Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Valsen Cehia / Ranika Sro / Sc Ro Log Vaslui


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Sa ti spunceva . AM ajuns in Cehia. AM asteptat o zi intreaga la el in birou sa mi semneze contractul. Spre seara ma cazat la un hostel de 8,4 E. Mi s a spus ca voi schimba un coleg in Germania si voi fi dus cu o masina mica. Asta mi s a parut suspect. Si pur si simplu nu ammai semnat contractul si am plecat acasa. Am pierdut 170 E dar nu mi pare rau c am plecat. Pur si simpku am considerat ca decat sa risc muncamea pe 2 luni si jumatate, mai bine risc 170 E si timpul pierdut pe drum. Poti sa mi spui dc aveau camioanele in regula? De curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare,multumesc de toate cele postate!....Am fost contactat de acesti indivizi pentru a lucra cu ei,la inceput chiar am fost entuziasmat,dar norocul meu a fost ca am gasit altceva de lucru,ca de nu cred ca semnam cotract cu ei....am avut noroc,si acum dupa cele citite sunt convins ca am luat decizia potrivita.

Numai pareri de rau pentru cei in cauza,apreciez spiritul colegial !

DRUMURI BUNE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna colegilor.

Firma face angajare la Vaslui prin Ro Log

Soferii sant trimisi la Praga fara ordin de deplasare(abia cand ajung afla ca firma pentru care vor lucra se numeste Ranika)banii primiti in avans pentru transport vi se vor opri la decont.

Perioada de timp de la plecare din Vaslui,sediul firmei pana la preluare camion nu este platita,de asemeni la plecare de cand se preda camionul pana la Vaslui

La preluarea camionului,cand verifici actele afli ca este vorba despre fosta firma Valsen(Verificarea tehnica a camionului si cea a tahografului este expirata)

Exista o problema de intelegere(sau rea intentie) asupra cuvantului diurna(HG 1860/2006 art9 "Persoana aflată în delegare sau detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare").Spun acest lucru pentru ca se primesc bani doar cat sa nu mori,insuficienti pentru o igiena corespunzatoare,familiei nu ai ce sa-i trimiti...

Munca nu o voi descrie insa doresc sa subliniez cateva aspecte:

-se fac schimburi de paleti(dupa descarcare faci schimb de paleti pe care ii asezi in lazi.Daca nu au cursa vei astepta murdar si transpirat,daca au cursa vei alerga sa incarci,si la sfarsitul programului vei constata ca nu ai unde sa faci un dus sau cu ce sa-l platesti.Din acest motiv camioanele sant foarte murdare,scaune,saltele...

-vei fi obligat sa depasesti programul sau sa nu respecti reglementarile in vigore

La decont vei afla ca:

-consumul nu este 33l/100km ci 30l/100km astfel va trebui sa platesti...

......................................................................................................................................................Rog toti colegii care doresc sa-si recupereze drepturile salariale sa ma contacteze in vederea demararii unui proces colectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Extras din Codul muncii, republicat:

Art. 171. - (1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Legea nr. 53/2003 Codul muncii

CAPITOLUL III

Plata salariului

Art. 161.

(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar, in cazul in care aceasta modalitate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil.

(3) Plata in natura a unei parti din salariu, in conditiile stabilite la art. 160, este posibila numai daca este prevazuta expres in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.

(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Art. 164.

(1) Nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:

a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;

B) contributiile si impozitele datorate catre stat;

c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;

d) acoperirea altor datorii.

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.

Actiune în executarea obligatiilor contractuale de plata a salariului

http://e-juridic.manager.ro/articole/ac ... i-467.html

http://www.inspectiamuncii.ro/ghid/continut/4.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Ma numesc Tudor Stefan si sint din buzau

Am lucrat la firma Valsen Transport,Rainika Grup din data de20.08.2011 pina la deta de 01.11.2013

Pe toata perioada cit am lucrat nu am adus nici o paguba firmei adica .

