 2 saptamini acasa, iar daca nu esti ATENT , te trezesti cu motorina de plata fara sa fi pus mina pe vre-un litru !!! Vorbesc foarte serios , este purul adevar, gresesc UNEORI in favoarea lor !!!!! MI S-AU IMPUTAT 600 LITRI AIUREA !Sper sa gaseasca... gresala si sa-mi returneze banii, sa nu ii supere adevarul si sa ma dea afara ! Oricum Dumnezeu are .. planul lui cu fiecare dintre noi ...!!!

  Drumuri bune tuturor, si.... ATENTIE LA NEATENTIE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Am fost angajat si eu la ELITON TRANS PITESTI doar doua luni in perioada de proba si m-au concediat fara nici o explicatie,pe motiv ca nu am corespuns.Au mai concediat inca trei colegi.Ei angajeaza mereu si in acelasi timp concediaza.Asta e politica firmei.Nu am primit banii,care mi se cuveneau,m-au penalizat cu 100 euro ca nu am raspuns la telefon,am avut pana la masina si nu m-au crezut.Aviz celor care vor sa se angajeze e o inselatorie.Patronul nu era in ziua concedierii sa-mi dea explicatii.Disparuse.Am cheltuit cu actele de angajare si am ramas si fara loc de munca.Nu va angajati la ei va tin doar doua luni nu va da banii si va concediaza.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Colegii care au lucrat la Eliton Trans si au plecat pacaliti ,va rog contactati ma

Sunt destui colegule, numai ca oamenii nu cred ca au timp de... reclamatii si plangeri ! Este pacat ca preferam cu totii sa mergem mai departe si sa ''uitam'' raul ce ni s-a facut la un moment dat , dar stai linistit ca Dumnezeu contabilizeaza totul pe acest pamint, si va da fiecaruia exact ce merita !!!!

     Daca cineva interesat sa gaseasca un loc de sofer , stie sa caute pe acest forum, si are ceva rabdare, are sansa sa evite .... firmele rele , si sa gaseasca ceva mai bun ! Te asigur ca am fost sofer la aceasta firma candva, imediat ce am fost nedreptatit , am plecat , si am scris aici CE AM PATIT ,pentru. urmatorii pretendenti , am mers la o firma mai buna, apoi la alta si mai buna, am tot cautat , m-am informat, si am mers la firme din ce in ce mai bune  ( WALLENBORN - LUX prin Arif SRL Constanta , VVT Europa - NL  actuala Drija Trans din Mangalia , VELANOVA CARGO - SE ..... 

 

    Nu va pierdeti speranta , cautati atent , si incercati sa postati aici pentru ceilalti , si impreuna , cu buna-credinta vom putea sa ne facem viata mai usoara, si sa evitam marlanii si marsaviile lor !

 

  EXISTA FIRME SERIOASE LA CARE PUTEM CASTIGA DECENT, IN CONDITII DECENTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

1400Euro minus 100Euro garantie minus motorina "consumata in exces...", primesti un avans pe card la plecare (300Euro era pina in decembrie 2012), dupa citeva saptamani mai primesti 2-300, si restul... acasa dupa ce ajungi si dupa ce se hotaresc ce sa-ti mai retina... .Trebuie sa ai multa rabdare pina primesti banii, si sa nu comentezi cind iti opresc bani pe motorina. In rest este grozav ; vezi Europa si Anglia, poti sa te ascunzi de familie 2-3 luni,inveti ultimele vrajeli ce le aplica patronii soferilor cu o naturalete si o blindete iesite din comun,(aproape ca te fac sa crezi ca tu gresesti fata de ei atunci cind doresti sa-ti primesti corect banii cuveniti pentru a-i duce familiei tale).Daca nu esti atent la ei cind te duci prima oara , ai impresia ca ti-ai gasit in sfirsit locul... , ca ai aterizat intr-o lume de basm, ca familia ta a gasit in sfirsit siguranta zilei de maine,... ca vei putea sa pui ceva deoparte.... , stiti voi colegilor. Eu am scris si mai sus, nu mint, si am "halit-o" si eu de la simpaticii patroni. Daca nu aveti alta varianta,puteti sa treceti si pe la aceasta firma, nu este chiar cea mai nasoala, dar fiti foarte atenti la toate... ! Macar cititi tot ce sa scris mai sus despre aceasta firma, ca sa stiti sa.... va feriti de... "magarus" !

Va doresc SANATATE , drumuri bune, si corect retribuite... !!!!

vreau sa i au legatura cu mai multi colegi inselati ca mai nou si inseala dl TIBI!

 

 

Numar telefon 0768774728 le am deschis dosar in instanta si dorim sa luam legatura si cu alti colegi pentru ca mai nou iti opresc salariu fara discutie si te si da afara din servici daca iti ceri banii, prea multa bataie de joc!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi trebuie sa mergem peste ei si sa i chemam in instanta sa i tragem la raspundere pentru ca asa este ne opresc bani pe motorina pe garantie si mai nou cand vii in tara nu mai vezi nimic si daca comentezi te da afara cu absenta de la serviciu. Sunt HOTI cu totii incepand de la dispeceri pana la patron.

