Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Locuri de munca tur-retur


DucuHD

Postări Recomandate

  • Members

Colegule Ducu, Firma Oprean e din Sebes, Jud. Alba. Nu am muncit la ei dar pe viitor ma gandesc sa o fac deoarece sunt aproape de mine si nu imi prea place pe comunitate. Intra pe site-ul lor si gasesti numere de telefon. Se cara in general textile, dar au si ceva friguri. Masinile sunt bune. Se face mult Anglia. La bani nu cred ca sunt prea grozavi, dar e destul de ok....din ce am inteles iesi la 1000-1000 si ceva de euro. Sa ai bafta colegule si daca resusesti sa te angajezi la ei sa ne ti la curent despre cum sta treaba acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salut!colegii dar in afara de firmele astea de care tot se scrie(hartl,etc)alte firme care ia incepatori chiar nu mai sunt?Uite ,eu unul prefer ceva din zona prahova ptr ca eu nu am bani sa ma duc pana la cluj sau cine stie unde ptr un interviu,la care incepator fiind ,sa ma refuze!In prahova de exemplu ce alte firme mai stiti?Cartransul nu ia incepatori,Aquila nici atat!Da pe noi cine ne primeste?Ca sunt satul de atata stat acasa,de bani cati am bagat in atestate si in scoli si asa mai departe?!Chiar isi bat joc de noi asa toti?daca nu ai o pila nu te baga nimeni in seama,daca nu ai pe cineva sa te ia cu el macar acolo moca,dar sa vezi cu ce se mananca,iar nu te baga nimeni in seama!Da ce e fratilor tara asta?O tara de pilosi?Si mai zicem de aia din guvern ca isi baga copii in afaceri si ca fac afaceri cu statul si ca iau spagi si una si alta dar la noi ,oamenii de rand nu ne uitam ca nu facem nimic daca nu da si el acolo ceva ,macar de o bere,ca sa fie bine.Si la doctor cand te duci tre sa dai ceva acolo sa te bage doctorul in seama,conteaza ca platim C.A.S. la stat si alte taxe care ne rup buzunarele,trebuie sa dam ca asa e bine si asa trebuie!Nu vreau sa mi pun pe nimeni in cap,dar cred ca eu ca ma dreptate!Nu tin sa ma cert cu nimeni dar am si eu o curiozitate,fara suparare intreb :cati dintre colegi care au ceva vechime si care stiu ceva meserie(cu respectul cuvenit ptr ei)au luat un incepator sai zica :Hai mai tata cu mine sa vezi si tu ,hai ca te ajut eu si nu te costa nimic,hai sa te invat ca sa poti invata si tu pe altul la randul tau!Ca doar nu o fi capatul lumii daca te invat ce m-au invatat si pe mine alti!Si cu astea inchei mica mea problema !Va multumesc !Am scris si eu ca sa ma aflu in treaba ca stiu si sunt constient ca asta nu se va intampla niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu atitudinea asta nu ai nici o sansa ra razbesti in viata, indiferent de drumul ales...

Nu e nimeni vinovat ca tu ai investit in ceva (citez: atestate, scoala), iar acum iti dai seama ca nu-ti foloseste la nimic. Trebuia sa te gandesti de doua ori inainte sa alegi acest drum. Multi gresesc asa in Romanica noastra, de aceea se duc multe de rapa. Multi se plang ca e rau in Romania, insa e atat de usor sa te apuci aproape de orice activitate, chiar daca nu ai habar cu se se maninca. Vorbind doar de transporturi, am vazut o gramada de neaveniti care si-au cumparat cateva camioane, apoi s-au dus in cap, facand doar calculul simplu: TARIF minus MOTORINA = PROFIT. Au oferit tarife din ce in ce mai mici, au stricat preturile, lovind in transportatorii adevarati. Analog, in piata fortei de munca in transport, o multime de romani s-au gandit ca daca obtin permisul C+E pot ajunge sa castige usor mai multi bani. Piata a fost invadata de proaspeti posestori de permise, care au acceptat salarii mai mici, conditiile de munca au scazut (cei noi sunt usor de dus cu presul), astfel, soferii experimentati au avut de suferit.

Astea sunt simple observatii la indemana oricui. Pe linga cele de mai sus, a venit si criza financiara la nivel european, care a crescut si mai mult concurenta in toate domeniile, mai ales in piata fortei de munca.

