Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

vina incepe din scoala...adevarat sau fals?


Postări Recomandate

  • Members

am o mica intamplare care m-a cam uimit ieri.am fost sa fac fisa medicala  pentru scoala de soferi c,c+e si m-au trimis de la scoala la clinica medicala "X"(nu o sa ii dau numele pt ca sunt cred multe in situatia ei) si care apartinea de scoala,unde toate examenele medicale au fost facute de secretara,avand stampilele medicilor la ea,iar la examenul psihologic mi-a dat doctorita testele gata completate numai sa le semnez.in cazul asta ne mai miram de ce se intampla atatea accidente???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am o mica intamplare care m-a cam uimit ieri.am fost sa fac fisa medicala  pentru scoala de soferi c,c+e si m-au trimis de la scoala la clinica medicala "X"(nu o sa ii dau numele pt ca sunt cred multe in situatia ei) si care apartinea de scoala,unde toate examenele medicale au fost facute de secretara,avand stampilele medicilor la ea,iar la examenul psihologic mi-a dat doctorita testele gata completate numai sa le semnez.in cazul asta ne mai miram de ce se intampla atatea accidente???

Dupa ce ca ai terminat repede fisa medicala, psihologicu si alte alea nici asa nu-i bun, acum dai lumea in gat aici pe forum, frumos din partea ta, mai bine taceai si ramaneai un baiat de comitet asa te-ai facut de bafta, halal coleg  >:(

sa stii ca nu era obligatoriu sa faci fisa medicala la ei, daca esti asa legist mergi nene la o policlinica unde se fac pe bune aceste teste si terminai balciu da si tie iti place shaworma de numa numa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da! Ai dreptate. In mare parte asa se fac testele medicale si psihologice dar nu chiar peste tot!

Dragi colegi haideti sa nu il acuzam degeaba. El doar a ramas mirat de ceva "ilegal" si a postat pe forum. Nu a scris nicaieri ca ii pare rau ca a trecut testele asa repede, sau ca ar fi dorit sa le ia pe bune. In plus nu a dat numele institutiei deci nu a dat in gat nimic. Si daca voi credeti ca se vor inaspri controalele medicale din cauza unor posturi pe un forum, va inselati. Din pacate are dreptate. Se dau mult prea usor medicale si psihologice. Sau cel putin eu nu am auzit pe cineva sa fie respins la asa ceva.

Drumuri bune tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

psihologicul auzul si ochii ar trebui sa se faca corect,celelalte e usor sa nu le faci dar acestea 3 dupa mine sunt cele mai importante,mai ales prima data,le-ai facut asa repede si de usor pentru ca in acest moment cei care fac asa zisele scoli de soferi pentru cat C sunt cu mentalitatea celor de la B si nu realizeaza ce pericol produc prin inconstienta lor,sunt ahtiati doar sa va ia banii.Eu personal i-as da in judecata pe acesti asa zisi instructori in cazul in care un elev de-al lor ar avea accident in primul an si as spune ca sunt complici,deoarece asa si este atunci cind inchizi ochii si nu pregatesti corect un om pentru o meserie destul de periculoasa pentru cei din jur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da! Ai dreptate. In mare parte asa se fac testele medicale si psihologice dar nu chiar peste tot!

Dragi colegi haideti sa nu il acuzam degeaba. El doar a ramas mirat de ceva "ilegal" si a postat pe forum. Nu a scris nicaieri ca ii pare rau ca a trecut testele asa repede, sau ca ar fi dorit sa le ia pe bune. In plus nu a dat numele institutiei deci nu a dat in gat nimic. Si daca voi credeti ca se vor inaspri controalele medicale din cauza unor posturi pe un forum, va inselati. Din pacate are dreptate. Se dau mult prea usor medicale si psihologice. Sau cel putin eu nu am auzit pe cineva sa fie respins la asa ceva.

