Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Valsen Cehia / Ranika Sro / Sc Ro Log Vaslui


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Si eu mai astept si acum cei 200 de euro pe care i-ati oprit abuziv. Nu aveti bun simt deloc,nici macar pt colegul S_NICU pe care l-ati chinuit timp de 2 saptamani fara sa va intereseze de dumnealui,mintindu-l zi de zi ca isi va primii banii cand ajunge la Praga????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am lucrat si eu la ei, mi-au oprit si mie garantie 300e,plus ca am venitsi cu economie de motorina si paleti la PRAGA,si a ramas sa ami dea banii dar nici nu mau mai chemat si nici banii nu i-am mai vazut.Multumim dm nikolai, sa-ti ei lumanari de banii astia,ca tot esti bisericos.am lucrat pe 81 fc. GERMAMIA-FRANTA SI RETUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

am lucrat si eu la adunatura asta de mincinosi.oamenii sant de dincolo de prut si au tupeu ''de dincolo de prut''.catalina roilean este o mincinoasa fara pereche,si nicolae lae lae o intrece.mai au si acuma sa mi trimita 700 euro dar sigur nu-i mai vad.ca si colegu le doresc sa-si ia lumanari de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

DRAGI COLEGI.cind auziti de aceasta firma daca se poate numi asa:ptr ca mai mult este ca o gaura neagra ce absoarbe si inghite soferii din RO iar dupa ce ii stoarce de bani si le afecteaza sistemul nervos ii scuipa afara si nu ii mai intereseaza de ei fara sa mai raspunda la sute de telefoane pe care le inrosesti pe banii tai:bataia de joc a soferilor sint acele persoane 2 sot si sotie din REPUBLICA MOLDOVA CU numele de nicolae si catalina,cind iei prima data contact cu ei la tel par a fi si promite ca totul e ok afirmind ca vei fi platit cu 1500EURO,dar dupa ce ajungi in fata lui nicolae lucrurile se schimba radical si iata cum;iti va spune ca ai 49EURO pe zi;2iti va face asa pretinde el o asigurare de marfa si masina care eu spun clar ca este un abuz ptr ca nu o vezi cum arata si te va costa 100euro bine inteles din banii tai;3 iti va face carduri la PRAGA PTR CA DE ACOLO ITI VA TRAGE BANI SISTEMATIC si iata cum:el minte ca  il alimenteaza si esti platit in euro;MINCIUNA.TE VA PLATI IN COROANE.EX DACA ITI BAGA 200EURO in card  in mina ta va ajunge 180e ptr ca se ia comision de 2ori odata lui cind transforma din coroanele lor si odata tie cind retragi si ATENTIE ASTA COMISION SE IA ACOLO LA PRAGA.ACASA CIND VEI MERGE SA SCOTI EURO VEI AVEA SURPRIZA CA IAR ITI IA COMISION SI TOT ASA TU MUNCESTI PTR BANCI.daca nu ai bani cind vei merge la ei iti va da un card de la ei pe care iti va baga bani ptr nevoi personale si ptr masina:ATENTIE AICI IAR O SA VA INCARCE IN PLUS CU CEVA CIND AJUNGETI LA EI LA DECONT?ACOLO AI SURPRIZA CA NU SE POTRIVESC CHELTUIEILIE TALE CU CELE ALE LUI CATALINA DIN LEPTOPUL EI FAIMOS.DACA NU MERGETI CU BANII VOSTRII PTR MINCARE O SA VA RUGATI ZILE INTREGI PINA CE ITI VA DA 100E ITI VEI TOCI NERVII MULTE ZILE PE STOMACUL GOL.EI IN SCHIMB TE ABORDEAZA CU O CALMITATE NOTORIE SI TE SFIDEAZA CU NISTE RASPUNSURI CONTRARE LA CE TI SE INTIMPLA TIE