Ce mi se pare grav este naturaletea cu care unii, nemultumiti de alegerile proaste, cauta vinovati in alta parte. Cum poti sa ai pretentia ca cineva sa deschida mai multe firme in zona unde locuiesti, eventual sa te accepte neconditionat cand depui o cerere de angajare? Mai ales AZI ?!?!? Sunt soferi adevarati, pasionati de aceasta meserie, care isi gasesc cu greu un loc de munca, iar atunci cand il gasesc, conditiile sunt proaste. Se da vina pe patronate, cand de fapt e din cauza proaspetilor "soferi" facuti la apelul bocancilor...

Doar luptand poti reusi mai mult. Au cam apus vremurile cand se dadeau pomeni... (credite cu buletinul, zeci de camioane in leasing fara garantii, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu m-am referit la obligarea firmenlor de a face sucursale in judetul meu si nici la faptul ca imi schimb meseria(e democratie fiecare face ce vrea),m-am referit la cu totul altceva!une poate sa fie usor sa te apuci de aproape orice activitate cand ptr. orice iti trebuie bani?aia care isi cumpara cine stie ce camioane sau in ce afaceri or fi investit ei inseamna ca nu sunt buni menegeri sau ca au fost prea buni si unii dintre angajati iau luat de fraieri(ceva gen ¨lasa ma ca asta nu zice nimic si stiu ca merge¨adica tipicul¨Las-o ma ca merge asa!

Cat despre cei care sunt subliniati aici ca au stricat pretul pietei,poate ai dreptate dar daca ne-am pune fiecare dintre noi in locul alora care poate au copii acasa si nu au ce sa le dea sa manance ,datori la intretinere si la lumina sau alte datorii,si care bietul om ,a investit banii aia intr-un permis de conducere ca sa poate castiga mai bine in speranta unui trai mai bun,atunci eu le dau dreptate!

In privinta crizei care a venit....La noi in tara era de mult dar deabia acum am stiu cum sa i zicem si pe cine sa condamnam ptr criza !Romanul sa nascut in criza si asa o sa traim toata viata noastra!

In fine...................in concluzie ca sa inchid subiectul,ptr ca sunt mult OFFTOPIC(si imi cer mii de scuze ptr asta),asta e viata!trebuie sa lupti,intr-adevar!Dar cat oare sa lupti cand te duci la un interviu si te chinui pe acolo cu teste intrebari si probe,si pe urma vazi ca vine unu(baiatul lu cutarescu,care e a lu ala de sus de la stiu si eu,primarie sau alte ranguri din astea)si intri in locul tau si ala e tufa de venetia ,bata de rufe sau cum se mai spune,si nu stie nimic,iar tu care inveti stai ca nataraul ca nu ai pile si tre sa te milogesti de unul si de altu,si sai dai si lui ceva,ca deh asa suntem noi romanii ca sa fie omul multumit,sa mearga bine(nu-i asa tovarasul capitan-din¨B.D.,La munte si la mare¨)ca sa fii bagat in seama si sa reusesti in sfarsit dupa 5 ani sa-ti gasesti ceva de munca!Asta-i Romania ,astia sunt romanii !Va multumesc !Si inca o data ,ma scuzati de offtopic,va rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ps complecteaza datele la profil,ulterior am rugamintea ca atunci cind faci un comentariu sa il faci la acel subiect,altfel esti offtopic,acesta e si motivul eliminarii comentariului tau,ai posibilitatea de a deschide un subiect propriu la rubrica locuri de munca,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vreti  experienta dar nu pe bani putini, aveti de asteptat,atestate or fi bune in tara ,afara nuisi au rostul ,vreti experienta  fuga la Hartl ,dupa ce invatati mai luati si ceva banuti ca pentru inceput, eu am trecul pe la ei si nu mi-a stricat ,esti incepator si vrei si  bani, cunosc  baieti care au dat sa invete,asa ca fara nazuri, sau alt JOB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da deacord cu tine,colegu A.S.U. PH ,ploiestean de-al meu,dar unde ma duc eu sa ma angajez daca nu am nici o pila sa ma ia si pe mine la inceput?Nu am zis ca nu oi da si eu ceva acolo,ca stiu ca tre sa dau ca asa e in Romania noastra ,asta e ,dar pe cati am intrebat au zis ca nu au cum ,ca nu se fac angajari la ei la firma ,ca nu se lucra in echipaj etc!Ma agat si eu de orice speranta pot si gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.