Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Niste Sfaturi daca va rog frumos.


SabinTga2

Postări Recomandate

  • Members

In primul rand sa fii calm!

In al doilea rand sa fii foarte atent la prioritati. In aceeasi zi cu mine cineva a picat dupa 2 metri pt ca nu s-a asigurat la plecarea de pe loc.

FFF important prioritatea la ronduri!

Eu cel putin nu am avut nici o intrebare de la politist.

Am discutat lejer doar generalitati despra lumea actuala. Ce sa faci 45 de minute!

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa cum a spus si colegul, in primul rand sa fii foarte calm. Gandeste-te ca politaiul care te examineaza, e si el un om.

NU te duce cu gandul ca el este cineva si tu esti un nimeni dar nici sa nu te duci ca si cum ai fi sofer de o viata, si el  un paduche :D! Fii stapan pe tine, executa tot ce iti cere el cu calm, nu te grabi, daca ai gresit si poti sa corectezi greseala nu ezita sa o faci. Daca nu intelegi ceva roaga-l sa iti mai spuna o data, Instructorul iti va da o foaie cu ce sa inveti inainte de examen in caz ca te intreaba ceva politaiul (cunoscuta poezie  :D). Ca si la categoria b, ai grija cu frana de mana!!! Nu rade... Cand am dat traseul am avut ghinionul sa vad un coleg care a incercat sa plece cu frana de mana timp de cinci minute (saracul tot ii zicea politaiului ca nu merge masina cum trebuie, dar la frana de mana sau in bord nici ca se uita). Te va plimba +/- 45 min.

Acum sa iti zic cum a fost si la mine.

Am picat prima oara traseul la cat c (In februarie cand era iarna aceea oribila). Politaiul nici nu s-a urcat bine, ca a si inceput cu jigniri la adresa elevilor. In special la adresa mea.Motivul? Avea ciuda pe masinile inmatriculate in bulgaria, deci si pe mine :)) Dupa o suta de metri parcursi m-a pus sa merg cu spatele(nimic anormal aici), apoi m-a bagat pe interzis(Totul ar fi fost ok si aici daca nu era acoperit de zapada indicatorul) apoi imi tot zicea sa merg langa linia continua ca sunt prea departe (sa zic ca nu se vedea nici o linie pt ca era zapada?) Am zis ca decat sa isi bata cineva joc de mine ma las balta; si am oprit camionul pe marginea drumului, m-am dat jos si am plecat!  Nu mai zic cum striga politaiul dupa mine sa ma urc in camion sa finalizez examenul, tot ma ameninta ca nu mai iau c-ul in veci, ca am sa dau si la pensie examen, etc. Nici gand  ;D! m-am dat jos, i-am cerut dosarul si dus am fost!

A doua oara a fost cu totul altfel.

Ne-am urcat in camion 3 elevi si examinatorul. La inceput ne-a intrebat din poezia aia, Nici unul nu o stia perfect, dar ne completam reciproc. A plecat primul elev, totul ok, a plecat al doilea, totul ok; si vine randul meu. O cursa destul de frumoasa. Politistul auzise de ce am facut prima data si m-a asigurat ca nu imi va cere imposibilul; doar lucruri normale. Nu a incercat sa ma cada, fara intrebari capcana, fara figuri! La sfarsit am facut o mica "conferinta" in care politistul ne explica la fiecare ce greseli am facut, si cum sa le corectam. Am glumit cu politaiul zicandu-i ca stim ca nu am condus foarte bine, dar fiind vinerea mare meritam permisul ;D. Pe toata durata traseului am discutat despre bacalaureat(eram in cls 12-a),  gagici si fotbal, dar m-am amuzat teribil cu politaiul despre cum am lasat camionul in drum prima data! Mi-a zis ca am avut un tupeu teribil  sa ma comport asa cu un politai.

La cat E, a fost tot cam la fel. O cursa linistita, fara intrebari capcana, fara figuri, cu multa voie buna.

Multa bafta la examen, si nu uita ca "ai doua maini si doua picioare" deci fara spaga ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

dupa cum ti-au spus si colegii fii calm,cind te urci tu la volan verifica pozitia scaunului,oglinzile,uitate si pe bord,asa vede ca esti atent si cine te examineaza,pe traseu in cazul in care te pune sa faci ceva si tu vezi ca e ilegal spunei acest lucru,poate fi o incercare,cum a zis colegul mai sus, daca te pune sa te opresti si tu ai oprirea interzisa ii spui ca nu poti opri deoarece ai indicatorul etc,in rest succes,e un examen ca atitea altele,nu e un capat de tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va multumesc:) apoi la A si la B a fost o nimica toata cand am dat ,cu motocicleta am facut poligonul nici macar nu ma cronometrat politistu ,fuma si vorbea la telefon...si cu masina mica ma purtat cam 10 minute ,o parcare laterala si atata :).acuma na...emotii tot o sa am,ca astapt asata de o viata ;D . numa depinde mai nou si de politist,in ce toane il prinzi;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Respecta regulile pe care le-ai avut si la categoria B, numai ca la asta se mai adauga indicatoarele de interzis in functie de tonaj, sau marfa..