Drumuri bune tuturor

Colegule astea se cheama "golanii" si eu am invatat ca atunci cand faci o treaba de asta nu trebuie sa stii decat tu si ce-l cu care ai facuto nu toata lumea, si sa stii tu ca nu peste tot in tara se trec testele astea asa cum a trecut el,am vazut cu ochii mei oameni care au fost respinsi  la vizita medicala  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am mai zis ca pe forumuri oamenii sunt mai catolici decat Papa!

peste cativa ani, am curaj sa pun pariu, ca initiatorul o sa vrea sa dea ceva, pe undeva, numai ca sa nu mai stea la coada la 100 de cabinete, sa-l consulte 546 doctori si sa-i puna pe fisa 654 de stampile.

si poate datorita unor asemenea postari nu o sa se mai poata!

asa s-a intamplat si cu examenele pe la scoli (licee) -erau pofesori care poate pentru ca erau baieti buni, sau poate ca erau "ajutati" sa fie baieti buni, mai inchideau ochii cand mai "discutai" cu cel din spate daca nu stiai ceva la un subiect- si s-au gasit niste baieti destepti care au filmat cu telefoanele si au pus pe net, sa vada toata lumea ce "bravura" au facut ei, iar acum se plang ca le-a bagat camere la bac!

toata povestea asta cu "rezolvatul" analizelor mai repede a plecat tot din faptul ca pierzi o gramada de timp sa faci fisa medicala.

spre exemplu, eu locuiesc in Cipru si ca sa fac atestat cipriot mi-a trebuit fisa medicala.

bun! m-am dus la un fel de medic de familie (ei ii spun patolog) unde m-a pus sa ridic tricoul, m-a controlat cu stetoscopul, m-a pus sa citesc pe perete siruri de litere la fel ca la oftalmologie in Romania, a venit in spatele meu si a dus mainile in dreptul urechilor cat sa nu le vad eu si freca usor din degete iar eu trebuia sa-i zic in ce parte se auzea.

pentru ca sunt gras, m-a intrebat daca nu am probleme cu inima si i-am raspuns ca nu.

nici daca faci efort? m-a intrebat

i-am zis ca iau una ca ea in spate (era doctora) si ma plimb cu ea asa pana moare de foame si n-am nimic.

OK! mi-a zis! sa pui mana sa slabesti! si mi-a dat numarul altui doctor (nutritionist) si fisa medicala stampilata.

asta a fost tot si a durat mult mai putin decat am scris mesajul asta!

oricum aici doctorii "nu au buzunare la halate", dar pentru ce as vrea sa dau "atentii"? cand totul a durat 10 minute.

vreau sa vad si eu, cand o sa se faca fisa medicala "pe bune" in Romania in 10 minute? si mai sunt curios, daca se face vizita medicala in 10 minute, cati dintre soferi (profesionisti cau amatori) o sa vrea sa mai dea 100-200 ron (nu mai stiu cat se da)  pentru rezolvarea ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu unul chiar nu inteleg de ce asasinati limba romana(ma refer la stilul de exprimare in scris)..oare este atit de greu sa scrii corect fara sa apelezi la cuvinte de genul ,,norok....clinik....dar stai uh linistit k dak ai cv la kap " si exemplele pot continua  din pacate.Pina la urma daca te uiti in buletin la cetatenie scrie ROMAN nu altceva.Acum cei vizati vor sari in sus si vor striga ca fiecare scrie cum vrea..corect dar oare ce castigi facand asta ?......se castiga ceva? se pierde ceva?Astept raspunsurile voastre ...chiar si injuraturile de rigoare(stiu ca voi avea parte de asa ceva),o zi buna tuturor , liniste si armonie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar aici pe forum se ASASINEAZA limba romana.....in afara de clipul ala altceva nu mi-a trecut prin cap. Si ca tot veni vorba de scoala..unii de pe aici nu au facut decat scoala de soferi se pare.Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar aici pe forum se ASASINEAZA limba romana.....in afara de clipul ala altceva nu mi-a trecut prin cap. Si ca tot veni vorba de scoala..unii de pe aici nu au facut decat scoala de soferi se pare.Drumuri bune!

Colegule eu nu tin partea nimanui, dar pana la urma este un forum pt. soferi, si nu toti au cine stie ce scoli terminate, asa ca hai sa fim mai indulgenti, daca s-ar pune punctul pe gramatica, jumate din noi am fi exclusi de pe acest forum  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.