Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

volvo fh12 taie acceleratia la panta


crisstina

Postări Recomandate

  • Members

Am un volvo fh12 seria A, si cand ajunge in varf de panta se aprinde becul de la apa sau ulei(e doar un singur bec la temperatura) si incepe sa piscuie, apoi imi taie acceleratia si uneori se opreste de tot.Am crezut ca incalzeste, am schimbat pompa de apa, vascocupla, termostatul, garnitura de chiuloasa, am curatat radiatorul si tot aceeasi problema.

Acum am mers in proba cu el si cand a inceput sa piscuie am bagat termometrul in vas si temperatura era de 85 grade si la bord arata 100.

Problema asta o am de cand am schimbat uleiul, am bagat castrol 15W40 si masina a mers pana acum doar cu 10W40.Sa fie cumva senzorul de la temperatura de ulei si masina sa nu incalzeasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Sonda de la ulei trebuia schimbata prima.

Fluiera si avertizeaza cind intra in faza de protectie a motorului, concomitent cu reducerea puterii emise dezvoltate de acesta.

Verifica sonda si circuitul acesteia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • EX Staff

salut. ma poate ajuta cineva cu o problema la un Volvo FH  440cp? in mers , se taie acceleratia si pe bord apare la diagnoza motor-Eroare comunicare pedala acceleratie. multumesc.

SERVICE !

Trebuie schimbat senzorul pedalei,intre 30 min si 1 ora ,interventia .

Este o componenta electronica supusa uzurii , una dintre cauze fiind presiunea aplicata pedalei , chiar daca este la capatul cursei, gen " hai taticule, nu ma lasa la deal " .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.