Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Parere Navigatie pt camion


DucuHD

Postări Recomandate

  • Members

Noroc colegii...as avea nevoie de niste pareri legate de GPS-uri pt camioane cam ce imi recomandati sa cumpar. Precizez ca nu doresc sa fie cel mai ieftin si simplu GPS. Apropo... am o nelamurire... exista navigatie special si exclusiv pt camioane? Ca eu sincer nu vreau sa il folosesc la turism, deci exclusiv pt munca ma intereseaza. Vreau sa mai spun ca m-ar interesa sa fie dotat cu tot ce ne intereseaza pt ansambluri cap tractor-semiremorca, eventuale restrictii lungime-greutate, neaparat restrictii ADR, si toate cele....M-ar mai interesa sa aiba un meniu decent cu nici prea multe briz-brizuri dar nici "chel". Multumesc...astept pareri, idei...Drumuri line si platite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pt raspunsuri colegii.....cat-decat m-am lamurit... o sa caut ceva dedicat pt camioane....Multumesc Drumuri Bune

@dudu_br- tocmai de aia am intrebat colegu ca vroiam sa ma informez inainte sa merg la magazin, ca aia d-acolo ar fi in stare sa iti bage pe gat orice porcarie numa sa vanda ceva.... Drumuri line sa ai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu mi-am luat un evolio E510 pt camioane dar slab soft-ul,am luat un card de 2g si un prieten mi-a bagat igo primo pt camioane cu el merg si nu am avut probleme,conteaza ca gps-ul sa aibe cam 64mb mem ram,ca sa poata rula programul rapid,este o parere,drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok, inteleg....orice parere e bine venita, chestia cu card de memorie si IGO Primo nu imi place pt ca am intalnit vreo 2 colegi la care li se bulise cardu sau softu si saracii erau transpirati toti, chiar m-au rugat sa ma uit poate stiu sa il pacalesc cumva, ne-am chinuit o gramada si n-am rezolvat nimic. Deci de asta mi-era teama, si mi se par mai sigure navigatiile dedicate pt camioane. Drumuri line tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu tine totul de aparatul de navigatie cat , conteaza softul propiu zis..ca aparat eu unul recomand Wayteq 950(este bine sa ti iei orice navigator dar sa nu aiba rezolutie mare pt ca lucreaza mai greu si gasesti mai greu softurile mok si cele dedicate truck), este un raport f bun pret/calitate. este undeva in jurul a 350-450 lei si l iei mai convenabil de pe net.

Iar ca soft de navigatie cel mai bun(mok... :) )este Sygic truck 2010, cu versiunile ulterioare, 2011 si 2012(acesta din urma inclusiv harta ro 70-80%). Nu va luati dupa tot ce are "primo" sau setari truck pt ca multe sunt fake!!.. pe masina de firma am tom tom xxl cu ultimile harti si ma da sa trec pe la pod de 3.60!!! Si iar ca o paranteza un navigator cu soft dedicat truck este undeva la 6-700 euroi(numai stiu firma dar este una cunoscuta) si l am vazut des prin hofuri prin de si prin fr.

iar pt laptop i ti trebuie un receiver gps( 120-200 lei pe net) iar ca program recomand DOAR  ptv Navigator 7 , Map Factor si Automapa(asta e pl dar este cel mai tare la vizionare harta cu toate restrictiile posibile pe toate oraselele si capitale si satucuri, etc)

i ti recomand astea din experienta pt ca le am incercat ABSOLUT pe TOATE multe "dedicate" pt camioane si de firma dar m am lamurit...sa nu ma contrazica alti colegi ca n au  dreptate! :))

Mai putin Mario care se impaca cu al lui tomtom pe spania.. :P :P

oricum cel mai bun ramane indicatorul rutir si sfanta harta(ca acum 15 ani cand faceam traseul pe hartie 30-45 min si abia dupa aia plecam in cursa...cine stie nu uita!!)

