Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Viitorul bate la usa !!!!


VT880

Postări Recomandate

  • EX Staff

Dupa cum spuneam, viitorul bate deja la usa, dar oare sintem pregatiti pt a conduce asemnea " monstri " ???......va las pe voi sa raspundeti la aceasta intrebare !  ;)

bdhexagon2009step3r.jpg

bdhexagon2009step4r.jpg

beasley01.jpg

f1truck08091.jpg

fa1i.jpg

fa5d.jpg

fa7c.jpg

fortunesketch4.jpg

glawsonedjb1.jpg

mercedes06b.jpg

newscania17d.jpg

scania15a.jpg

torped1.jpg

xfc108091.jpg

volvo06b.jpg

vct02.jpg

Marcile acestor " fantezii ", le descoperiti voi !.....app tot materialul provine de la "big lorry "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa cum ne-am obisnuit ,multi din jocurile pe calculator, se pune accent pe imaginatia designerilor si mai putin pe partea practica a acestor gadgeturi, dar si mai putin accent se pune pe felul in care polueaza fiecare,sau cum ajuta oamenii sa traiasca mai bine.Pentru ca, la bilant, ne trezim ca pentru a construi o traznaie avem nevoie de 10 X mai multe piese ca inainte sau ca avem nevoie sa muncim de 5X mai mult sa platim un parbriz  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Cam ai dreptate Leo, dar in scurt timp,unele din aceste fanteziile vom intalni pe sosea

Eu sint optimist in ceea ce priveste noile tehnologii, si descoperiri tehnice,pt "piesele" in plus,no comment....ca de la Da Vinci si fratii Wright,avionul inca zboara, chiar daca e mai greu cu citeva zeci de tone !!  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca de la Da Vinci si fratii Wright,avionul inca zboara, chiar daca e mai greu cu citeva zeci de tone !!   ;D

Sa ne aducem aminte ca avionul ,dupa ce a fost inventat ,a servit initial(ca atatea alte lucruri) unor scopuri militare, si a facut multe victime intre timp.

Viitorul? Cu cat avansam in tehnologie cu atat suntem mai saraci cu sufletul.Nu observati si voi ca pe masura ce producem masini din ce in ce mai inteligente creste si numarul accidentelor?Poate ca ne bazam prea mult pe microprocesoare si prea putini pe neuroni.Exact ca si alte lucruri; am inventat memorii de terabiti si nu mai citim nicio carte , ne place sa ne credem mai buni dar ne plac stirile de la ora 5 , ne cumparam masini off-road pentru placerea de a arunca cu peturi si cutii de bere in locuri neumblate...si exemple mai sunt.

Viitorul? camioane spoite sau boite la fel cum cocotele de lux isi etaleaza fardurile,dar nu se zice mai nimic despre cand o sa renuntam la combustibili fosili.

Imi pare rau de viitorul ce va sa vie, mi-as dori sa traiesc sa-l vad pe Leonardo inaltand zmeie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate Leo, dupa mine inca electronica nu a ajuns nici la jumatea mecanici,ca fiabilitate,siguranta,simplitate.etc.

A zis un mare adevar Man mai sus.Eu am insa o alta vorba si anume : Electronica fara mecanica este egala cu multimea vida,pecand mecanica fara electronica e arta.In alta ordine de idei ,degeaba ai creier daca toti muschii corpului iti sunt atrofiati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Frumoase prototipurile de mai sus.Totusi sper sa nu se ajunga pana acolo incat sa iti conduci camionul de acasa din pat ,prin satelit :D.Cu multa electronica la bord castigi in comfort, dar nu neaparat si in fiabilitate sau chiar siguranta.Si eu ca si Kenworth sau leobango sunt adeptul masinilor mai simple, fara prea multa electronica pe masina.Sincer Vt, ori ca ai conduce o masina cu multa electronica la bord ori ca mergi cu una simpla tot atat faci pana in Spania de exemplu  ;).In plus esti mult mai sigur intro masina cu mai putina electronica la bord,pentru ca o defectiune electrica ce te poate bloca intr-un loc nu poate fi depistata dinainte in plus de cele mai multe ori nu o poti repara in drum.O masina simpla iti ofera acea placere de a fi sofer cu adevarat.Iti spun eu Vt ca o calatorie e mult mai fascinanta intr-un fiat 500 ( modelul vechi ;) )decat intr-un SLK .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Din pacate spre asa ceva ne indreptam!Eu sunt ultimul care o sa iubeasca ororile astea si electronica exagerata pe camioane,eu sunt un sofer old-school,cu cat mai putina electronica cu atat mai bine,dar din pacate constat ca si in America de N si in Europa spre asta ne idreptam,incet dar sigur!Egoist vorbind,sper macar ca eu sa ajung la pensie inainte ca aceste creaturi sa fie majoritare pe piata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vad ca discutia a deviat putin pe panta electronica impotriva mecanica, sau cam asa ceva.

Ideea mea nu a fost asta.Ne indreptam spre un viitor in care se pune accent din ce in ce mai putin pe om.Nu omul va face si va drege ci masinile.Vom ajunge in situatia(daca nu cumva suntem deja acolo) cand vom primi mura in gura tot: mancare,haine, socializare, monden ,sport,distractie,dragoste.Nu vi se intampla ca,de multe ori, viata voastra sa se rezume la 3 elemente: munca, acasa, mall? Si rezultatul la toate astea nu intarzie sa apara in generatiile ce vin: oameni din ce in ce mai incapabili sa traiasca si sa se descurce singuri.Oameni ce il divineaza pe un copil minune si habar n-au de beethoven.Oameni pentru care toata distractia se reduce la un gratar in fata scarii de bloc.

Oameni care gandesc asa: de ce sa citesc, cand iese filmul? de ce sa vad cum e un tinut al tarii mele cand pot  sa gasesc informatii pe net? Intr-o lume ca a noastra vorbim mai mult, mai repede, dar fara continut.Consumam, dar nu ne asteptam sa platim si nota.Intr-o lume viitoare nici macar nu vom mai gandi, masinile o vor face mai repede si mai bine.Si atunci, pentru ce mai existam?

Revenind la masini, in viitor poate ca nici nu va mai fi nevoie de soferi

sau poate ca va fi, dar soferii vor fi doar accesorii de interventie in caz de forta majora.Si atunci ce placere mai ai sa conduci?Sa ne fereasca cel de sus sa se inventeze teleportarea, ca o sa fie jale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Mai demult era o emisiune pe ceva canal tv si era invitat Prigoana,tema era viitorul ,i s-a adresat aceasta intrebare(sau ceva legat de roboti care vor munci in locul oamenilor)si Prigoana a raspuns ceva de genu'' la fabrica de la Ferrari,un robot de acolo este supravegheat de 3 oameni...Trageti concluzia, deci si eu cred ca omul va avea inca 1000 de ani cel putin de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

stati linistiti.avioanele din ziua de azi pot decola, zbura si ateriza pe pilot automat.Si cu toate astea pilotii umani sunt indispensabili, chiar daca 90% din accidente au drept cauza o eroare umana.si daca tot e vb de tehnologie, nici cel mai puternic computer din lume nu poate procesa imaginile filmate in timp real mai repede decat creierul uman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.