Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

salariu


Postări Recomandate

  • Members

Din pacate mentalitatea soferului ramane aceiasi!Sa demonstreze ca poate face multe si sa isi insuseasca atributiuni care nu tin de domeniul lui de activitate!Ca sofer de camion ,ai o libertate relativa,nu totala!Probabil tu maori te incadrezi in randul celor care isi conduc propriile camioane daca iti permiti tu ca sofer sa refuzi curse!Eu care conduc camionul altuia,nu pot refuza curse!In schimb,pot sa il anunt pe cel care a contractat cursa daca ma incadrez in timpul alocat efectuarii acestei curse,sau nu!Mai departe este treaba lui,in cazul in care timpul alocat este prea scurt!Si eu pot pleca din parcare cand vreau,dar doar atunci cand timpul imi permite.O planificare buna a perioadelor de conducere,imi da posibilitatea sa fiu relaxat si odihnit.Dar chiar si asa tot nu stau prin parcari!Prefer ca timpul liber rezultat in urma planificarii,sa il petrec cu familia.Vei intelege dece spun acest lucru daca te uiti mai atent la semnatura mea!Cat priveste plata in functie de km parcursi,nu voi fi niciodata de acord cu asa ceva!Din pacate insa ,nu am gasit inca o firma care sa lucreze normal si legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Doi cunoscuti am,ambii au facut infarct,sunt putin trecuti de 40 de ani,exact pe filozofia asta erau si ei :'Ce pauze,salariu fix si altele?Sa alergam sa facem km...' , si au facut...Ei bine,de acuma nu mai fac.Cat despre U.S. si filozofia de acolo,un citat din Mark Twain : Dumnezeu a facut omul pentru ca a fost dezamagit de maimuta.Apoi a incetat sa mai faca experimente.Asta spune tot despre sistemul din State.Un prieten de-al meu spune ca muncim sa traim,nu traim sa muncin (ca-n Japonia si North America).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Cand oamenii vad ca au baza in tine ajung sa planifice cursele din timp si tin cont de parerea ta. Pe mine ma intrebau daca pot sau nu sa fac cursele si programul mi se stabilea la sfarsit de saptamina pentru toata saptamina care urma. Bineinteles ca erau curse "incomode" ca doar de aia ne erau date noua si nu soferilor francezi. Aveam curse la care daca intarziam mai mult de 30 minute se refuza intreg camionul cu marfa! Deci nu era loc de "trafic gem" sau alte chestii, chiar daca nu erau din vina mea. Primeam 12eur/100 si 35 pe weekend. Faceam in jur de 18000 pe luna da nu-i simteam fiindca imi faceam programul cum voiam... adica ma opream exact unde si in care parcare imi placea (foloseam magnetul in rest)... nu va puteti inchipui cat de tonica e putina libertate sice comod este cand iti faci programul exact asa cum vrei. Stiam sa ocolesc toate controalele si peage-le cu probleme din Fr, Be, Nl...

Am vorbit la trecut pentru ca acum strabat America in lung si in lat... 18-20.000 pe luna... unii fac mai mult dar eu simt ca atita pot fara sa ma paradesc... Si uite ca se poate!... vara asta fac 50 de ani si nu-s chiar varza... si recunosc ca e greu!... da nimic nu e usor...

Cat despre cei care vreti sa fiti platiti indiferent cat apucati sa conduceti, va spun ca e o lege a firii care zice ca de unde nu e nu ai cum sa iei decat daca duci sistemul in ruina... Si asta nu inseamna ca tin sa iau apararea firmelor tepare, de care si eu am avut multa parte si le-am blestemat amarnic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Un administrator, transportator, trebuie sa stie ca LEGEA este LEGE si.....unde-i LEGE nu-i tocmeala.......

Delegarea/Detasarea, conform legii, a Codului Muncii, ca : unui delegat/detasat i se acorda transport + cazare + indemnizatie de delegere/detasare, si bineinteles salariul corespunzator. Ceea ce inseamna ca, daca este DELEGAT, adica se intoarce in tara de resedinta o data pe saptamana, salariul este conform Legii din Romania, iar daca este DETASAT si se intoarece dupa o luna, salariul este conform Legii tarii in care este detasat - art.2, lit.b din Codul Muncii. Toate acestea se platesc separat, in sensul ca se plateste diurna + cazare + transport + salariu (primele trei se platesc sub forma de avans).