 

 

 

renunta sa scrii tip chat si prescurtat,vei pierde comentariile

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Am lucrat la Eliton Trans Pitesti 5 luni mi-am primit banii la timp si la aproximativ ultimul euro...in 5 luni m-au tapit cu vro 24 de euro,pur si simplu luna de luna imi lipseau din diurna 4,5 euro fara nici o explicatie de fapt si de drept nici nu am cerut vro explicatie pentru cei 4,5 euro care imi lipseau luna de luna.Iti dau banii la timp si pe totii nu e cum zic unii pe acest forum,faza e ca la ei absolut orice greseala se plateste nu conteaza ca ai o luna vhechime sau ca ai 10 ani.Cei mai importanti oamenii din firma aia Tibi Fagarusanu, Giorgiana Sotir si Nasu(Care e director tehnic),daca e sa iti faca zile fripte unul din astia sau impreuna ti-o fac imediat

Tibi Fagarusanu= Un ''altfel''de om nu cunoaste cuvantul "NU" sau "Poate" cu orice problema te-ai duce peste el te rezolva(verbal vorbind).95%  din vorbele pe care le scoate din gura sunt numai minciuni.

Giorgiana Sotir=Sefa personalului eliminat ..... aveti grija ce vorbiti si cum vorbiti cu ea in cazul in care ajungeti pe acolo.In rest ce sa va mai zic?Se practica o chestie gen Angajatul nostru sclavul nostru,daca ai bani de luat de la ei trebuie sa vorbesti frumos cu ei sa nu te certi si sa te inarmezi cu rabdare ca daca nu ai rabdare si esti tare in gura nu ii mai vezi.

Pentru cei ce va angajati la ELITON TRANS...fugiti de cursa de COMO si de FRIG,,CELE MAI IMPUTITE CURSE.cele mai bune curse sunt la Darford si laNottingham( nu pui chingi nu asisti la incarcare).Fac foarte mult Anglia deci e de trecut cu vaporul cu trenul depinde, probleme cu negrii cozii interminabile, pe Anglia se fura de se rupe,eliminat  firma nu deconteaza parcari cu plata,te-a furat esti bun de plata.

.La ei toate dispecerele sunt alese pe spranceana, eliminat.Daca te-ai certat cu dispecera care te coordoneaza ai ramas fara bani,(iti pot face foarte simplu un referat prin care esti sanctionat cu o anumita suma din diurna)eliminat Eu unu va spun sincer ca eliminat mai mare ca in firma aia nu am vazut pe nicaieri pe unde am fost.

Editat de cico_3504
limbaj neadecvat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Eu le-am lasat tirul in Oxford cu tot cu incarcatura ,, magneti pentru aparate tomograf" si am plecat! Mi-au dat 580 de Euro cu 600 Ron in tara dupa o luna si 6 zile! Dupa ce am facut plangere la ITM mi-au spus ca nu au ce face! In Contract la pagina 3 litera JSalariul lunar de baza este de 1450 lei!"!!!!!.  Dupa ce le-am facut o plangere si la ANAF mi-au dat dreptate "Ca aspectele sesizate de mine se confirma dar trebuie sa ma adresez institutiilor competente!". Am mai facut o plangere penala si la parchetul Arges - la care inca nu am primit nimic, probabil nici nu o sa primesc vreodata". Daca doriti sa va angajati la aceasta firma de doi lei sa aveti grija la contracte unde scrie DIURNA pe luna sau cel mai bine  sa va faca angajament de plata pe suma de 1500 Euro/luna unde sa specifice daca nu va plateste sa raspunda conform codului penal stampilata, semnata chiar si legalizata la notar!  Este singura firma unde incarci Ad-Blue la bidon si nu stii pe unde sa arunci bidoanele cu un asa zis sediu la Calais, unde intr-o benzinarie bagi Ad-Blue sau mai schimbi ceva!  Poate o sa facem si o sesizare la protectia mediului in Franta sa vedem ce obtinem!   Nu va pot spune ca sunt decat niste  jigodii  penale "domul Tiberiu" si cu "doamna Georgiana care nu stie nimic" si o firma de toata jena!    Aveti gija sa nu adormiti la volan, sa nu se rastoarne tirul datorita vantului puternic prin parcari,  sa nu aditivati uleiul cu sare sau poate motorina cu antigel!!!  Duceti-va in Anglia chiar daca nu stiti limba cei cu experienta va descurcati foarte bine acolo!   Drumuri bune si atentie la toate scursurile societatii si firmele lor!  0766762946 - pentru cine doreste detalii  va pun la dispozitie si acte!                                                                                                              

La 29/11/2015 la 14:17, gageleapaveluta a spus:

vreau sa i au legatura cu mai multi colegi inselati ca mai nou si inseala dl TIBI!

 

 

Numar telefon 0768774728 le am deschis dosar in instanta si dorim sa luam legatura si cu alti colegi pentru ca mai nou iti opresc salariu fara discutie si te si da afara din servici daca iti ceri banii, prea multa bataie de joc!

Le-am deschis dosar penal la parchet, o sa va contactez! M-au platit cu 600 de euro si le-am lasat tirul in Oxford!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cu Tribunalul muncii rezolvi rapid problemele cu banii datorati, itm-ul este pe legalitatea sau ilegalitatea contractelor, din ce spui contractele au fost scrise corect, neprimind ce a fost scris...la judecata..nu platesti taxe timbru....doar daca doresti un avocat,dar e alegerea ta

Pacat ca acei colegi care au deschis dosare in instanta nu au mai postat comentarii cu rezolvarea situatiei..se face ''galagie'' doar in prima faza,cind se plinge ca nu esti platit corect..ulterior dupa ce rezolvi problema nu mai esti interesat..Nu face confuzia sa crezi ca vorbesc de tine...sunt multi altii inaintea ta care au procedat asa..Eu am facut o scurta sinteza a situatiei in general..Te asteptam cu vesti si pe urma...Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.