Nu iam zgiriat nici o masina sau remorca

Nu iam taiat vreun cauciuc

Nu iam refuzat incarcare sau descarcare

Nu am avut probleme cu firmele colaboratoare

Nu am avut paleti lipsa sau cirlige de carne

Nu iam vindut motorina

Si dreptrasplata la ultimu decont raminind sami puna restu de bani adica,2140 euro,nici pina in ziua de azi nu mia dat

mai nou mia restrictionat nr de telefon sa nu mai deranjez cerind bani spunindumi ca na uitat de mine o sami de bani

Sa dea Dumnezeu sasi ia de medicamente,luminari si tamiie de toti bani, ca ma duc la biserica si blestem ce rau iam facut ieu sami dea mie Dumnezeu si ce rau mia facut iel mie sai dea lui. Pe toata perioada cit am lucrat am auzit multe si am vazut multe....in proportie de 99 la suta este adevarat despre Nicolai si Catalina...domn si doamna ie exagerat de mult sint mincinosi fara scrupule.

dar nui las asa iam facut reclamati in cehia la ministeru trensportului, ministeru de finante, ministeru munci si la politie...etc

pentru toti colegi care vrea sai faca veclamati va pot da adresele de imeil...relati la nr tel 0786637373

numai asa putem scapa de asemenea specimene......drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am deschis actiunea de recuperare a salariului tu nu.

Am considerat ca e mai bine sa ne adunam intr-un proces colectiv impotriva sclaviei dar daca va cunoasteti derepturile si va acceptati conditia asta este alegerea voastra.

Rog moderatorii sa steaga posturile mele.

Si nu te obliga nimeni sa citesti daca nu vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

fiecare are opinia lui,nu trebuie sa va ceratati pentru asta...ar fi bine sa conlucrati impreuna mai ales ca este vorba despre un litigiu de munca...daca nici acum nu sunteti uniti...cind e de greu...ce sa mai zic despre atunci cind sunteti pe drumuri si nu va ajutati....cit despre postari...atit timp cit nu se depaseste regulamentul ele ramin,nu trebuie sa va schimbati opiniile sau sa renuntati la ele.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Chiar dacă Ranika SRO este în insolvență nu are importanță. Ro Log SRL trebuie să plătească oalele sparte. Administrarea fiind făcută de același Roilean Nicolae. Din ce am văzut avea și interdicție de părăsire a Rep. Moldova într-o perioadă, nu am adâncit căutările să văd dacă a părăsit legal țara lui sau este un fugar, însă îmi voi face timp și pentru asta. Dacă e vreun fugar îl dau imediat pe mâna autorităților atât din Cehia cât și din Moldova. Îl vreau în pârnaie împreună cu celălalt hoț de la Vaslui. Sunt pe aceeași mână amândoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

salut colegi,

dupa cum stiti, tepele nu s-au terminat.eu am fost acum de curand mai exact pe 28-07-2014,intepat cu trei luni de salar

as vrea sa-l dau in judecata dar nu am bani,dupa cum stiti am venit di cehia cu un alt coleg,care a avut bunavointa sa ma ia cu tot cu bagaj.

acum mai nou firma a intrat in insolventa si are sa o declare falimentara si chiar daca il dam in judecata nu il poate forta nimeni sa ne plateasca daca e declarat falimentar.

Dar e oare posibil ca azi, in 2014 sa mai existe scalavie??????

iata ca exista si autoritatile stau cu mainile in "buzunzre".

Am sunat la ambasada romaniei si mi-a zis ca nu ma poate ajuta decat cu un cont bancar,in care sa-mi trimita cineva de acasa bani ca sa ma intorc in ro.

Oare chiar asa sa fie ,politia ceha a zis ca nu e de competenta lor pentru ca eu aveam contract pe RO_LOG,dar afost un coleg care avea contractul pe cehia si au spus ca-i fals si tot asa a ramas...

In urmatoarele luni vor iesi din nou pe piata cautand soferi,dar firma se va numii:GEAR una si cealalta :STARLINE

deci daca cineva considera ca putem face ceva impotriva acestor negustori de sclavi sa ma sune latel:0720837377 si pe adresa de mail:rfgehsm@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnilor colegi singura actiune ce poate trage la raspundere aceste persoane este o actiune penala in instanta,Recuperarea salariilor este o actiune civila ce poate fi amanata prin diverse tertipuri si in cazul in care castigi care este capitalul social al firmei?cum î-ti recuperezi banii?

De ce penala?

Relatia de munca se bazeaza pe înșelăciune, contrângere financiară,supunere la muncă forțată,privare de libertate și rea credință.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.