Mai mult ca sigur ca patronii cunosc legislatia in vigoare- codul muncii, directive, regulamente.....etc.., doar ca se profita de nestiinta soferilor.

Soferul nu este obligat sa doarma in cabina, chiar daca are pat.....cabina cu pat este loc pentru odihna in timpul programului de 15 ore/zi, nu pentru repausul zilnic si saptamanal. Legea spune ca delegatul/detasatul are dreptul la transport + cazare + indemnizatie de delegere/detasare, si bineinteles salariul corespunzator, pentru fiecare salariat. Iar daca transportul, cazarea si hrana nu i se acorda de catre societate, societatea trebuie sa i le plateasca.

Daca s-ar respecta Legea.......nu ar mai fi soferul batjocorit.....si nu ar ma cauta nimeni soferi romani. I-ar cauta doar pentru ca soferii straini nu vor sa plece de acasa, nu pentru ca ar fi mai ieftini.

Cu asta am spus tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members
iulian,esti amuzant.stiai ca 99,99% din firmele de transport romanesti platesc la km??deci..... pentru ce atata tam-tam fara rost?astea sunt preturile,astea sunt conditiile,nimeni nu te obliga sa te faci sofer.

20 bani pe km sunt cam putini,eventual poate ti se mai da si diurna pe zi de 25-30 lei.atunci e binisor pt tara.si sa respecti programul pe drumurile "romanicii",e mai greu

Colegule tu nu ai auzit de 12 bani pe Km. Asa plateste Paneuro International din Tg Mures pe intern , iar afara da 10 euro la suta. comentariu eliminat , pentru binele tau !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Jimmy 70, si eu sunt din Tg. Mures si sunt de acord 100% cu ce spui tu despre Paneuro. Am fost la un pas de a ma angaja la ei, intai ca si sofer de protocol, dar am refuzat ulterior cand am auzit ca sofer de protocol la ei inseamna cu totul altceva decat functia in sine. Cu 12 bani pe km. sa mearga cine vrea. Mi-as dori sa se puna in aplicare prevederile potrivit carora meseria de conducator autovehicul de mare tonaj sa fie considerata munca de inalta calificare, sa se stabileasca un plafon salarial minim de 2.000 lei la care sa sea adauge sporul de vechime, de noapte, sarbatori legale si diurna, bineinteles diferentiata in functie de curse, adica 37 euro/zi pentru cursele in tara, 50 euro/zi pentru cursele in spatiul UE si 60 euro/zi pentru cursele in spatiul extracomunitar; as vrea de asemenea ca toate camioanele sa fie dotate cu clima de stationare, in caz contrar pauzele de 9 si 11 ore sa nu fie recunoscute daca sunt facute in timpul zilei la temperaturi de peste 28 grade Celsius. Asta i-ar obliga pe domnii administratori de firme sa asigure conditii de munca adecvate SOFERILOR. Poate pare de domeniul fantasticului ceea ce imi doresc eu pentru toti soferii, dar e perfect fezabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect! Poate ca daca pe langa salariul de sofer mai pune, sa zicem, 25% pentru baby-sitter+25% pentru garda de corp(si sunt indulgent cand dau aceste cifre), hai, treaca-mearga, dar asa... Sa iti traiasca copiii, sa te bucuri de ei, de familie si sa ai parte numai de bine! Bafta multa si Doamne Ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
iulian,esti amuzant.stiai ca 99,99% din firmele de transport romanesti platesc la km??deci..... pentru ce atata tam-tam fara rost?astea sunt preturile,astea sunt conditiile,nimeni nu te obliga sa te faci sofer.

20 bani pe km sunt cam putini,eventual poate ti se mai da si diurna pe zi de 25-30 lei.atunci e binisor pt tara.si sa respecti programul pe drumurile "romanicii",e mai greu

Colegule tu nu ai auzit de 12 bani pe Km. Asa plateste Paneuro International din Tg Mures pe intern , iar afara da 10 euro la suta.

ceau jimmy.acum ti-am vazut postarea.e putin bataie de joc,dar asta e,ce sa-i faci?. :D acum e mai bine,mi-am schimbat locul,sunt platit la zi

comentariu eliminat , nu promovam si nici nu sustinem asfel de practici , daca esti amator te rog sa o faci in alta parte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.