Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cursele fara evenimente!!! (ancorarea, arimarea marfii etc.)


umbralui

Postări Recomandate

  • Members

Inca de cand am dat de permis, atestate etc, nu am gasit informatii (carti) despre ancorarea marfii, arimarea ei si tot ce implica asigurarea acesteia pentru a ajunge in conditii de maxima siguranta atat a marfii cat si a soferului.

Cei care au o experienta vasta sa posteze informatii, poze si tot ce ar ajuta atat profesionistii cat si incepatorii sa faca meseria ca la carte in cel mai corect mod. Sunt multe lucruri pe care multi nu le cunoastem, ori pentru ca nu ne-am intalnit cu situatiile respective, ori ca nu au fost initiati.

Colegii care au avut curse in DE cunosc care sunt amenzile si pentru o chinga nepusa, asa ca..sa fim profesionisti pana la capat!

http://www.ctetrailers.ro/CMS/Files/2011-Krone-Sisteme_de_siguranta_a_marfii.pdf

Drive safely!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Ce pot sa zic despre arimare din experienta personala..treaba nu e atat de simpla pe cat pare, conteaza forte mult tipul de marfa care il transporiti, daca ai asistat sau nu la incarcare,tipul de vagon, ect.

Si acum o sa dau catteva mici exemple:

1 Colete foarte multe care sunt fragile si nu ai cum sa pui chingi pe ele pt ca e in zadar, nu ai cum sa le strangi si oricum chingile se slabesc. Dar ce te faci cand ai o asemenea incarcatura si tr sa tranzitezi elvetia e clar ca daca te opreste la control si te-a prins fara ai pus-o de o amenda mica. ( Stiu ca cei care stiu cu ce se mananca tir-ul o  sa imi ziceti ca tipul asta de marfa nu se care la prelata ci la duba..dar din pacate tot voi stii ca am dreptate, pe transportatori ii doare in ciocan...ei ar transporta si lichide cu prelata numai sa castige bani.

2 Sunt foarte multe cazuri in care tr sa iei o remorca cu sigiliu pe ia sau iei o remorca gata incarcata total aiurea..in cazul asta e mai complicat stiu ca o sa ziceti ca daca are sigiliu nu-i tr mea , e rasponsabilitatea  celor care au incarcato...dar nu e chiar asa..cine vrea sa aibe evenimente neplacute in loc sa stea linistit si sa isi faca treaba.

O sa enumar si celelante aspecte ca sunt multe de zis pe tema asta dar mai tarziu acum nu am timp sunt presat de timp. ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu l-am downloadat mai demult, cred ca vreo 5luni in urma...am trimis mail(cu doc atasat) si pm la un admin sa-l puna pe site ....ca nu se poate posta ca are 80 de pagini si e un fisier doc de 23mb, care il vrea...lasati o adresa de mail aici si vi-l trimit

Asa am gasit si eu un document pdf. in engleza are 208 pagini si 8,5 MB.

Pot sa-l trimit pe o adresa de email.

adresa mea, este: driver_truck70@ yahoo.com

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu inteleg dece ,nu il postezi tu? Tot ce am gasit este aici  https://rapidshare.com/files/29255691/C ... arimare.gz

Nu aveam cont pe rapidshare pentru a putea uploada.

Pentru ce am gasit eu, am urcat aici:

https://rapidshare.com/files/3654148323 ... es_en.rar;

Nu pot downloada arhiva gasita de tine, imi da "No arhives found".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce ai postat tu este o arhiva winrar,Ce am postat eu este un document text si este nearhivat.In plus este in limba romana.Spne-mi unde te inpiedici.

In atasament este un printscreen dupa mesaj din care rezulta ca este o arhiva WinZip File.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.