Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Propunere


sxn

Postări Recomandate

  • Moderators

As propune sa vina un jurnalist cu unul dintre noi intr-un voiaj de 2-3 luni.

Sa vada sa consemneze si sa explice ce fac acei oameni pe drum pentru a aduce cativa Euro la bugetul tarii.

Cu conditia ca vad un reportaj bine studiat (nu regizat), viata reala dintr-un punct de vedere.

Sa nu mai avem discutii de genu"ce face un sofer de camion pentru castigurile lui?"sau "ce fac romanii in Europa"

(Eu dau buna seara si mi se si raspunde cu buna seara, aproape in orice parcare din Europa.)

Cine e dispus sa ma insoteasca, ca jurnalist si sofer ajutor sa-mi trimita un e-mail pe adresa < sorinir@gmail.com >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti dai seama ca asa ceva nu se va intampla.....cel putin nu la noi pt ca nu e nimeni chiar asa de interesat de viata unui camionagiu.....le plac doar sa vorbeasca din auzite sau din ce le spun unii patroni.....dar adevarul il stiu doar soferii si nimeni altcineva.....e pacat ca o asa meserie riscanta si grea oarecum e platita din ce in ce mai prost si ca toata lumea se uita pe net la filmari cu camionagii si vor sa devina si ei soferi ca de e o meserie usoara si banoasa....asta cred ei.....si uite asa apar toti cretini pe sosea si odata cu ei accidentele.....si firmele angajatoare care angajeaza soferi incepatori sunt din ce in ce mai putine.....tot din cauza la bucatarii care se fac soferi doar pt a vedea europa si pentru ....cred ei sa castige miii de euro....si uite asa din cauza lor soferii adevarati care pun suflet in ceea ce fac chiar daca sunt la inceput nu i mai angajeaza nimeni din cauza lor a .......bucatarilor.....EU PROPUN ALTCEVA LA ANGAJARE SA ISI FACA FIECARE FIRMA ANUMITE TESTE DAR TESTELE SA FIE FACUTE DE UN SOFER BATRAN......SI DACA SUNT TRECUTE ATUNCI SA ANGAJEZE......multi se urca pe masini si habar nu au ce e gama.....sau mare mica sau low si hi cum mai vreti sai spuneti.....sa numai vorbim de tahograf ca nu stiu sal foloseasca sau sa completeze diagrama.....timpi de odihna etc......asta e adevarul ce sa mai imi pare rau pt toti incepatori dar nu toata lumea care detine permis c.ce.d.de....merita sa fie sofer....permisul il iei relativ usor cu condusul e mai greu....scuze ca am deviat de la subiect....drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mi-ai dat o idee geniala colegule...am sa fac un fel de jurnal de bord...si am sa scot o carte peste un an poate....cu viatza de sofer...si nu mai fi suparat pe bucatari...ca daca tie doamne fereste maine iti ia permisul....si te faci bucatar, la fel or sa vorbeasca si ei despre tine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Toata treaba in meseria asta de sofer TIR s-a stricat de cand am aderat la UE si au inceput sa vina toti cei din est sa lucreze la firme mari din Vest, bineinteles pe bani mai putini decat unul din vest. Plus ca polonezii si cu turcii au impanzit Europa si au stricat si piata, lucrand mult mai ieftin. Apoi la noi in romania, ca multi vor sa se faca si ei soferi de TIR, nu au unde sa profeseze, se umilesc pe la toate taraturile de firme, si accepta si pe putin sa o faca, daca el asta vrea. Dar nu mai e nici o firma care sa-ti dea bani cat ii propui tu...daca deja i-ai facut tu salariu, te scoate pe usa afara. Ei iti propun salariu, iti convine ramai, nu la revedere. Bineinteles ca tre sa cauti la greu sa gasesti o firma care mai plateste. Cum sunt aia la Pitesti de la Lazar, angajeaza permanent, dar daca intrebi de salariu no sa fi prea multumit, plata la km etc...si daca emiti pretentii, zice ca numai au nevoie ca mai sunt inca 100 la poarta. Deci degeaba luam foc aici pe forum ca ceea ce se intampla acum pe piata continua sa se dezvolte si din pacate no sa se schimbe in mai bine. Acum s-au invatat si cei din Vest ca au aparut micii colaboratori romani care ne deschid portita de lucru si ne fac un salariu de mizerie pe comunitate. Un roman pe comunitate nu castiga cat un neamt sau francez etc...sunt si care castiga, dar multi saracii nu au ce pune de o parte. Am vazut destui. Am ajuns foarte rau, sclavi, bataie de joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegu :) jurnalist nu sunt dar am vazut ca ati spus si ca sofer ajutor :D daca aveti nevoie cu cea mai mare placere :)

As propune sa vina un jurnalist cu unul dintre noi intr-un voiaj de 2-3 luni.

Sa vada sa consemneze si sa explice ce fac acei oameni pe drum pentru a aduce cativa Euro la bugetul tarii.

Cu conditia ca vad un reportaj bine studiat (nu regizat), viata reala dintr-un punct de vedere.

Sa nu mai avem discutii de genu"ce face un sofer de camion pentru castigurile lui?"sau "ce fac romanii in Europa"

(Eu dau buna seara si mi se si raspunde cu buna seara, aproape in orice parcare din Europa.)

Cine e dispus sa ma insoteasca, ca jurnalist si sofer ajutor sa-mi trimita un e-mail pe adresa < sorinir@gmail.com >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mi-ai dat o idee geniala colegule...am sa fac un fel de jurnal de bord...si am sa scot o carte peste un an poate....cu viatza de sofer...si nu mai fi suparat pe bucatari...ca daca tie doamne fereste maine iti ia permisul....si te faci bucatar, la fel or sa vorbeasca si ei despre tine....

bvoooo ce sa zic ....ma abtin......asta mia venit in minte domnuuu nu ca am cv cu bucatariii doamne fereste......era doar un exemplu ca sa imi spun ideeaaa!!!!!.....dar  ce sa zic e greu! bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Salut.este adevarat ca noi soferii cu experienta ,avem de suferit din cauza jurnalistilor care cauta senzationalul si expun opiniei publice toate lucrurile care se intampla in trafic si care de vina sant soferii de camioane,dar sa nu iutam un lucru,cand e sa se intample ceva se intampla si celui mai experimentat sofer,dar accidente se intampla peste tot si in orice domeniu chiar si in aviatie.Eu cred ca toti am inceput de undeva si cred ca vom anvata atat timp cat vom fi la volan,neprevazutul apare oricand si in orice moment din viata noastra,DRUMURI BUNE SI SIGURE  la toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.