Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Elvetia


levy13

Postări Recomandate

  • Members

Daca va rog fromos nu ma puteti ajuta cu cateva informatii in legatura cu circulatia in elvetia cum se face vama unde pot plati autostrada etc...

Daca ai de facut ( in cazul in care nu ti-a facut firma la care ai incarcat)  T1 (cand descarci in Elvetia ) Sau T2 (tranzitezi Elvetia) La Weil am Rhein sau la Thaingen te duci la orice casa de expeditii din vama(au program de la 7dimineata pana la 4 seara) si ptr o suma cuprinsa intre 30-75 euro iti fac ei un formular cu care mergi la vama la neamt ala iti face T-ul si apoi la elvetian ca sa ti-l vizeze. + bonul de la bancomat(vezi mai jos)

De platit autostrada , o platesti la iesire!   

Daca masina are Id CARD ( daca nu se face in vama unde intri in elvetia) si ai si carduri de alimentare Shell  sau eurotoll-card ptr vignete ,sunt niste aparate (gen bancomat) unde bagi id cardul  setezi masa camion si introduci  (daca e cap tractor cu semiremorca bagi "peste 40T") vei introduce Nr de Km pe care ii arata Tahograful si apoi cu cardul shell sau cu eurotoll deschizi tranzactia. La iesire treci cu pixul pe bonul care ti-l da bancomatul acela Nr de km pe care tii indica tahograful la iesire din elvetia si aia e! daca iesi din elvetia in Italia pe la chiasso ti se da un formular pe care il completezi . ai model in limba romana pe un perete lipit (iati cu tine pix )

Nu iti fie teama , sunt multi romani care tranziteaza elvetia, te duci si intrebi (cel putin asa am facut eu prima data)

sper sa intelegi ce am scris ! succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.