ATUNCI BA MAI RAU NU RASPUND LA TEL SI TU ESTI  ACOLO LA MUNCA DAR IN SCHIMB CIND VEI MERGE ACASA SI ITI VA SPUNE CA ITI VA TRIMITE RESTUL DE BANI NICI ATIT NU O SA II MAI PRINZI LA TEL.SURPRIZA MARE ESTE /CIND AI SA MERGI LA DECONT O SA ITI SPUNA CA ITI VA OPRI 300E GARANTIE SI CA TII INAPOIAZA DUPA 3SAPT.MINCIUNA CIND VEI DA TEL DUPA 2SAPT DE ACASA O SA ITI SPUNA NICOLAE CA ITI VA DA BANII NUMAI DACA TE INTORCI INAPOI.DECI DE LA 1500E AJUNGI CAM LA 1250E SI VA SPUI CELOR CARE SINTETI ACTIVI ACOLO SA NU PLECATI DIN BIROU DE LA EI FARA BANI PTR CA RISCATI CE AM RISCAT EU DIN IULIE ASTEPT SA IMI PLATEASCA 900E SI NICI ACUM NU AM VAZUT UN BAN/NU RASPUNDE NESIMTITI LA TEL IMI PUNE PE OCUPAT SAU DACA SUN DE PE ALT TEL IMI SPUNE SA SCRIU SMS SA LE ZIC CE PROBLEMA AM SI DUPA ACEIA MA DA LA SPATE/EI SPUN CA SINT OAMENI CU CREDINTA DAR NU ARATA LUCRUL ASTA PTR CA SE BUCURA DE BANII SOFERILOR CARE ISI LASA VALIZA LA EI IN CURTE.AM LUCRAT LA EI 2TURI SI AM VAZUT SOFERI CARE AU PLECAT DUPA 2SAPT SAU ALTII CARE AU LASAT TRACTOARELE PRIN TOATA EUROPA.MAI RECENT SAPT RECUTA AM DISCUTAT CU UN ECHIPAJ LA IRUN CARE LE LUASE FOC CABINA DE LA AERUL COND SI II TINEA ACOLO DE O SAPT NU LE REPARASE CAPUL SI ATENTIE NU LE BAGASE NICI UN EURO DE 7SAPT.DAN UN COLEG ANGAJAT CU MINE ODATA A LASAT MASINA PE LA AMSTERDAM PTR CA DIN 1000E CU GREU ISI RECUPERASE 900 SA LIPSIT DE RESTUL SI A PLECAT IN TOATA LUMEA/MARIAN DIN GL ALT COLEG DE ACOLO AM VORBIT CU EL SAPT TRECUTA JALE SE PLINGEA CA NU II INTRASE 2000E DIN TURA PE CARE O MUNCISE IAR ACUM A REVENIT INAPOI LA EL PTR ACESTI BANI CA ALTFEL NU IL MAI PRINDEA MOLDOVEANUL/ASA CA IATA CE PATESC INCLUSIV EU CARE AM PLECAT DE ACOLO DIN PRAGA FARA BANI.E O FIRMA DE CACAO CU LEGI INTERIOARE VECHI SI OBOSITE/AU UN PROFESIONALISM FOARTE SCAZUT CU DISPECERI IN FORMARE DIN REPUBLICA CARE HABAR NU AU DE UN TRASEU DE UN PROGRAM SI TE PISEAZA CU ERORI MASIVE CARE NU FAC SOFERULUI DECIT DISCONFORT SI STRES MAXIM BA MAI RAU DE LA NICOLAE PINA LA DISPECERI AI SA TE TREZESTI LA TEL CA VORBESTI CU MOSCOVA EI NU MAI VORBESC ROMANESTE SI AU CUVINTE INCILCITE PE CARE GREU LE INTELEGI/AM DUS BATERII DE MASINA CU ACID IN ELE DIN FR IN GB IAR CEA MAI TARE DISPECERA DE ACO.LO ANGELA SE NUMESTE CIND AM INTREBAT UNDE POT SA FAC PAUZA INAINTE DE VAPOR PE FR ASA A SCRIS IN MES/VETI OPRI INAINTE DE MONS SINT DOUA PARCARI LUMINATE SI ELE STAU VIZAVI UNA DE ALTA/NU A SCRIS EX /PE CE AUTOBAND NATIONAL UN KM  SAU PE CE SENS.SI UITE ASA EI PRETIND CA SE ALINIAZA PE LINGA FIRMELE DE TRANSP DIN EUROPA CARE SE RESPECTA/SI UITE ASA DRAGI COLEGI NICOLAE SI CATALINA CONTINUA SA ADUCA SOFERI PE CARE SA II STOARCA DE BANI SI EI CONTINUIND SA TRAIASCA LA PRAGA IN LUX DE MULTE STELE SI PLIMBINDUSE PRIN EUROPA CU LIMUZINE MERCEDES DE PESTE SUTA DE MII DE EURO PE BANII CUI?A NOSTRII A CELOR CARE NU STIM CITEODATA UNDE MERGEM SI CU CINE AVEM DEAFACE FIIND PRESATI DE VIATA SI TRAIUL DIN RO/ASA CA ATENTIE LA VALSEN SRO TEPARII DIN REPUBLICA MOLDOVA.DUMNEZEU SA II MILUIASCA PE NICOLAE SI CATALINA CU TOTI AI LUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

