Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Exemplu graitor despre ce a fost si cum a ajuns meseria noastra


cico_3504

Postări Recomandate

  • Members

Super saviemul,pe unul de asta am facut si eu scoala ,nu avea servodirectie,asta este chiar smecher,al meu avea schimbatorul la volan....cand am dat poligonul m-am urcat putin pe o bordura,trageam 2 de volan......Titlul pus de tine nu este chiar nimerit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca titlul e corect ,referitor la meseria noastra,respectiv ce au fost cei care erau soferi,cum erau platiti si cum se comportau,si cum sunt acum majoritatea soferilor,atit la plata cit si la comportament.Daca faci o paralela intre acest saviem,adica cum arata el si cum se comporta pe drum si cum este acum o sa vezi ca am dreptate,mai ales ca ai spus ca ai facut scoala pe asa ceva,intimplator si eu tot pe saviem cu schimbator la volan am devenit sofer asa ca stiu cum arata si ce era acest model de masina.Nu a decazut si meseria noastra tot la fel ca acest saviem?? eu cred ca da si de aceea am ales acest titlu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul,meseria noastra nu a decazut deloc,a evoluat rapid,vezi saviemul si ultimile camioane euro 6. Cand era in 'floare' saviemul respectiv foarte putini dintre noi circulam afara,astazi trebuie sa stii sa te orientezi,sa vb o limba straina si multe altele. Calitatea unor soferi a scazut,cu asta sunt de acord..despre angajatori nu mai vorbesc ! Eu consider ca nimeni nu ne obliga sa ne alegem o meserie,nimeni nu ne tine legati la un loc de munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Evolutie zici??? nu ma face sa rid te rog,nu era nevoie sa iesi afara sau sa cunosti o limba straina pentru a avea un salariu bun,pe linga asta toti aveam bani oricind in buzunar.Acum ies foarte multi afara dar meseria a decazut deoarece lucrurile au evoluat,cum corect ai spus si tu,si au intervenit departamentele de logistica[cu toti membri lor,inclusiv dispeceri,care fac coordonarea],asta a dus la minimalizarea meseriei noastre,in plus competivitatea a dus la scaderea drastica a salariilor,unde mai pui ca in afara muncesti pe un salariu de mizerie comparativ cu al lor,daca iei salariul nostru nu poti compara,asa toti zic ca la 1000 euro au 40 milioane si e bine pentru tara noastra dar eu zic ca de fap muncim pe o treime din salariul normal,in plus atunci ca sofer erai mai bine privit ca un director,pe cind acum zici ca suntem ultimii oameni,ar mai fi multe de spus dar...ma abtin...ne auzim,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pe subiectul asta cred ca putem vorbi 5 zile fara sa ajungem undeva concret.Cum spune si proverbul pestele de la cap de inpute,directori de fabrica,patroni de companii de transport,dispeceri,soferi.

Cu totii purtam vina crede-ma,dar cred ca cea mai mare o purtam tot noi soferii din cauza lipsei de unitate si solidaritate...si cred ca si inteligenta

Noi posedam o arma pe care nici unul din cei enumerati mai sus nu o poseda si care este singura arma puternica indeajuns sa schimbe toate probleme noastre,salariile mici,calitatea muncii,respectul s.a.m.d

Aceasta arma,prieteni dragi a fost tot timpul sub nasul nostru si se numeste,INCETAREA LUCRULUI

Daca se opresc camioanele 24h,se stie,punem lacatul pe tara

.......DAR CU CINE SA FACI ASTA?

Aici intervine calitatea soferului,educatia lui si inteligenta.Daca nu demult camionagii erau uniti precum motociclistii,acum constatam ca suntem colegi cu oameni care te vand unui dispecer pentru 25 de euro in plus la salariu,te fura in parcare sau se uita ca vita la tine cand esti in marginea drumului

Ia sa luam noi pestele asta de la coada spre cap sa vedem cum se face lumina si la noi

Nu zic ca suntem toti ca tipul descris mai sus,dar cu siguranta suntem victimele celor care profita de pe urma lor,iar ei,sunt majoritatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut toti colegii,si in special colegul cico-ai dreptate,au fost vremuri cind soferii activau in mai toate domeniile,de la vidanjori pina la soferi de ministrii,si erau mult mai bine vazuti,adica cind ajungeai la descarcat,toata lumea te respecta.Azi??de unde asa ceva,respect adica..Pe vremuri,ca sa nu vinzi motorina,o lasai sa se duca la canal,sa nu ai economie,azi,trebuie sa cumperi,ca sa iesi la consum..De ajutor,ce sa mai vorbim,nici intre noi nu ne prea ajutam,ba chiar intoarcem capul cind un coleg ne face semn sau ne cere ajutorul...Deci pina la urma,ne degradam o data cu aceasta frumoasa meserie,si nu din cauza noastra.Sau nu numai...Drumuri bune si respect pentru toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut toti colegii,si in special colegul cico-ai dreptate,au fost vremuri cind soferii activau in mai toate domeniile,de la vidanjori pina la soferi de ministrii,si erau mult mai bine vazuti,adica cind ajungeai la descarcat,toata lumea te respecta.Azi??de unde asa ceva,respect adica..Pe vremuri,ca sa nu vinzi motorina,o lasai sa se duca la canal,sa nu ai economie,azi,trebuie sa cumperi,ca sa iesi la consum..De ajutor,ce sa mai vorbim,nici intre noi nu ne prea ajutam,ba chiar intoarcem capul cind un coleg ne face semn sau ne cere ajutorul...Deci pina la urma,ne degradam o data cu aceasta frumoasa meserie,si nu din cauza noastra.Sau nu numai...Drumuri bune si respect pentru toti colegii.

daca nu ne ajutam sau nu colegii cand au nevoie de noi depinde numai de noi, de caracterul si educatia fiecaruia...ma rog, asa cred eu...

drumuri bune si respect...

ca avem nevoie de amandoua :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

COLEGI CE BANI SE FACEA PE ATUNCI CU RABA SAU SAVIEMUL SI CUM ERAM RESPECTATI ACUM SI FEMEILE DE SERVICI AU MAI MULTI BANI CA NOI SI SUNT MAI RESPECTATE DE SEFI ,O CAFELUTA O ATENTIE  LA NOI IN ZIUA DE AZI AM AJUNS SA NE JIGNEASCA ORICINE.BAFTA TUTUROR SI DRUMURI BUNE

Exces de caps,citeste regulamentul ,urmatorul comentariu in acelasi fel va fi eliminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

se spune ca suma viciilor e constanta pe cap de locuitor. asa si cu soferia! voi ati fost fericiti ca ati facut scoala de soferi pe saviem, eu am facut-o pe un srd care avea motor de tractor pe el! faceai scoala de soferi pe saviem dar meseria era meserie! acuma faci scoala pe camioane noi, dar o faci degeaba! a crescut nivelul utilajului pe care inveti meseria asta dar a scazut drastic nivelul nostru de trai. o sa vedem ce se va mai intampla mai incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.