Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Acte , preturi , timp asteptare eliberare / valabilitate .


Postări Recomandate

  • Members

tin sa dau niste informatii, poate pe unii ii intereseaza, si pe mine m/au ajutat alti si mi/a prins bine:

precizez municipiul Arad, partea a doua a anului 2012.

1. aviz medical

sunt 3 policlinici care elibereaza asa ceva

Policlinica CFR costa 80 lei, Medical Service Centrum [unde am facut eu] 105 lei, si Centrul Medical Liad am inteles ca, costa mai mult dar nu stiu cat.

2. aviz psiho 70 lei

3. card tahografic 245 lei

4. pasaport

sunt 2 tipuri de pasapoarte

-unu valabil un an [se elibereaza in o zi] 220 lei

-altu pe 5 ani [biometric, se elibereaza in 15 zile] 270 lei.

nu mai intru in detalii despre legile romaniei, prin care te obliga ca pasaportu pe un an sa il faci in regim de urgenta. de aceeia costa atat.

nu ai posibilitatea ca pasaportu pe un an sa il ceri in 15 zile sa zicem, si sa nu mai platesti 100 lei taxa de urgenta, din cei 220 lei.

5. cardul european

am sa va zic situatia mea [neasigurat].

nu sunt angajat de 2 ani, astazi este septembrie, mi m/a explicat ca tre sa platesc 6 luni in urma [din 01.03.12] si pana la finalul anului [la 31.12.12], 39 lei pe luna, adica 412 lei.

mai precizez ca persoanele coasigurate nu platesc nici ele nimic, la fel ca asiguratii. deci daca ai sotie/sot angajata, te poate lua la locul ei de munca, un fel de intretinere. si nu platesti nimik din moment ce apari la ei ca, coasigurat.

sper sa fie de folos cuiva postarea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt doritorii de lectura, mai fac niste precizari, legat de niste anomalii care le/am observat.

pt a face avizul medical [fisa medicala, analizele] ai nevoie de o adeverinta de la medicul de familie in care sa scrie ca esti apt pt munca.

bine inteles aceasta costa 30 lei in cazul nefericit in care nu lucrezi.

deci ma intreb ce valoare mai are aceea adeverinta de la medic, daca ti se descopera vreo boala, eu/tu nemaifacandu/ti analize de 2-3 ani.

asteptand dupa alte acte, am zis sa mai reduc din costuri, si anume la pasaport.

merg si ii spun individului: prietene, vreau un pasaport, nu ma intereseaza valabilitatea, culorile, forma... timpu de finalizare, ma intereseaza banii si ce posibilitati am.

mi se raspunde: pai cel mai ieftin e ala de 1 an, se elibereaza in o zi, 220 lei.

poi da zic, dar eu nu il vreau in o zi, astept si alte acte...

nu merge asa frate imi zice, noi ti/l facem in o zi, ca vrei sau nu vrei rapid e problema ta, deci platesti taxa de urgenta pasaportu fiind 120 lei iar taxa urgenta 100 lei.

inteleg ca sa imi spuna atata e pretu, vrei sau nu, dar cand mergi la ghiseu si platesti, sa nu iti arunce o chitanta flegma pe care sa scrie +100 lei taxa de urgenta.

legat de cardu de sanatate european, mi se pare aiurea sa platesc 6 luni in urma.

sa platesc pe 6 luni, pe un an, pe 10, dar din ziua curenta, logic ar fi 6 luni, daca atata e termenu de valabilitate al cardului...

daca urci pe tren in statia y, vrei sa ajungi in z, de ce tre sa platesti de la w si nu de unde am urcat?

-vreau card pe un an... ok, platesti din ziua de azi pana la anu si ai card.

-vreau card pe o  luna.. ok, platesti luna, si ai cardu 1 luna valabil.

de ce nu se poate asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • Members
salutare colegi,am si eu o intrebare pot sa depun actele pentru card tahograf daca nu am atestatul luat?unde trebuie sa merg si ce acte imi trebuie.va multumesc si drumuri bune

alexcaloian, ai reusit sa iei cardul inaintea atestatului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

da.cardul il poti lua inaintea atestatelor chiar daca depui simultan cererea.eu asa am facut:am depus cererea de card si atestat , in 10 zile a venit cardul si dupa inca 4 zile a venit si atestatul.depinde foarte mult si de domiciliul pe care il ai pentru ca am inteles ca aceste plasticuri se fac la Bucuresti si difera de la judet la judet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci sa inteleg dupa ce dau atestatele, ca le fac toate 4 (marfa, adr, cisterna si agabaritic) va trebui sa merg la Arr si sa fac o cerere pentru eliberarea lor ? si dupa cate am vazut pt fiecare atestat se plateste o taxa de eliberare in valoare de 41 de lei. Inteleg platesc taxa la posta si merg sa fac cerere, asadar cam n-are rost sa fac, cardul inaintea atestatelor daca toate se elibereaza dupa o perioada de timp relativ apropiata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna !

Am promovat atestatele marfa, adr colete/cisterna si agabaritic teoretic. Mia ramas doar cel practic, care ii programat peste 3 saptamani.

Vreau sa stiu daca in acest interval pot a elibera unele atestate si cardul tahograf ? Si daca da, care sunt pasii, documentele si timpii de asteptare ptr eliberarea lor ?

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poti obtine card taho. Dureaza aprox 1 luna. Dar , in opinia mea, mai bine asteapta sa termini si cpi-ul si mergi la arr o singura data. Oricum, atestatul si cartela merg mana in mana, nu ai motiv sa obtii ceva mai devreme. Plus ca functionarii de acolo sunt mai scrupulosi, nu este un loc placut . Acte necesare....vezi site arr.ro . Gasesti si nr de tel al biroului de care apartii... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • Members

salut,am dat atestat marfa,agabaritic si adr {colete si cisterna am depus cu tot ce trebuie chitante,,,si cand am ridicat e un fel de cartela tip permis dar nu scrie nimic din aceasta categorie,,Intrebarea mea de unde stie angajatoru ce atestate am daca e o singura cartela..,va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators

ionut,dupa cum le-am spus si altor colegi cititul ajuta,asta fara a incerca sa fiu sarcastic, daca incerci sa citesti ce scrie pe acea cartela de plastic primita vei descoperi singur pentru ce este ea...atit fata cit si pe verso,incearca te rog, succes

ps=cit despre cartele sigur vei avea mai multe,nu una singura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.