si eu am lucrat cu un coleg si in 2 luni am luat 1200euro,incredibil dar adevarat niste tepari de peste prut si ea katalina si nicolae trebuia sa le dai telefon sa te rogi sa ti dea banii salariul tau muncit cu greu noi le am lasat camionul la irun si am plecat ne au tinut 2 saptamani pe loc fara bani si fara mancare iam sunat zi de zi nu raspundeau la tel,in definitiv a raspuns o dispecera maria sau zinaida si ne au spus sa ne facem bagajele asta a fost raspunsul lor nu am mai rezistat asa ca le am lasat masina cu colegul la irun si am plecat si pe la irun pe la un service pe acolo avea datorii mari acum ne suna sa ne intrebe unde camionul cica nul mai gaseste vrajeli de ale lor vorba lor era amush si maine ,si cand al sunai nu mai raspundea la tel avem de luat fiecare cate 1800euro,DAR AI ROG SA -SI IA LUMANARI DE IEI CHIAR ACUM IN POSTUL SFANTULUI CRACIUN SI SF NICOLAE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

:o Colegilor!!!Mare atentie cu firma de transport care se numeste VALSEN TRANSPORT din Cehia.Sunt niste estafadori si nemernici mincinosi!!!!!Va rog foarte mult sa nu va dea Sfantul Dumnezeu sa mergeti sa lucrati la Valsen.Am lucrat la firma recent si va spun ca mai bine stati cu familia acasa si nu pe drumuri GRATIS.Va promite 1500 de euro din care spune ca va da 1000 de euro in fiecare luna si restul cand predati chitantele si toata astea.NU!!Trebuie sa va rugati de el( NICOLAE ...de peste Prut) sa va deie 100 de euro pentru mancare cu saptamani.Va asigur ca daca stati acasa si mergeti la sapa castigati mai mult.In afara de asta mai si trebuie sa tii camionul in ordine si in curatenie.Ca sa va spun mai usor sa intelegeti ,care ati facut armata.....e ca si SSC ul de servici...esti obligat sa faci totul in ordine ..citeste regulamentul si pentru toata astea sa primesti solda.Si inca stai si multumesti pentru faptul Caritativ care la facut........fiind banii tai pentru care ai lucrat.

            AVETI GRIJA COLEGILOR CHIAR DACA AVETI NEVOIE DE BANI SI STA BANCA PE VOI!!!!!NU VETI SCOATE BANI!!!!

o sa te rog sa completezi si profilul nu numai sa citesti regulamentul,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Atentie mare dragi colegi!!!!! :(Am informatii de la colegi ca;DIHORII de la valsen sro_au bagto in faliment si au deschis alta firma cu alt nume!!!!Cind o sa am numele real o sa va informez!!apropo eu am luat adio de la suma pe care ei mi_o datorau impreuna si cu alti colegi patiti!!SA AVETI DRUMURI LINE!!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

salut baieti , m-au chemat la Praga dupa ce am vorbit la tel . , nu prea vorbea bine in RO , deabia intelegeam , mia spus cami face card la praga dar daca vreau pot sa le dau contul daca am eu card .

stiti cumva asigura transport ? prima data te duci pe banii tai dar pe urma ?

a spus 1400 pe luna si daca depasesc 12.500 de km mai a-mi da inca 100 eur .

ca dupa ce ajung in Praga ai trimit mesaj si vine ?!!! ( aici nu am inteles , am dedus ) sa ma ia , mia zis ceva de camera de hotel !!! , iar nu am inteles , ca dupa ce ajung acolo , dar ce legatura are ca doar nu merg in vacanta la praga .

si la cite am citit despre soferii care au lucrat la ei si la sfarsitul turei nu au primit banii !!! lasa de dorit , de gandit .

