Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pentru cei respinsi


Postări Recomandate

  • Members

Daca ai picat traseul mai dai sala?...sau astepti 15 zile dupa care platesti taxa de 5 lei (B),24 lei (c,ce) si te reprogramezi pentru traseu?

Si acea taxa de 50 de lei care mi-o cere instructorul ca fiind taxa de examen la traseu,fara nici o chitanta este pe bune sau trebuie si el sa traiasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din 16 a zi de cand ai picat traseul te duci s a te programezi iar pentru traseu platesti taxa de 5 lei sau depindede cate ori ai picat si da , tre s a dai sala din nou ;)

da e pe bune, doar prima oara ai masina la traseu fara s a platesti dupa e 50 de lei taxa de examen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mersi Stefan,am picat traseul la categ C(pana acum am luat B si sala la C din prima) si unii zic ca nu mai trebuie sa dai sala,ca exista o lege care spune ca daca ai luat sala ,ea ramane valabila un an,altii zic ca legea aceea defapt nu s-a aprobat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mersi Stefan,am picat traseul la categ C(pana acum am luat B si sala la C din prima) si unii zic ca nu mai trebuie sa dai sala,ca exista o lege care spune ca daca ai luat sala ,ea ramane valabila un an,altii zic ca legea aceea defapt nu s-a aprobat.

Salve. Nu exista nici o lege, a fost la un moment dat o propunere, insa nimic concret. Din pacate cum a zis si colegul vei da si sala din nou. Bafta

PS: In piatra neamt, poti depune dodarul a doua zi dupa ce ai picat. Nu mai astepti cele doua saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa traiasca toti soferii care au permis de 20 de ani si care au lucrat pe Raba si care nu se vor mai naste asa oameni,ca astia din ziua de azi  ;) 

Habar nu am avut ca nu m-a interesat...invat doar sa iau sala ,ca traseu prin Ploiesti se ia numai daca ai...dai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa traiasca toti soferii care au permis de 20 de ani si care au lucrat pe Raba si care nu se vor mai naste asa oameni,ca astia din ziua de azi  ;) 

Habar nu am avut ca nu m-a interesat...invat doar sa iau sala ,ca traseu prin Ploiesti se ia numai daca ai...dai...

Salve. Nu trebuie sa te superi. Sunt fel si fel de pareri. Daca te face sa te simti mai bine iti spun ca si eu am cazut o data traseul la cat C din pacate (cand a fost iarna aceea oribila), si abia a doua oara am trecut. Bineinteles fara spagi, cadouri, etc. Eu am zis de la inceput ca NU DAU NIMIC! Si la fel mi-a zis si instructoarea mea: "Nu ai doua maini si doua picioare? De ce trebuie sa dai spaga?"

Taxa de 24 lei (cat c/ce) nu o mai platesti inca o data; E valabila acea chitanta. Din cate stiu eu (sper sa ma corecteze cnv daca gresesc) daca ai cazut de trei ori, a patra oara  vei plati din nou o taxa de examinare (ceva de 60-80Ron).

Cu taxa ceruta de instructor o sa te lamuresc eu. Prima data iti este pus camionul gratis la dispozitie, dar pe urma daca "vii regulat" la examen motorina aceea costa. Cel putin asa mi-a motivat instructoarea mea! Sper ca te-am putut ajuta. Bafta de data asta la examen si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

te corectez eu...taxa o platesti ori de cate ori dai examen... si alez ph nu e chiar asa usor cum zici uh in ploiesti...eu am luat c-u aq o luna in ploiesti din prima dar sa sti k nu a fst asa de usor , nu prea mlti au luat in ziua aia...conteaza cat de bn sti sa itzi folosesti cunostintele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc de raspunsuri baieti.

Eu nu am nimic cu cei care au permis de 30 de ani si au lucrat pe cele mai nenorocite masini,dar ma deranjeaza comentariile astea de genul se duce de rapa "romanica" cu dastia ca noi, sau se intampla un accident cu unu cu permis de jumate de an care a facut praf masina ,urmeaza comentarii : ce ba da nu as da tineretului permis decat dupa 5 ani de practica,am vazut si cunoscut "soferi profesionisti" cu experienta care nu se urcau la volan fara alcool si faceu prostii mari cat ei dar asta e...intru in niste detalii care in acest topic nu isi avea rostul.

Deci dupa ce ai picat sala/traseul platesti taxa pentru categoria respectiva(exemplu:categ c :platesti taxa de 24 de lei de fiecare data cand pici una din probe si cel putin la Ploiesti astepti 16 zile de cand ai picat proba)

Am fost revoltat maxim pentru ce m-a picat si anume neacordare de prioritate unde nu aveam masina mai aproape de 100 de m+limita de viteza 30km/h cu mentiunea ca habar nu am ce e aia o intersectie, a fost blat cu ochiu liber  ;D:D si iar mi s-a parut penibil cand instructorii s-au certat pe indicatoare cu politistii acum sa vedem am luat sala azi cu 26 traseu pentru C pe 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.