Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme inst ad blue MAN 440


cosmin1971

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua

Daca cineva a mai avut astfel de probleme?

La un MAN 440 am schimbat la reprezentanta EDC,GDK

/PDF si inlusiv sonda de nivel din rezervorul de ad blue.

Masina a plecat pe comunitate si problemele au reaparut pe bord.

Dar, cand apare afisajul cu defectiunile mai sus mentionate cand dispare si totul se stinge pentru o perioada de timp

Se pare ca ar fi o problema electrica sau de contacte cred eu.

A mai patit cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators

RNR,poate te ajuta raspunsul oficial al celor care il produc pentru a intelege ce este

Ce este AdBlue®?

AdBlue® este o solutie de uree (32,5%) si apa de inalta puritate, a carei calitate este definita prin norma DIN 70070 a VDA si prin norma ISO 22241-1/22241-2.

La ce foloseste AdBlue®?

AdBlue® este un produs netoxic si nepericulos, strict necesar functionarii vehiculelor utilitare diesel EURO 4 si EURO 5 (prevazute cu rezervor special pentru AdBlue®). Norma EURO 4 este obligatorie de la 1octombrie 2006, iar Norma EURO 5, de la 1 octombrie 2008, ambele reglementand emisiine de substantele nocive din gazele de esapament ale vehiculelor utilitare ce functioneaza cu motoare DIESEL.

Prin tehnologia SCR (SELECTIVE CATALYTIC REDUCTION), substanta AdBlue® intervine in reducerea, pana la neutralizare, a emisiilor nocive ale gazelor de esapament si in reducerea emisiei de pulberi fine (particule de funingine) in atmosfera, contribuind astfel la reducerea poluarii si pastrarea unui mediu inconjurator curat.

Care este consumul de AdBlue®?

Rezervorul pentru AdBlue® este diferit de rezervorul pentru motorina. Consumul de AdBlue® echivaleaza cu cca 5% din consumul de motorina. Deci AdBlue® nu trebuie alimentat de fiecare data cand se alimenteaza cu motorina. De exemplu, un rezervor de 50-60 litri AdBlue® este suficient pentru parcurgerea unei distante de cca 2.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members
Buna ziua

Daca cineva a mai avut astfel de probleme?

La un MAN 440 am schimbat la reprezentanta EDC,GDK

/PDF si inlusiv sonda de nivel din rezervorul de ad blue.

Masina a plecat pe comunitate si problemele au reaparut pe bord.

Dar, cand apare afisajul cu defectiunile mai sus mentionate cand dispare si totul se stinge pentru o perioada de timp

Se pare ca ar fi o problema electrica sau de contacte cred eu.

A mai patit cineva asa ceva?

Probabil aveati rezervorul mai mult de jumatate gol si senzorul de nivel cand circulati in panta/rampa va avertiza ca nu mai aveti AdBlue in rezervor. Cand reveneati la orizontal, senzorul iar detecta prezenta lichidului. Recomand sa aveti tot timpul rezervorul de AdBlue plin sau peste, ca sa nu mai patiti asa ceva. AdBlue este accesibil la pret, comparativ cu combustibilul. Grija mare cand circulati pe afara, in Europa, lipsa AdBlue in rezervor este aspru sanctionata. Datorita AdBlue masina are emisii reduse de noxe si se incadreaza in normele Euro4 si Euro5. La camioanele MAN Euro6 consumul de AdBlue este redus cu 50%, datorita optimizarilor la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Am si eu o problema asemanatoare. Am un cod activ gdk pdf 05023-01 si cateodata imi consuma normal cateodata nu consuma deloc ad blue. Daca a mai patit cineva si poate sami dea un sfat raman recunoscator. Camionul este Man tgx an 2008. Multa stima si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.