Acum , nu toti soferii pune mina si fura motorina , ca mi-a spus ca au fost ( sau sint ) soferi care fura , DAR la cei care nu pun mina , de ce lea oprit bani ?? Nici nu stiu ce sa fac . Pentru ca am nevoie de un job .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

acum firma se numeste Ranika group nu sunt seriosi pe el il cheama Nicolai si pe ea catalina.sunt 2 tepari de prima clasa .la hotel te tine 1-2 zile intro camera vai de capul ei bani de mancare iti da cat sa nu mori de foame iar cand ajungi la masina te acuza ca furi motorina stai cu zilele nemancat pt ca catalina nu raspunde la telefon iar la plecat acasa nu ai cum sa pleci cu toti banii deoarece vine aceea garantie ca vii inapoi de 300 euro si oricat de bun consum ai scoate iesi gaura.iti da bani 200 -300 euro sa vii acasa iar cand ajungi nu tii pune diferenta decat la praga cand te intorci iar cand ajungi din nou la praga vezi banii pe bucati de cate 200 euro la saptamana si asa ajungi sa bagi 2-3 luni si abia salar pe prima luna luat .faci ce vrei colegu dar eu am lucrat la ei si stiu ce am patit multi .eu am lasat camionul in parcare l-am golit de motorina si am plecat deoarece de 4 zile nu mancasem decat ce prindeam prin frig salate etc ca ei nu raspundeau la telefon apoi am plecat la praga sa vb cu ei si era incuiat am sunat nu mi-a raspuns nimeni decat la vreo 3 zile in romanaia ca nu este frumos ce am facut si asa am ramas si fara 2300 euro

faci ce vrei iti spun dar gandestete bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

costy!asta este expirata cu tovarasul neculai,personal am intalnit noi colegi angajati cat de curand.erau nedumeriti cum de contabilul firmei este tot timpul in concediu ?o fi avand grave probleme de sanatate ,dar eu stiu ca nu exista acest personaj din desenele animate de la ranik group sro.contabilul este dna catalina ,prin mana si mila dnei trec toate ofurile celor care muncesc pe plantatie,in decurs de 1 an numai 3 personaje nu sau s ch imbat,neculai .catalina si igor dispecerul restul au dat bir cu fugitii.bolnavi de accesele de furie ale bulibasei.denumirea firmei sa s ch imbat din cauza colegilor nostri care au ajutat la acest aspect luand amenzi pe dobitocia lor,volanul il tinem toti dar trebuie sa tinem cont si de natura legislatiei ,acesti indivizi au luat amenzi de 3000 -6000 euro in spania pt nerespectarea programului,12000 euro in elvetia pt accident si nerspectat legislatia tarii,si multe altele,banii acestia tot din buzunarul soferilor care au muncit cinstit si constiincios au fost retinuti,baietii veseli de unde sa plateasca,ei se gandeau cum sasi umple buzunarele cu ce furau de prin magazine din anglia,asta din cauza lui pt ca nu stia ce fel de oameni angajeaza,personal am lucrat si eu la aceasta firma,banii mi iam scos greu,dar cand sa ingrosat gluma am plecat cu lipsa celor 300 euro garantie.nu recomand firma fiindca nu sunt seriosi cu banii nu tii da la timp,decontul il faci la praha si daca ai probleme te intorci acasa cum ai plecat,camioanele sunt fara revizii,pacat de ele.eu am lucrat pe 3 dintre ele;38,87,40.ultima care am predato la colegii din caras severin iau dat telef lui neculai si ia spus ca masina scoate fum si nu trage si ca eu iam bagat ulei in rezervor,doar spunandule ca are probleme cu instalatia de ad blue,iata ce oameni angajeaza neculai,glorie lor,am vandut motorina si am cumparat ulei la bidonul de 5 l din peco.sanatate colegilor care ma recunosc si drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

