Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

completare diagrama tahograf


nmg

Postări Recomandate

  • Members

Doua intrebari, va rog:

1. Nu-mi incape numele in campul respectiv de pe diagrama. Pot face prescurtari, de genul N. Popescu ?

2. Daca merg in echipaj, trebuie sa scriu pe diagrama de cate ori o scot ca sa ne schimbam ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu scrii prescurtat,ce nu incape scrii pe spatele diagramei.Diagrama o completezi cand o bagi in aparat si cand  termini programul,fara sa depasesti cele 24h,ai grija sa faci pauza 9h in cele 30                                                                                                           

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Members
O intrebare am sa iti pun! Te numesti sofer profesionist,care detine si atestat profesional? Daca da,atunci o sa stim ca banul inca odata are prioritate...

ce rau esti .......a intrebat si omu poate a uitat sa specifice ca e incepator si nu stie....nu a invatat cum trebuia la scoala :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca nu iti incape numele si prenumele in rubrica de pe fata, pe spatele diagramei trebuie sa treci numele si prenumele intreg.Nu sunt acceptate prescurtari.Numele si celelalte date trebuie sa fie scrise clar,fara stersturi sau alte modificari.La schimbarea diagramelor nu se scrie numic pe ele .Tahograful va trasa o linie pe diagrama,in dreptul orei la care s-a facut extragerea,respectiv schimbarea diagramelor.Acest semn(linie)apare numai pe diagrama de deasupra(diagrama soferului1).Pe diagrama soferului 2 nu apare acest semn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members
salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb

eu as pune alta noua, !sa nu mai faci un drum la camion la ora aia in caz ca nu faci pauza in camion

incearca sa iti potrivesti cumva sa bagi o diagrama noua cand incepi program de condus,iti faci programul de condus plus pauza pe aceeasi diagrama, incepi alt program, aceeasi treaba, asa nu le incaleci ,si ii mai simplu,

daca ai alt program mai incurcat si iti incaleci-decalezi orele de plecare, hmmm,, #-o#-o , sa faci posibil sa nu incaleci condus peste pauza sau alt program de condus pe aceeasi diagrama, acuma ,,nah, se mai iarta pauza peste condus sau alte activitati ca nu ai schimbat diagrama, invers mai greu sau deloc

Dar,,, stai si asteapta putin :-w:-w

2-3 zile maxim vei primii mult, dar muuuult mai multe variante, apar 'monstri sacrii' magicieni in ale soferiei chiar,,o sa,i ii deosebesti prin culoarea galben-portocaliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
buna perioada maxima care poate sta diagrama in tahograf ie de 72 ore in pauza nu

E o întrebare sau o afirmație? Dacă aștepți confirmare, atunci răspunsul este nu. Diagrama o schimbi când termini munca sau după maxim 24 de ore.

Dacă tu nu faci pauza la camion (cu acordul angajatorului) atunci firma îți întocmește un certificat de atestare al activității. Dacă tu nu faci pauza la camion, dar pentru că așa vrei tu, atunci la fiecare interval de 24 de ore vii și o schimbi (presupun că știi ce riscuri implică o astfel de procedură).

daca scoti diagrama mai devreme de 24 ore dupa ce vin din cursa si bag alta noua nu ar trebui sa am probleme deoare ce are continuitate

Cum am spus adineauri, diagrama o schimbi la sfârșitul programului de lucru sau după maxim 24 de ore, deci da, nu vei avea nici o problemă. Reține totuși și sfatul colegului Daniel și în măsura în care este posibil, fă-ți programul de lucru și pauza zilnică pe aceeași diagramă. Eviți riscul de a te încurca ''la numărătoare'' și implicit să sari din program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb

Sper că ai o pauză zilnică în alea 19.00 ore.

Da, poți pune altă diagramă. Important este să ții cont de legătura ''program de lucru-pauză zilnică''... tu în cazul ăla vei avea așa:

digrama 1=program de lucru->pauză zilnică->program de lucru

diagrama 2=pauză zilnică->program de lucru

etc

Dacă repeți figura asta, la un eventual control tu va trebui să prezinți mai puțin de 28 de diagrame :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb

la cum expui problema , 19 ore munca , sari mult peste limita zilnica legala , asa ca ce rost mai are sa fi ,, curat ,, printe diagrame ? :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.