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mai putin Mario care se impaca cu al lui tomtom pe spania.. :P :P

salut , george . recomand pentru toate softurile gps pentru pc  sau aparate gps modul de vizualizare harta normal cu harti actualizate . ma ,, conduc ,, ( ghidez ) dupa GPS nu ma las condus de el . facand o referire la modul general la mine cum circul in o medie de 60 la suta urban si 40 extra , sunt locuri sau situatii limita , unde fara exagerare se intra sau se ajunge foarte greu .  procedez in felul urmator ...adresa x , o caut , vad unde este si ma uit imprejur , caut rute alternative daca nu imi convine ceva  sau daca cunosc o ruta de acces mai buna pentru camion cunoscand zona ( nu si locatia exacta ) modific , dau ca punct intermediar x ... si la drum ...... . folosesc gps-ul pe modul de vizualizare harta ....( unde se vede ruta cu culoare ( ce are fiecare ) si simbolul de masina ( ce are fiecare ) la un nivel de zoom acceptabil sa nu stau sa dau non stop repozitionare pe centru . odata ajuns in zona ,, fierbinte ,,  maresc nivelul de zoom  si urmaresc strazile inconjuratoare , si cum se intampla in mereu ai cate o ,, piedica ,, , nu poti vira la dreapta , strada mica , se modifica sensurile ...( etc ) si trebuie sa ajungi totusi . aici te ajuta vizualizarea harta , vezi ce ai  pe langa  , ce-ti ofera situatia ,, pe teren ,, ( ca la fel poti fii piedici si pe celelante strazi ) nu las gps-ul sa recalculeze si sa ma ghidez ,, orbeste ,, dupa el !! indicatoarele  , in paralel cu vizualizare harta ma ajuta foarte mult , asa m-am obijnuit  si recomand cel putin celor cu distributie .

folosesc un tomtom go one , vechi , cu harta din 2011 ( actualizata de mine de pe pagina oficiala ) la care evident am lipsa ultimile modificari  , pentru care folosesc ovi / nokia maps de pe telefonul nokia x6 ( pe care il recomand  din cauza aplicatiei si actualizarilor gratis ale hartilor ) la fel mod vizualizare harta , sau in ultima istanta  folosesc google , caut firma si sun !!  ;) ;) http://www.facebook.com/photo.php?fbid=254669301251741&set=a.254668681251803.75882.100001260184426&type=3&permPage=1 .

asta am invatat-o pe pielea mea , ca de dat cu ,, capul ,, in pragul de sus am dat si eu , si atunci l-am vazut pe cel de jos !! ( calea usoara , pierzi 2 minute in plus sa rutezi si sa modifici eventual si dupa stai atent la ce apare pe ecran decat sa te lasi pe ,,mana ,, lui )

                                                                                                                      salutari !!

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/418238_316349885083682_1079988333_n.jpg

                                                                                                                                 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si iar ca o paranteza un navigator cu soft dedicat truck este undeva la 6-700 euroi(numai stiu firma dar este una cunoscuta) si l am vazut des prin hofuri prin de si prin fr.

Multumesc pt raspunsuri colegii....eu am cautat Becker Trafic Assist Z302 (dedicat camioane) pe la magazine (Domo, Altex)....nimic, apoi am facut "sapaturi" mai adanci pe internet si am vazut ca se vinde prin magazinele Germanos pe comanda, 1399 RON TVA inclus. Apoi acuma nu stiu....nici nu stiu ce sa aleg. Mi-e ca dau banii pe ceva dedicat pt camioane si nu face treaba la fel de bine ca niste harti bagate pe un GPS mai ieftin....si din nou un GPS cu harti bagate pe card,,,,,,mi-e frica sa nu se buleasca softu sau cardu.....Alta problema, pe mine m-ar interesa foarte mult sa aiba si restrictii ADR....deci de asta mi-e greu sa aleg.....sunt multe care trebuie luate in calcul. Oricum multumesc pt idei...Drumuri bune si platite.

PS Colegii care au folosit sau folesesc sau au auzit de Becker Traffic Assist Z302 daca puteti sa imi spuneti cva concret (ce tip de soft are, cum se misca, daca e ok).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Cunoaste/Foloseste vreun coleg modelul acesta de Becker Transit 50? : http://www.altex.ro/sistem-de-navigatie-becker-transit-50-europa-truck-5-resistive-touchscreen-microsd ...sau daca imi puteti spune mai multe despre marca Becker ca m-ar bate capul sa-mi cumpar acest GPS de la Altex.Ce spuneti,fac sau nu o prostie? Sau ies mai bine daca imi cumpar un receiverGPS pentru laptop cu 150-250 lei si imi instalez un map&guide ptv truck 7? plus ca am si autoroute si automapa dar le folosesc momentan doar ca si harta sa ma mai orientez cate un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.