Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

sfaturi pentru comunitate


Postări Recomandate

  • Members

initiez acest topic pt a ajuta sofeii noi ce ies in europa la munca. As incepe cu platitul autostrazii si anume Germania. Majoritatea camioanelor din eu au un aparat electronic ce inregistreaza automat costul autostrazii si va trimite factura de plata direct companiei de transport unde este inregistrat acel aparat. camioanele romanesti in general nu au montat acest aparat ( e foarte scump) si atunci soferul trebuie sa plateasca singur autobnda. Cum va proceda: In fiecare benzinarie sau la intrarea in Germania(vama) exista niste aparate speciale numite Toll Colect . De obicei acestea sunt asezate la loc vizibil. Prin acele aparate se plateste autobanda si anume. Sper sa nu gresesc: prima data va trebui sa introduci nr de camion apoi clasa de poluare(euro n) si apoi nr de axe al ansamblului(cap +remorca) . dupa ce a-ti introdus aceste date te va intreba acel aparat de unde anume incepi calatoria (adica denumirea intrarii pe autobanda) In momentul acela iei un atlas al DE si vezi unde te afli si cum se chiama intrarea (fiecare intrare-iesire autob. are un nume).Introduci acea denumire si apoi te va intreba care este ultima iesire pe unde vei parasi autostrada pt destinatia finala( deci nu e cazul sa treci ultima iesire din prima autob. cu toata ca tu pana la dstin. mai schimbi 3 autob.) dupa ce ai introdus si iesirea din autob. iti va afisa traseul pe ecran. VERIFICA ATENT SA VEZI PE UNDE TI-A CALCULAT MASINARIA. Daca esti multumit ii dai ok , daca nu ii vei da punct intermediar adica vei apsa cu degetul pe autob care vrei tu si acesta va recalcula traseul(exact ca la gps). dupa alegerea rutei te va intreba modalitatea de plata: card bancar, card motorina(shell, dkv, etc) , dupa care vei introduce cardul in masinaria de plata prin fanta existenta si aparatul iti va elibera 2 CUPOANE la interval de cateva sec. nu pleca fara sa iei cele doua cupoane. Atfel ai achitat autob. pe germania. Foarte important: pe acele cupoane vezi ca e trecut un anumit timp de a strabate acel segment de autostrada. Daca depasesti acel termen vei fi nevoit sa achiti din nou. Astfel calculaza-ti din timp programul si vezi cat poti efectua din distanta si cumpara autob. doar cat ai nevoie. De vei cumpara toata autob din prima si te trezesti ca tre sa faci pauza de 11 ore si a doua zi trebuie sa platesti din nou autob. vei avea o problema cu patronul care iti va retine din salariu( ca ai platit de doua ori aceeasi autob) Astfel spuse sper ca v-am fost de ajutor si o sa mai revin cu alte sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca si o completare la subiect si ca o propunere ,vreau s-a pun citeva link-uri catre toll colect...

nu de alta dar nu prea e loc de greseli pe problema, pentru e vorba de bani.

http://www.toll-collect.de/pdf/benutzerinformation/web_einfuhrungstex_ro.pdf,e chiar informatia in romana,

http://www.toll-collect.de/laendereinstieg/tcrdifr014_laendereinstieg.jsp;jsessionid=78A17729315BEDD92FB0690293AFBF53?display=ro&locale=en

iar pe site se poate face chiar si o simulare de taxare.

fara suparare, colegu 82sas, prezentarea e prea stufoasa si nu e prea clara...

ca si completare,daca esti la masinarie iti da aceea intrare unde esti sau cea pe care poti intra pe autostrada.

sint multe de spus ,dar ca sfat general,pina ajungi in germania sau oriunde in eu si ai o nelamurire ,nu inventa mersul pe jos, este canalul 22,ceri informatii, mergi cu colegul 2 canale mai jos sau mai sus si incepi s-a intrebi.

ca o completare  a completari, incearca s-a iti dai seama daca colegul stie despre ce e vorba in intrebare si nu e vreun om de stiinta care a facut toate smecheriile si a patit toate cite sint pe drum,...asa ceva nu exista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna colegii, am sa pun si eu aici niste informatii care poate vor fi de folos cuiva. Eu unul, am iesit la prima cursa pe extern singur si am cautat satfel de informatii si mi-ar fi placut sa le fi gasit undeva. (Nu am avut statie pe camion)

Deci e vorba de modalitatile de plata a taxelor de autostrada in diferite tari din Europa.

Ungaria  - Vignieta, cumparata la intrarea in tara, valabila pentru o zi, pana la ora 24.

Slovenia - Case de plata

Italia      - Case de plata, de obicei avem telepasurile(cutiile din parbriz) asa ca trecem fara plata propriu-zisa, in fct.

                de modalitatea de plata a firmei de transport.

Austria  - Go box(cutie in parbriz),  are niste butoane si trebuie avut grija sa fie setata corect in fct de cate axe are

              camionul, si nu amai aven nici o bataie de cap.

Germania  - tool colect scos de la benzinarii pentru traseul pe care il alegem, , sau, aia mai smecheri, cu un aparat

                    in cabina despre care nu stiu mare lucru.

Franta        - Case de taxare, dar  multe firme cer sa mergi pe cat posibil pe nationale, unde e gratuit.

Polonia  - Vignieta, e f important sa fie lipita in geam, ca am inteles ca politia poloneza e foarte scarboasa.

Cehia  - Go box in parbriz, cel putin eu asa aveam, dar cred ca e posibil sa-ti iei si vignieta, nu sunt sigur.

Slovacia - Vignieta, valabila 24h din momentul cumpararii.

Suedia - Vignieta, se poate cumpara pe una sau mai multe zile, si de pe vapor.

Benelux (Belgia, Olanda, Luxemburg) - Vignieta pe 1-7 zile, valabila in toate cele 3 state. Am intalnit in Olanda cred,

                un tunel pe sub un golfulet, la care era taxa separata.

Spania  - Case de taxare

Bulgaria  - Vignieta, se pune in geam, aveti grija sa nu luati vignieta pentru masina mica, ca eu am patit-o. Cred ca

                cea pt camioane e K1.

Grecia  - porti de taxare

Anglia  - Nu exista taxe de drumuri, dar sunt poduri peste care se percep texe. Eu am intalnit unul in Sudul tarii,

            dar pe care se platea numai pe sensul dinspre Londra, si am auzit de podul peste tamisa (Podul Reginei)

            de pe centura de Vest a Londrei, dar de obicei firmele cer sa mergi prin estul Londrei, ca sa nu-l platest.

Turcia  - Porti de taxare. E un sistem cu un card special pt plata taxelor de autostrada ,  pe care il cumperi prima

            data cand intri in Turcia, pe care ai un credit pe care il tot reincarci.

Vignietele trebuie cumparate la intrarea in fiecare tara, si de obicei se gasesc si in benzinarii, de cele mai multe ori se pot plati cu cardul de alimentare al masinii, ca si la majoritatea portilor de taxare, dar nu la toate.

Cele scrise sunt din propria experienta, si desigur, sunt informatii generale.

  Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.