Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Dublu schimbator de viteze


L6TT

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

    Primul camion pe care l-am condus cand am venit in Canada avea 25 de ani (pe vremea aia) si avea 2 schimbatoare(twin stick).Era o vechitura de Ford(ford nu mai fabrica de mult camioane,au fost de mult cumparati de sterling care la randul lor au fost cumpatrati de Freightliner/mercedes)dar pe vremea aia faceau camioane adevarate,badarane,din topor dar foarte solide!Louiseville,Brigadier,erau unele din modelele lor(acum 30si ceva de anisori)Si mai era si modelul L(sau LT?) 9000,avea 2 versiuni,una cabover si una long-nose,n-am condus niciodata,dar am auzit numai lucruri bune despre modelul asta,si inca,din cand in cand,mai vad cate unul pe sosea,desi sunt camioane care au aproape 40 de ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Cunosc un sofer care,atat de mult ii placeau transmisiile cu 2 schimbatoare,cand si-a cumparat un Peterbilt nou,transmisie Fuller sincronizata 18 viteze dar cu un singur schimbator si-a modificat-o cu 2 schimbatoare,bine la el e un pic diferit,in sensul ca pe un bat are vitezele pline,pe celalalt jumatatile de viteza,si ca sa urce palierul si-a instalat o clapeta in bord!Poate reusiti sa gasiti un video cu camionul lui pe internet,stiu ca la un moment dat pusese un tutorial cum sa schimbi vitezele pe o transmisie Fuller 18 viteze cu 2 bete.....Incercati cautare cu Tymak Peterbilt,poate merge.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

frumos...amintiri..de fapt o maneta actioneaza cutia de viteze cealalta reductorul (mic-mare) am condus un 4 axe fiat cutie nesincronizata cred ca era din anii 60' daca nu ma insel .acum avem e-shift si opticruise gearbox si mai avem si stress si trafic .bani in buzunare avem din ce in ce mai putini ...ce vremuri erau odata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.