salut eu am lucrat 6 luni la ei.. si pot sa zic ca daca stai bine cu nervi si ai tupeul sa te iei cu ei in gura iti iei bani,si sa nu te lasi ca ti da la praga la decont,cand se face luna banul daca nu iti opresc camionul si iti baga si de mancare dar trebuie sa te rogi de ei sau sa ii injuri.eu am luat aproape toti bani de la ei dar cum am plecat de la hamburg la muhen gol dupa ce am descarcat si am ascuns vagonul la 300 km de muhen si capul tractor la muhen...si mor bagat toti bani cu amenintari cu etc..eu am mers cu scania si pierdeam motorina la greu am avut poze video fara talon fara asigurari contractul e pe cehia carnituri si ei sunt falimentari ca trag lizingurile si bancile de ei.parerea mea e ca nu mergeti sau daca vreti pentru experienta.si sa stati bine cu nervi eu prima luna nu mam suit pe vapor la hoek pana nu mia bagat salarul am pierdut 2 vapoare ca nu am vrut. si mergeti la program nu incercati sa fiti zmei ca nicolae vorbeste frumos la inceput si dupa cand ai probleme cu masina sau cu frigu ca sunt cancere nu raspunde sau mergi asa.nationale cat china bagi la ei si pe franta si pe germania. consum 33% bani:)) 45 la zi din care iti da jumate pe comuniate si jumate la praha .transportul te descurci si prima zi la hotel 15 euro dupa aia cica platesc ei..dar care reuseste sa intre ntg e foarte bine ca vinde motorina cu sutele daca il duce capul ca volvo are consum mic si la ei mergi cu tonaj putin si daca te duce capul esti baiat bun iti faci salarul de acolo de rau nu era rau..dar cu bani era cam aiurea ca ti se pune pe suflet la un momendat si cand trebuie sa pleci acasa il suni cu o luna inainte sa iti faci programare ca nare schimburi si cand se apropie data suni zilnic si daca nu te schimba..opresti camionul pana iti gaseste cursa sau schimb.ps e plin de moldoveni din republica si ei au stricat firma cu bani pe asteptate si cu economica la frig au prapadit un tir de salata si frigurile la ei sunt toate pleznite de la soferi de duminica. atata am avut de spus este alegerea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

eu lucrez de pe 19 mai 2013 la firma ranika si am plecat acasa pe 27 august acasa si ma intorc inapoi pe 14 septembrie.In unele privinte uni colegi au dreptate dar nu toate sunt adevarate intradevar cu decontul la sfirsitul mandatului nu a fost serios,iti vezi bani pe o luna in urma,acum face salarizarea ca la KURT BEIER sau ca la alte firme pe unde au lucrat fiecare.Bani sa se ia la sfarsitul luni 25-28 pe o luna in urma (ex. ai venit pe 15 august, ei bani in septembrie pe cele 15 zile care ai lucrat pana la sfarsitul lui august) , din acest motiv ma intorc inapoi la RANIKA GROUP SRO .Deci nu va mai fii cu 70%.Eu am fost pe spania- franta expeditia buna DUPESSEY ,in 3luni am condus de 2 ori noaptea,dar este problema cu tonajul si consumul,eu cand am facut decontul am avut consumul 33,4% si nu mia oprit bani.PRESUPUN MOTIVUL CA MI-AM FACUT TREABA AM AVUT SI AJUTOR DIN PARTEA DISPECERULUI CARE MA AJUTAT(ii ceream coordonate si imi dadea).in concluzie firma nu este pentru soferi incepatori ,CA SE POATE SA LUCREZE GRATIS,daca nu stii ce sa faci,si se lucreaza 1 pe cabina si cu maimuta nu te obliga sa o pui, eu am puso pt. nevoiile mele personale nu pt. FIRMA. CONTRACTUL VA FI PE ROMANIA SI EU CRED CA D-NUL NIKOLAE SI-A SCHIMBAT PUTIN MENTALITAEA SI ORGANIZAREA FIRMEI OBSERVAND CA NU PREA MAI GASESTE SOFERI CU PREA MULTA EXPERIENTA.Am inteles de la alti colegi ca cursele de pe italia lea scos pt. ca nu erau profitabile si din cauza unor colegi care au luat niste amenzi foarte mari cine vrea mai multe lamuriri ma poate contacta la telefon 004/0762273963.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.