Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

salut colegii


Postări Recomandate

  • 4 months later...
  • Members

Colegule si eu sunt incepator, am lucrat 6 luni pe 40 to, dar eu nu am patit niciodata sa mi se incalzeasca franele, mergeam cu viteza cat de cat constanta, si nu bruscam frana la camion, intai ii dadeam umpic din retarder cand ma apropiam de curba, si inainte sa intru in curba franam finut.(mergeam cam tot timpul cu 22-23 tone)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

scriu si aici poate va veti lamurii intr un final.......!!!!!!......MAI OAMENI BUNI NUMAI CAUTATI MIERE IN LANU DE PORUMB.....AVIZ INCEPATORILOR.....ANGAJATIVA MA NENE SAU MACAR CAUTATI PE MASINI GUNOI,VIDANJARI,RABE PE SANTIER,CAMIOANE 7,5T SAU 12T,NUMAI VISATI LA 40TONE.....CA NU SUNTETI CAPABILI NU VREAU SA VA JIGNESC SI EU TOT INCEPATOR SUNT DAR NU MA ARUNC SA DAU TOATA MARFA JOS DUPA RAFT CHIAR DACA E MAI PROASPATA DOAR CA SA IAU ULTIMUL PRODUS.......2FAST cum franezi in conditii de viteza foarte mare,zapada sau cand cobori o panta......cum folosesti frana camionului tau daca ai si incarcatur de 40 tone total.....???VREAU UN RASPUNS DE LA TOTI INCEPATORII!!!!!!!CUM TREBUIE PROCEDAT?....CA EU NU MA PRICEP SI uite am plecat in cursa pe valea oltului cu 40 de tone dupa mine si folosind frana abuziv mia luat foc franele....:o.....( acesta e un exemplu nu un caz real......eu stiu ce trebui facut sa nu va apucati acum sa comentati ca sunt eu prost....etc...).....astept raspunsuri de la incepatori!!

ai dreptate numai ca pana la franare sunt mult mai multe chestii de invatat(si de spus bineinteles), cum ar fii repartajarea incarcaturii, ancorarea marfii samd. iar in legatura cu franarea pe zapada nu cred ca ii careva atat de inconstient sa mearga cu "viteza foarte mare" cand conditiile meteo sunt nefavorabile! si bineinteles ca la coborari folosesti retarderul iar cu frana doar il ajuti. sper ca te satisface raspunsul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.