inca de la urcare ... pozitia scaunului, oglinzile, si centura

semnalizare din timp, daca iti spune din scurt sa faci la stanga/dreapta ii spui ca nu ai suficient spatiu ca sa faci manevra, dar majoritatea nu fac comenzi asa din scurt decat daca are respectivul o zi naspa.

incadreaza-te pe mijlocul benzii, nu aproape de bordura, nu lipit de linia continua sau discontinua, vrea sa vada ca pastrezi directia.

la virajele fie ca sunt catre stanga sau dreapta le faci din lung, exemplu ai de facut viraj la dreapta si tu erai aproape de bordura.. clar esti pozitionat prost si ce faci, te urci pe bordura sau chestii de genu, de asta spun, ramai pe mijloc eventual cat mai aproape de banda ce delimiteaza benzile.

pe toata durata unei depasiri, sa ai obligat semnalizarea pusa!

pastreaza distanta fata de masinile din fata ta!

nu sta cu piciorul pe ambreiaj daca nu este nevoie (nevoie sa o ti din ambreiaj), are si el pedale si vede ca nu stii sa folosesti corect ambreiajul.

orice faci, nu te grabi si mai bine astepti sa treaca orice ar putea fi in defavoarea ta (gen iti vine din fata si tu trebuie sa faci o depasire si in mintea ta spui ca ai timp si spatiu) gresit! cand intradevar e la o distanta considerabila atunci e sigur sa iti faci manevra. el va tine cont ca nu esti grabit ci ca vrei sa ajungi in siguranta acasa si iti pasa si de siguranta celorlalti participanti la trafic.

eu am folosit si faza de intalnire pe tot parcursul examenului, chiar daca eram in oras si era frumos afara :)

cam atat cred ca as avea de spus!

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As vrea sa iti dau si eu cateva sfaturi chiar daca nu sunt cu mult mai bun ca tine(am luat cat C de 2 saptamani). cel mai important e sa iti pui centura(oglinzile eu nu le_am reglat),regleazati foarte bine scaunul sa fie cat mai comod si regleazal  mai jos putin sa ajungi bine la pedale sa nu iti alunece piciorul dupa ambreaj. Nu uita sa semnalizezi si de frana de mana cand pleci dupa loc ca o sa il enervezi de prima data..eu nu am avut probleme cu ea dar sa sti ca de cate ori opream undeva el ami tragea frana de mana si trebuia sa o deblochez mereu. Nu il intreba toate prostiile ca nu le place,lasal pe el sa intrebe. Intoadeauna semnalizeaza si cel mai important e la prioritati ca te pica direct...nu te grabeste nimeni ca o sa ai mult de mers(e in favoarea ta sa mergi incet 30 km/h). O sa se uite cum te incadrezi pe benzile de circulatie si sa nu te urci pe sensul giratoriu. Nu schimba banda de mers aiurea..decat daca e nevoie sa depasesti  sau iti spune el(mai ales in intersectii).  Colegi au zis ca o sa te puna sa opresti unde nu ai voie sau sa intri pe interzis..nu e asa nu mai au voie sa mai faca lucrul asta(doar daca e nebun).  Sa ai pregatit buletinul si dosarul  si asculta_ma ceea cred eu ca te va ajuta..urcate primul la volan orce ar fi ,nu lasa pe alti sa se urce ca sa se enerveze politaiul pe ei si dupaceea el sa isi descarce nervi pe tine. Daca e nevoie sa faci o depasire (chiar daca trebuie sa intri foarte putin pe banda opusa de mers) semnalizeasa si nu intra deloc daca vine vreo masina din sens opus ca o se te bage la neacordare de prioritate. bafta sa ne auzim cu bine. si inca ceva foarte important ce nu cred ca ti_a spus instructorul(eu am auzit in dimineata cand am dat traseul) ..te va pune sa opresti in drum ca sa dai cu spatele ..cand dai cu spatele pune avarile iar daca din spate iti vine masina ....OPRESTE.... si nu mai da inapoi pana nu te depaseste..in cazul in care sunt doua benzi de circulatie pe sens si pe sensul tau se apropie din spate masina OPRESTE si nu mai da inapoi pana nu se incadreaza pe cealalta banda de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.